de ce trosnesc articulatiile?

03-02-2009
Alina18
Nu este medic/terapeut
Alina18
la mine abia au inceput acum la 20 si ceva de ani, dar la sora mea de cand era mica? ce carenta este? de ce e nevoie in corp? uneori ma enerveaza foarte tare pt ca abia pot sa mi fac exercitiile de aerobic. la anumite miscari trosneste intruna piciorul. am auzit de ceva gen cartilaj de rechin?
2 comentarii
0
03-02-2009, ora 11:43
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Datorita unor tulburari in fixarea calciului(calcitonina este un hormon cu rol in acest sens)sau/si scaderii glucozaminei sau condroitin sulfatului la nivel de cartilaje.fiind de ordin degenerativ cartilajul de rechin are efecte, poti incerca.sau poti incerca Joint Protex sau Artrostop Rapid.
este bine ca faci aerobic;avand in vedere predispozitiile articulare sa nu faci pauze mari(de ordinul anilor)
0
03-02-2009, ora 13:21
morgan
Nu este medic/terapeut
morgan
De regula articulatile trosnesc prin spargerea unor bule de azot care se acumuleaza intraarticular. E un fenomen fara semnificatie patologica, mai ales la varsta ta. La cei atinsi de artroza articulatile numai trosnesc ci se blocheaza. Consulta un medic ortoped pentru a-ti spune exact cam ce e de facut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.