de ce nu se opreste sau stagneaza miopia la copii?

29-10-2009
teu florina doinita
Nu este medic/terapeut
teu florina doinita
buna dimineata, am un baietel de aproape 7 anisori si are miopie.la ambii ochisori are -2, 50 si poarta ochelarii.doctorita ne-a zis sa mergem la control din 6 in 6 luni si copilasul meu poarta ochelarii dar miopia tot creste, ce putem face ca miopia sa nu mai creasca si sa stagneze?acum ceva timp in urma miopia stagnase dar a inceput iar sa creasca iar acum mi-e frica ca tot creste, azi cineva mi-a recomandat sa ii dau baietelului meu un supliment alimentar mirtilene puro pentru ochisorii dar nu stiu cate capsule sa ii dau pe zi?si daca o sa il ajute, sper din tot sufletul sa ii faca bine.va multumesc si sper ca o sa imi raspundeti
12 comentarii
0
29-10-2009, ora 10:13
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Miopia se agraveaza pentru ca cauza ei nu este tratata in nici un fel si cu atat mai putin cu ajutorul la ochelari.
Este ca si cum ati avea o infectie undeva si puneti un geam deasupra ei si astepati sa se opreasca de la sine. Similar cu miopia. Ochelaarii nu trateaza nimic.
Daca doriti sa o opriti sau sa o vindecati trebuie sa mergeti la un medic homeopat sau naturist cu experienta, sa uitai oftalmologia care tratea in exclusivitate simptomele si sa descoperiti cauza psihica sau fizica de la boala copilului dvoastra. In general sunt probleme legate de rinichi, intestine sau digestie. Va recomanf mai degraba un medic homeopat. Cu cat mai repede va duceti cu atat mai bine.
0
29-10-2009, ora 13:04
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga scareface, de unde atata convingere ca homeopatia face minuni?
Sigur ca ochelarii sunt necesari, daca copilul nu vede !!! Daca nu ii poarta se poate agrava situatia, ochii se dezvata de a vedea. E stiut ca miopia creste pana la varsta de 40 de ani dar nu e regula sa creasca mult sau continuu.
E bine ca copilasul sa nu isi oboseasca ochisorii cu calculatorul spre exemplu.
Sigur ca sunt bune si suplimantele nutritive, dar cel mai bine ar fi sa vorbiti cu oftalmologul, va va lamuri despre ce aveti de facut pentru copil.
Repet, este absolut necesar sa poarte ochelarii!
0
29-10-2009, ora 13:21
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Miu draga, convingerea mea se bazeaza pe experienta, a ta pe "auzite".
Nimeni nu a zis ca ochelarii nu sunt necesari si sa nu-i poarte !
Invata sa citesti ca sa intelegi si nu ca sa te dai in vorba te rog...
0
29-10-2009, ora 23:30
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
Miopia va mai continua sa "creasca" cativa ani. este "normal" sa se intample asa pentru ca ochiul copilului dumneavoastra este inca in crestere. Daca oftalmologul v-a spus ca nu sunt probleme cu corneea sau retina nu aveti de ce sa va faceti griji. Puteti sa-i dati copilului suplimente alimentare, afine, etc, acestea ajuta metabolismul la nivelul retinei, insa nu stopeaza evolutia miopiei.
Ochelarii ajuta copilul sa vada normal, ai astfel sa se dezvolte intelectual. Sub nici o forma nu ascultati persoanele neavizate si nu privati copilul de ajutorul ochelarilor!
La control trebuie sa mergeti periodic ca sa va asigurati ca ochelarii- corectia este adecvata.
Multa sanatate!
Dr Oana Andrei
0
30-10-2009, ora 09:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna Florina a pus aici o intrebare inteligenta. pe care nu si-o pun multi parinti si pe drept: "de ce continua sa creasca miopia, cand de fapt nu este nici normal si nici sanatos sa creasca ? "
Mai ales ca toate lumea stie ca miopia in general nu se mai reduce ci tot creste pe parcursul vietii.

Aici intervine sistemul medical si gandirea convenionala fara nici un pic logica care incearca sa explice omului mai ganditor ca:
a) nu este nimic rau daca creste
b) este chiar normal sa creasca
c) nu exista nimic de facut contra acestului lucru
d) daca e cineva care sa ajute atunci numai oftalmologul care spune acealesi lucruri ca mai sus si tot ce face e sa schimbe ochelarii conform agravarii miopiei.
e) sa nu uitam ca nici cauza miopiei nu este cunoscuta, cu atat mai putin combatuta cu ceva

Acum exista 2 posibilitati:
a) omul care si-a pus intrebarile inteligente sa si le stearga din constient ascultand de sfaturile goale si sa lase pe altii sa gandeasca mai departe pt. el
b) omul care si-a pus intrebarile inteligente sa caute alt drum si alta medicina pt. a ajunge la cauzele miopiei si a o stopa si sa nu se lase intimidat de astfel de sfaturi.

Fiecare cum isi asterne asa doarme.
0
30-10-2009, ora 10:27
teu florina doinita
Nu este medic/terapeut
teu florina doinita
va multumesc pentru sfaturi, acum am sa incep sa ii dau baietelului meu suplimentul alimentar pe baza de afine si sper sa ajung la un medic naturist.
0
30-10-2009, ora 15:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu ajung doamna afinele (chiar daca sunt bune) la ce are copilul. Mergeti la un medic homeopat CU EXPERIENTA mai degraba caci nici macar medicina naturista nu mai ajunge. Dar ca alimentati sau sumpliment orice lucru natural pe care il dati e ok.
0
30-10-2009, ora 18:33
teu florina doinita
Nu este medic/terapeut
teu florina doinita
o sa merg la un dr.homeopat, dar aici la noi in valea jiului nu avem asa ceva si trebuie sa ajung in sibiu la un medic naturist cu baietelul meu.si acum daca el tot are vacanta ca e in clasa 1, am sa profit si am sa ajung la sora mea in sibiu si voi ajunge si la un medic homeopat.pentru binele baietelului meu merg oriunde in lumea asta numai sa stiu ca lui ii este bine.daca ar fii sa pot sa ii dau ochii mei sa vada mai bine i-as da cu cea mai mare placere, pentru ca el este viata mea.
0
13-03-2012, ora 08:41
mviorel73
Nu este medic/terapeut
mviorel73
Buna ziua, am si eu un baietel de 8 ani si 8 luni, care sufera de miopie negativa, de la -1, 25, a ajuns in 6 luni la -2, 5, specific, ca baietelul nu are acces la calculator, decat in weekenduri, cate o ora si jumatate maxim, dar am observat ca de cand a inceput scoala, miopia a crescut m mult, probabil ochii finnd solicitati mai mult, el a si inceput sa citeasca mai mult in ultimul timp, dr. oftalmolog mi-a zis sa nu imi fac griji pt ca asa creste miopia, odata cu cresterea copilului si tind sa ii dau dreptate, pt ca fiul meu a crescut f mult intr-un an de zile, ajungand cel mai inalt din clasa...joi voi avea programare la d-na dr, pt proba la ochelari si o sa intreb personal, daca imi recomanda si vizita la un dr homeopat si am sa va informez aici si pe dumneavoastra. Tot d-na dr oftalmolog mi-a zis ca ochelarii NU stopeaza miopia negativa sa creasca, ci ajuta sa vada copilul mai bine..O zi buna si sanatate multa tuturor!
0
24-03-2012, ora 01:56
adrian.1987
Nu este medic/terapeut
adrian.1987
Buna ziua, am citit toate sfaturile si opinile postate de utilizatorii acestui forum legate de problema Dn teu florina doinita. Nu va pot raspunde dilemei dnv pentru ca acceiasi problema o am si eu chiar la varsta de 25 de ani. De cand ma stiu sunt purtator de ochelari si au fost cateva momente in copilarie cand nu i-am purtat, din motive tehnice, erau sparti. Dn Florina va pot spune ca prin ce trece fiul dnv am trecut si eu, imi aduc aminte cum in clasa a 2 a educatoarea mi-a chemat parinti la scoala.Din ce motiv : trebuia sa copiez exercitile dupa tabla si sa le rezolv pe foaia mea, marea surpriza, exercitile erau rezilvate corect dar nu erau cele dupa tabla. In momentul acela imi aduc aminte cum am mers cu mama la aproape toti doctori din Constanta si toti doctori au zis ca este normal sa imi creasca dioptriile pentru ca eram in crestere bla bla (stiti replica). Dupa nenumaratele incercari ale rezolvari acestei probleme mama a decis sa ma opereze la varsta de 12 ani, atunci sufeream de strabism si hipermetropie.Dupa operatie imi aduc aminte ca pentru o perioada a fost totul oke pana a murit doctorul la care m-am operat si la care imi faceam controale periodice.
0
24-03-2012, ora 02:26
adrian.1987
Nu este medic/terapeut
adrian.1987
imi cer scuze dar trebuie sa fac dublu post. Dupa 3-4 ani de la operatie am fost nevoit sa imi fac controalele in Constanta unde pentru mine a inceput calvarul. Dioptrile mi se modificau din 6 in 6 luni pana am ajuns la varsta de 25 de ani sa am miopie, strabism si atigmatism destul de grav la ochiul stang. Precizez inca odata nu am stat fara ochelari mai mult de 2 saptamani. Increderea mea in doctorii oftalmologi este egala cu 0, inafara sa iti prescrie dioptrile nu fac nimic (de multe ori pe prescriu gresit), nu incearca sa iti gaseasca cauza boli doar iti spun ca asta e normal. Deci ca sa nu o mai lungesc eu unu am suferit si psihic cand eram mic, neintelegand de ce nu pot fi si face ce fac alti copii de varsta mea, mi-a fost greu sa fac un sport din cauza acestei boli. Am realizat cu inaintarea in varsta ca nu e vina mea, nu este nimic anormal cu mine si este o boala care trebuie tratata. Dn Florina va sfatuiesc sa incercati cu hematologul sa ii administrati fiului dnv suplimente nutritive il va ajuta, ii vor obosi ochii mai greu si se va simti mai bine. Va recomand clinica Oculus din Bucuresti pentru un control mai amanuntit, sa va asigurati ca nu are alte probleme pe care doctorii nu au putut sa le descopere la consultaitie.
P.S. scuzati greselile de ortografile sunt obosit si ma dor ochii
0
28-09-2018, ora 10:08
Anndrab
Nu este medic/terapeut
Anndrab
Miopia nu se videnca decât prin operație, și nici aia nu e 100% sigura. Sufăr de astigmatism miopic la ochiul stâng și de miopie la cel drept. La ochiul drept am -0.75, am plecat de la -0.25 si intr un an jumătate am ajuns la -0.75. Medicul mi a recomandat niste suplimente, mirtilene puro si mirtilene ginkgo, eu am luat si alte suplimente pentru ochi de la Tiens, foarte bune dar destul de scumpe. Am auzit si întâlnit oameni care au scăpat de ochelari cu ajutorul exercițiilor pentru ochi. Am incercat și eu să văd dacă are vreun rezultat si desi la inceput am fost sceptică, pot spune ca dupa 10 zile de exercitii pentru ochi vederea mea s a îmbunătățit, nu foarte mult ce e drept, însă vad un pic mai bine ca la inceput. Voi continua cu aceste exercitii, sper ca ma vor ajuta sa scap de ochelari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • De ce copiii au nevoie de mai multă lumină violet și legătura cu miopia
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Ai nevoie de ochelari? Cum să-ți testezi singur vederea!
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Miopia, asociată cu o slabă calitate a somnului și timpul petrecut în fața ecranului
  •