de ce nu are orgasm?

08-02-2007
alex08291
Nu este medic/terapeut
alex08291
Va rog mult sa nu-mi ocoliti intrebarea caci ma framanta foarte mult.
"Am o sotie insarcinata in 2 luni. Traim o frumoasa poveste de dragoste.
1-Desii a sustinut ca am fost primul barbat din viata ei, sotia mea avea o deflorare completa(fara pic de dubiu).Mi-a motivat ca s-ar fi dezvirginat din cauza unui tampon cu multi ani in urma.O iubesc enorm si a fost prima si ultima data cand am discutat de acest lucru. Vreau sa stiu in ce masura este posibil acest lucru.
2- Nu reuseste sa ajunga la orgasm.(Sotia mea nu este prima femeie din viata mea, pana la casatorie, dar pana acum nu m-am confruntat cu aceasta problema)(Eu sunt tanar, fac sport, nu am nici un fel de probleme;(cred ca "tin" destul de mult, suficient cat sa ajunga la orgasm))
Sotia e dispusa la orice jocuri sexuale, se excita foarte mult dar intr-un punct spune:"nu mai pot de atata placere" si se opreste.Alteori continua cu aceasta placere dar tot nu ajunge la orgasm. Credeti-ma ca am incercat toate "tehnicile" de genul "ce ii place femeii", "cum ii place sa fie atinsa", am cautat zonele ei erogene, ce ai place, cum ii place, lasand orgasmul meu pe planul doi, dar nimic.
Unde gresesc? Nu-mi dau seama. Poate sunt eu de vina si ejaculez prea repede desii "in trecut" nu am avut aceasta problema, chiar din contra.Ma simt vinovat pentru ca nu cred ca exista femei fara orgasm ci numai barbati nepriceputi. Nu stiu ce sa fac si unde gresesc.
Va multumesc!
3 comentarii
0
08-02-2007, ora 00:00
alex08291
Nu este medic/terapeut
alex08291
continuare: dupa actul sexual, sotia este satisfacuta si se simte linistita si obosita dar ma framant de ce nu are orgasm.Unde gresesc? Uneori avem si 3-4 contacte sexuale pe zi dar tot degeaba.Cum ar trebui sa procedez sau ce ar trebui sa fac?
Multumesc!
0
09-02-2007, ora 00:00
oana maria popescu
Identitate neconfirmată
oana maria popescu
Faptul ca sotia dvs. nu are orgasm nu este o chestiune de "vina" din partea dvs. sau din partea ei. Motivele pentru care sotia dvs. nu ajunge la orgasm pot fi multiple. In general statisticile sustin ca 90% din situatiile de anorgasmie sunt de natura psihologica, dar bineinteles trebuie investigate si posibilele cauze medicale. Anorgasmia este raportata de aproximativ 35% din femei. Lipsa orgasmului la sotia dvs. afectand viata dvs. de cuplu, puteti apela la un psihoterapeut, pentru psihoterapie de cuplu si individuala, pentru a clarifica cauzele anorgasmiei si pentru a stabili o terapie adecvata.
0
18-01-2009, ora 12:23
laviniutza
Nu este medic/terapeut
laviniutza
am 24 de ani si sunt cu prietenul meu de 1 an jumate.tin sa mentionez ca el a fost primul barbat din viata mea cu care mi-am inceput viata sexuala la 21 de ani, dar pana acum nu am simtit nicio placere.eu iau de 5 ani anticonceptionale jeanine si am mai auzit ca pastilele pot scadea libidoul.se poate sa fie asta una din cauze pt care nu pot avea orgasm?poate si din cauza ca nu e preludiul foarte lung?stiu ca pot fi mai multe cauze si stresul fiin una din ele.tin sa mentionez ca nu am fost niciodata la un consult ginecologic, iar anticonceptinalele mi-au fost recomandata de medic in urma diagnosticarii cu chist oavarian si dereglare de ciclu.daca ma puteti ajuta si pe mine, va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: