de ce nu am orgasm?

07-09-2007
user9559
Nu este medic/terapeut
user9559
Pun si eu aceeasi intrebare pe care o aveti si dumneavoastra pt acest subiect.
Il iubesc, ma simt foarte bine langa el si imi doresc sa facem dragoste, preludiul nu lipseste aproape niciodata si totusi eu nu reusesc sa simt mai nimic, indiferentce am face.Asa ca eu am inceput sa ma intreb deja daca voi fi capabila vreodata sa simt
E adevarat de vreo 2 luni eu traversez o perioada ceva mai stresanta, insa nu pot da vina intotdeauna pe asta, problema a existat si inainte.

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, ma simt bine in timpul actului, dar asta cred ca e mai mult datorta faptului ca imi doresc aceasta apropiere intre noi si nu pt ca as simti ceva, fizic.
Nu stiu cum sa spun, dar cred ca exista deja cam tot ce e necesar pt a fi un act reusit pentru amandoi si totusi in cazul meu nu e asa.
Si in concluzie revin cu intrebarea, daca, dupa mine sunt indeplinite toate conditiile necesare, de ce totusi, Nu?Sau ce ar trebui sa fac in continuare?Nu sunt inca foarte stresata de aceasta problema, insa ma mai deranjeaza din cand in cand.
10 comentarii
1
07-09-2007, ora 00:00
ummy
Nu este medic/terapeut
ummy
Sincer prin aceeasi situatie am trecut si eu cu ceva timp in urma dar lucrurile au revenit la normal cu timpul, totul tinea de mine eram tot timpul stresata in timpul actului dar bineinteles fara sa realizez asta la sfatul unei persoane am fost mai atenta si am realizat ca asa e.incearca sa te lasi dusa de val
0
07-09-2007, ora 00:00
user9559
Nu este medic/terapeut
user9559
Multumesc pentru raspuns!
Tocmai acest lucru pe acre il spui tu am vrut sa-l subliniez si eu.
Am mai analizat din cand in cand problema si mi-am dat seama ca nu sunt stresata in timpul actului, asta a fost o chestie de inceput, cand s-a intamplat primele dati, ceea ce cred ca este intr-un anumit fel si normal.
Dar acum nu mai sunt. Stiu sigur asta.
Intrebarea mea este pusa in scopul de a gasi o rezolvare inainte sa devina cu adevarat o problema stresanta si de a ma invarti intr-un cerc vicios.
0
07-09-2007, ora 00:00
ummy
Nu este medic/terapeut
ummy
incearca un psiholog inainte de toate
0
09-09-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Sunt cateva aspecte de lamurit:

In primul rand: cum este actul sexual pentru tine? ce fel de senzatii iti apar si cand?

In al doilea rand: asa a fost mereu intre voi doi? cum ai resimtit contactul sexual cu alti parteneri?

In al treilea rand: cand te masturbezi, obtii mai multa placere?

Si, in fine: factorii care fac din aceasta perioada una stresanta sunt suficient de importanti incat sa ii porti inconstient mai tot timpul in suflet?
0
09-09-2007, ora 00:00
user9559
Nu este medic/terapeut
user9559
Mai intai cred ca m-ar interesa si pe mine sa aflu daca acel "psih" vine de la psiholog si daca are la baza cunostinte obtinute printr-un studiu recunoscut.Cred ca discutia s-ar purta altfel.
Oricum eu incerc sa raspund pentru orice varianta.
Punctual :
Este placut si mi-l doresc insa senzatiile nu sunt acelea care ar trebui sa apara
Da, asa a fost de la inceput, insa am considerat-o doar o prblrma de inceput, fara sa-mi fac prea multe griji.Alti parteneri:nu a mai fost decat unul, cu acre cred ca am simtit ceva mai mult
Nu
Da, sunt, insa problema a existat si inaintea aparitiei acestor factori
0
09-09-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
:)
Ca sa afli mai multe despre un utilizator, intri pe numele lui si gasesti informatiile de care ai nevoie. Ma poti gasi si la Index Medical - Cabinete si Clinici - Psihologie.
Putem putem detalia mai mult prin mail, -.
0
09-09-2007, ora 00:00
user9559
Nu este medic/terapeut
user9559
Intebtia mea nu a fost sa caut printre utilizatori ci sa aflu de la tine.Si totusi nici un raspuns la cele scrise de mine mai sus.
0
09-09-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Dificultatea de a elabora elabora raspunsuri adecvate la stimulii sexuali este extrem de particulara, este o caracteristica ce se manifesta intr-o configuratie de factori complet unica, specifica pentru persoana in cauza.
Deci, pentru a-ti putea sugera cateva directii de explorat, trebuie sa cunosc informatii concrete despre tine.

Pentru astfel de probleme se construieste o strategie terapeutica orientata atat spre simptomul in sine (in cazul de fata, disfunctia de orgasm), cat si spre intregul in care acesta se dezvolta si se mentine (personalitate, mediu, relationare, mecanisme de coping, vulnerabilitate la stres etc.)

Atat anorgasmia, cat si celalalte dificultati sexuale (vaginismul, dispareunia, reducerea interesului si a activarii sexuale) raspund bine la interventia psihoterapeutica, tocmai pentru ca aceasta se adreseaza mecanismelor psihologice implicate in declansarea lor.

La randul lor, aceste mecanisme psihologice pot fi antrenate de diversi factori: predispozanti (educatia restrictiva, relatii familiale conflictuale, lipsa afectiunii, lipsa educatiei sexuale, experiente timpurii cu caracter traumatizant); precipitatori (neintelegeri cu partenerul, infidelitate, nastere, depresie, anxietate, disconfort somatic); factori de mentinere (anxietatea de performanta, teama de esec, comunicare insuficienta intre parteneri, lipsa atractiei etc.)

Indiferent de tipul sau metoda de terapie aleasa, in terapie este implicat (atunci cand este posibil) si partenerul, al carui sprijin, intelegere si rabdare faciliteaza aparitia primului... orgasm.


Pentru sugestii concrete care sa iti foloseasca tie (dar care nu tin locul unei interventii terapeutice), am nevoie de mai multe informatii despre tine.
0
09-09-2007, ora 00:00
user9559
Nu este medic/terapeut
user9559
Intr-adevar, si eu sunt de parere ca pentru a ajuta pe cineva, mai ales intr-o astfel de problema trebuie sa cunosti persoana respectiva cat mai bine, evident din punctele de vedere necesare intr-o astfel de privinta, care nu ma indoiesc ca sunt destule si exploreaza destul de adanc in intimitate(si nu inteleg prin asta actul sexual in sine).

Recomandarile generale, desprinse din carti, asa cum sunt cele de mai sus, care bineintele au fost scrise la insistenta mea, din pacate nu ajuta la nimic, trebuiesc particularizate cat mai mult.

Si sunt constienta ca asta nu este locul cel mai potrivit pentru a purta o astfel de discutie mai departe, asa ca m-ar interesa in ce fel as putea folosi mail-ul oferit de tine.

Multumesc pentru raspunsuri si pt promptitudinea de care dai dovada intr-o zi de duminica, e mai mult decat surprinzator si nu numai din cauza asta.

-*

(*modificat de administrator)
0
09-09-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Recomandarile care sunt furnizate pe acest forum sunt, evident, generale, si nu au cum sa fie altfel. Cu foarte putine exceptii (atunci cand situatia o permite) sunt si usor particularizate, fara a avea pretentia ca surprind perfect individul.

Insa, in niciun caz, nu au fost prezentate la insistenta cuiva, ci in ideea ca, aceasta fiind o discutie deschisa, pot beneficia si alte persoane de informatiile furnizate.
Si evident ca, initial, au fost insusite din carti, cursuri, prezentari, cercetari, studii etc.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Orgasmul uscat
  • Absența plăcerii în timpul actului sexual
  • Tipuri de orgasme
  •