de ce ma ingras?

17-04-2008
Biancaaa
Nu este medic/terapeut
Biancaaa
am 20 de ani 1 63 si 52 de kg.grupa sanguina A2...stiu k prima impresie probabl este ca sunt subnutrita...dar nu sunt slaba deloc...probabil in comparatie cu alte cazuri e nimica toata...numai ca pt mine e foarte important,.si mai ales pt sportul pe care l practic...
problema mea este ca orice as manca ma ingras..si chiar daca manac foarte putin nu slabesc.de 2 ani nu reusesc sa dau kg in plus jos (eu zic k am de dat vreo 3 kg).mananc multe fructe, legume dupa ora 6 numai mananc nimik..poate un mar si atat plus k fac sport de performanta, deci masa musculara este..doar de adipozitati nu pot scapa.Numai stiu ce sa ma fac.am auzit tot felu de teorii k poate fi pe baza hormonala...exista?..in ce consta?...sau retineri de apa?...please daca stiti careva ceva.

Multumesc
2 comentarii
0
19-04-2008, ora 00:00
spider8
Nu este medic/terapeut
spider8
Cred că înainte de a asculta pe unul şi pe altul cu diferite teorii ar fi foarte interesant pentru tine să faci următorul experiment :
-cumpără-ţi un cîntar de bucătărie, un caiet şi un pix;
-cântăreşte sau aproximează (şi aici mă refer că dacă mănânci o jumătate de pachet de biscuiţi în oraş, iar pachetul are 100 grame, este clar că ai mâncat aproximativ 50 de grame) absolut tot ceea ce mănânci, inclusiv fructe, legume, suc, băuturi alcoolice, cafea etc(apa nu contează);
-notează TOT ceea ce mănânci în caiet, cu gramajul corespunzător, pentru fiecare zi în parte, dar notează şi durata antrenamentelor sau a altor activităţi pe care le faci;
-încearcă să nu trişezi, în sensul că mănâncă ceea ce mănânci tu de obicei şi nu mânca mai puţin doar pentru a da mai bine în caiet;
-la sfârşitul săptămânii, caută pe internet sau în altă parte căte calorii are fiecare aliment şi stabileşte câte calorii ai consumat zilnic şi totodată caută şi cîte calorii se consumă prin activitatea depusă de tine în fiecare zi;
-la final, dacă tu în fiecare zi mănânci, să zicem 2000 de calorii şi consumi tot atâtea, nu ai cum să slăbeşti;
-dacă însă mănânci doar 1500 de calorii, să zicem, dar consumi 2000, atunci este o problemă şi ar fi cazul, pentru început, să mergi la un medic nutriţionist, care să-ţi recomande o dietă potrivită;
0
17-06-2008, ora 00:00
diana88
Nu este medic/terapeut
diana88
problema este in masa musculara pe care o ai, e foarte greu sa slabesti cu o masa musculara ridicata, cred ka ar trebui sa lashi sportul un pik shi sa tot tii ku dieta shi apoi so apuci din nou ku sportul shi rezultatele nu vor inceta sa apara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: