de ce ma dor dintii de pe mandibula?

18-04-2011
witch_aly2006
Nu este medic/terapeut
witch_aly2006
buna ziua.vinerea trecuta am facut 4 implanturi de masele.unul din implanturi a intrat mai adanc cu 2mm din cauza apasarii din greseala pe turatie maxima.atunci am simtit o durere groaznica ptr ca mi se atinsese nervul.dupa incercari repetate de a scoate implantul mai la suprafata s-atrecut la saparea langa el in os si mi l-a pus la capat.medicul mi-a spus ca o sa intre doi dinti intre implanturi.este normal? nu se poate rupe lucrarea?acum am jumatate din buza cu jumatate de barbie si jumatate din dinti care nu-i mai simt.in schimb ma dor dintii de jos.am un medic bun care m-a asigurat ca intr-o luna o sa-mi treaca.asa o fi?iau antibiotic si am luat 2 zile ketorol.mi-a spus ca o sa iau si vitamina b6 sa se refaca mai repede.as dori si eu sa stiu daca se pot rezolva problemele astea caci nu pot sa mananc decat intrei dinti...Va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
21-04-2011, ora 21:06
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
uneori, daca nervul alveolar inferior a fost doar putin "deranjat" durerile si anestezia buzei dispar, insa daca nervul a fost lezat ireversibil anestezia ramane permanenta. sa speram ca nu e si cazul dvs. aveti o radiografie panoramica facuta dupa inseararea implanturilor? ar fi de ajutor pentru a sti in care din cele doua variante va incadrati.
0
26-04-2011, ora 20:43
witch_aly2006
Nu este medic/terapeut
witch_aly2006
multumesc frumos pentru informatii.am facut si o radriografie si totul este ok.am inceput sa simtun pic, ca o presiune, , atunci cand ma ating. dar ma doare locul anesteziat intruna.nervul nu a fost rupt dar a fost atins pentru ca nu a curs sange.cand ating locul anesteziat simt si rece este normal?mi-e frica sa nu raman asa.va rog frumos sa-mi raspundeti si mie sa ma mai linistesc.si nustiu ce sa spun despre durerea asta continua daca este durere sau curent continuu in dinti.
0
01-05-2011, ora 21:02
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca radiografia arata bine si deja ati inceput sa simtiti ca s-a redus ca intensitate anestezia este un semn bun. este insa greu de spus in cat timp se va recupera complet sensibilitatea.
0
08-06-2011, ora 11:20
nicomada
Nu este medic/terapeut
nicomada
Buna ziua de 4 zile ma dor ingrozitor dintii d jos cu barbie cu tot am dureri pulsatile, care aproape ca nu'mi mai trec cu nimic.mi s-a recomandat d la farmacie ketorol ca si antiinflamator.durerea persista si doar combinatia de keterol si algocalmin ma lasa pt cateva ore.ce pot face care ar fi cauza ? si daca as merge la un medic ce mi-ar putea face pentru a inceta ddurerea asta :(? multumesc
0
16-06-2011, ora 09:56
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
cu siguranta trebuie sa consultati un medic. este posibil calmantele sa amelioreze doar temporar problema, deci trebuie aflat daca aveti o durere de cauza dentara sau nu si daca da, rezolvarea problemei va este data doar de un dentist, nu de un farmacist.
0
17-01-2012, ora 13:38
witch_aly2006
Nu este medic/terapeut
witch_aly2006
buna ziua.ce se inampla de nu-mi trece buza. au trcut 9 luni de la implanturi si eu tot am buza anesteziata. mentionez ca mi s-a atins nervul fara sa-l rupa.e posibil sa raman asa saau pot face ceva sa-mi treaca?va rog astept un raspuns multumesc
0
30-01-2012, ora 21:02
myh27
Nu este medic/terapeut
myh27
buna ziua.Dupa extractia unui molar de minte semiinclus am ramas cu jumatate de buza, barbia si 4 dinti amortiti.Cred ca a fost lezat sau rupt nervul alveolar.Ce parere aveti?Imi mai trece? Si au trecut aproape 2 ANI.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •