de ce intarzie ciclul?

06-06-2010
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
daca faci sex intarzie ciclu ?am facaut pe 14 mai...ultima oare ei ia venit pe 7 (ciclul ei era de 27 de zile)
si trebuia sa-i fivenit pe 3 dar in ziua aia iar am fakut si o durea burta deceva timp...oarecand sa ma astept sa-i vina sau ce trebuie sa fac k sa-i vina?toate relatiile sexuale au fost protejate...dar totusi imi fac griji..
ce sa fac ca sa-ivinamai repede?
sau ce sa nu fac ca sa nu-i dereglez ciclul pe viitor?
21 comentarii
0
07-06-2010, ora 06:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e vina ta ca ciclul ei este dereglat.si daca ai folosit prezervativ, stai linistit caci menstruatia va veni...pentru a mai sterge din ingrijorare n-ar strica sa faca un test de sarcina.
0
07-06-2010, ora 17:00
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
dar deobicei sexul intarzie menstra sau nu?trebuia sa-i vina pe 3 4 deja suntem pe 7 a trecut o luna de la fosta menstra...nu vrea test..pe viitor ce sa fac sa nu mai o dereglez?si daca e sa nu-i vina...care sunt primele semne de sarcina?Multumesc anticipat
0
07-06-2010, ora 17:12
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
si dupa cat timp apar primele semne greata?..etc marirea mameloanelor si schimbarea culorilor...
in ultimele 3luni a durat 27 de zile ciclul ei.deci da era regulat..oarecum
0
07-06-2010, ora 20:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si daca e sa nu-i vina, ce? Va naste peste 9 luni ? Presupun ca este inca minora.e cam indiferenta fata de situatie, cam nu-i pasa ce se intampla cu dansa.tu pari mai responsabil.ea e cu ideea cum ca sexul intarzie menstra ? Un test de sarcina e minim 3 lei.putina urina si gata testul.Nu are rost sa discutam despre sarcina, sa lasam imaginatia sa o ia razna daca nu se face un test de sarcina. Poate ca o convingi.
0
07-06-2010, ora 21:58
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
nu este minora eu am 19 si ea la fel de curand.. ...nu conteaza banii pur si simplu nu vrea..din anterioarele rugaminti ale mele...ia venit astazi asa spune pe la ora 6 dar ciudat deci sexul intarzie menstra?..sau o deregleaza ideea era k ne protejasem ce naiba.dar totusi iti faci griji...multumesc mult doamna doctor daca ati putea sa mai da-ti informatii ca sa nu ma mai sperii pe data viitoare ce sa fac mai precis?multumesc mult de tot
0
08-06-2010, ora 20:30
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
nu ia venit...ma mintise:(
0
08-06-2010, ora 21:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se cam joaca cu tine.ei i se pare o gluma.sexul deregleaza putin menstra doar la inceputul vietii sexuale. Daca ai fost protejat, nu-ti mai fa griji caci nu se pune problema unei sarcini.dar are aproape o saptamana de intarziere.Daca nu vrea sa faca un test de sarcina poate accepta o vizita la ginecolog.Repet, nu esti tu de vina pentru dereglare, ea s-ar putea sa aiba probleme genitale.
0
08-06-2010, ora 21:12
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
e la inceputul vietii sexuale...nu e ca se joaca dar sa ma protejeze deoarece stie ca imi fac griji spune k o doare burta si na..asteptam..m-am protejat dar prezevativul are si el o eroare de 2 %.care metoada e cea mai sigura ?eu am cumparat si foite spermicide si ovule...care se baga cu cateva minute iniante si folosesc si prez...adik la ultimul contact sexual de pe 3...spermatozoizii mor la aer?sau apa si sapun?
0
09-06-2010, ora 17:53
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
doamna doctor mai sunteti?
0
09-06-2010, ora 21:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mai sunt, numai ca nu sunt numai pentru tine.ai rabdare ca-ti voi raspunde.Prezervativul este o metoda buna de protectie. Spermatozoizii supravietuiesc cca. 48 de ore in mucusul vagininal si maxim 10-12 ore in afara organismului ; apa si sapunul / detergentul intim distrug imediat membrana celulara a spermatozoidului.
0
09-06-2010, ora 21:30
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
deci aerul nu-i omoara.dak ia venit pe 7 si am fakut pe 14 iar ci clul ei e de 27 de zile nu era in perioada fertila nu?asta pe7 mai ultimul ciclu...durata..3 4 zile..
0
10-06-2010, ora 16:33
stres 90
Nu este medic/terapeut
stres 90
buna! sunt putin mai mult decat disperata, acum 2 luni am avut ultimul act sexual protejat urmatoarea luna mia venit menstruatia normal insa acum mia intarziat 8 zile (trebuia sa imi vina pe 3) nu am nici un fel de simtome adverse... SUNT GRAVIDA ?:(
0
10-06-2010, ora 23:22
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
fa-ti un test de sarcina cel mai bine...menstruatia intarzie si de la stres sau alcv...
0
11-06-2010, ora 10:40
stres 90
Nu este medic/terapeut
stres 90
E posibil si din cauza stresului sau a supararilor.prietenul meu e plecat de o luna jumate si mie greu fara el si stau cu gandu mereu ce face sau daca e bine...si poate din cauza asta.
0
11-06-2010, ora 14:21
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
dak te-ai protejat si mai les nu erai la jumatatea lunii euzik k nu ai dc sa-ti faci griji...oricum 2 saptamani dak intarzie..e ceva normal la unele fete dar fa-ti un test 10 ron...si gata...iti efricasu dc nuil faci?
0
11-06-2010, ora 14:52
stres 90
Nu este medic/terapeut
stres 90
imi e putin teama :| nu stiu ce voi face dupa ce o sa am rezultatul daca e pozitiv :((. o fi si din cauza vremi.protejat a fost sigur si frt bine luna trecuta mia venit la fix adik pe 9 si luna asta trebuia pe 3 sar nici acum nu a venit...
0
11-06-2010, ora 15:47
tony17_cool
Nu este medic/terapeut
tony17_cool
pe 3?si acum suntem pe 11...deci 8 zile intarziere eu zic sa faci totusi un test ia pe un bun prieten su un necunoscut sif-al...si astae...
0
20-10-2010, ora 09:53
skorpiones18
Nu este medic/terapeut
skorpiones18
salut am si eu o problema...mi sa inceput ciclul a doua oara in luna dupa ce am luat o pastila dupa actul sexual pentru a nu ramine insarcinata...ar fi trebuit sa mi se inceapa acum peste citeva zile dar nu ma dor sinii si nici un fel de simptome...ar putea ca luna asta sa nu se mi se inceapa sau sa intirzie...multumesc si astept raspuns urgent, , ,
0
22-10-2010, ora 00:09
krisstyna
Nu este medic/terapeut
krisstyna
salut.am si eu o problema. in urma cu o saptamana am avut un act sexual neprotejat si ciclu trebuia sa imi vina acum 4 zile, iar in urma cu 3 zile am facut 2 teste de sarcina si amandoua au iesit negative. imi este foarte frica. ce sa fac? e posibil sa fiu insarcinata ????
0
25-05-2014, ora 21:31
aly1234
Nu este medic/terapeut
aly1234
Buna ziua.
Am 20 de ani. Am avut ciclul luna trecuta in 23 aprilie si am facut sex protejat in 5 mai (perioada fertila), dar totul a fost ok, prezervativul nu s-a rupt. Saptamana trecuta am luat calciul -magneziu si zinc. Acum e 24 mai si inca nu mi-a venit si nici nu am simptome. oare de ce? sa fie din cauza pastilelor sau pentru ca eram in perioada fertila?
Viata sexuala mi-am inceput-o atunci in 5 mai, deci a fost prima data pentru amandoi.
Astept raspuns! Multumesc!
0
09-04-2021, ora 12:30
Dragosdrg
Nu este medic/terapeut
Dragosdrg
Buna ziua. Au trecut doua zile de cand ii intarzie ciclul menstrual, oare sa fie sarcina?? Mentionez ca am facut-o protejat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •