de ce intarzie atat?

20-04-2012
seaza
Nu este medic/terapeut
seaza
buna. am si eu o mare ingrijorare in legatura cu intarzierea ciclului mestrual.
de regula, durata de la prima aparitie a menstruatiei si pana la urmatoarea era de aprox: 26-28, 29 de zile.
luna trecuta a ajuns la 33, iar luna aceasta. se pare ca nu mai vine deloc:( deja sunt 9zile de intarziere iar motivul nu l stiu.
tin sa mentionez ca in ultima perioada nu am avut raporturi sexuale, si am un regim cat de cat echilibrat.
ma puteti ajuta va rog?:((
4 comentarii
0
20-04-2012, ora 20:31
seaza
Nu este medic/terapeut
seaza
deficitul de magneziu poate fi o cauza??
0
21-04-2012, ora 00:31
Roxana V
Nu este medic/terapeut
Roxana V
Deficit nu doar de magneziu, ci si de alte saruri minerale.Dar astea nu cred ca sunt primordiale.
In principiu hormonii sunt cei care declanseaza totul.Depinde si de starile emotionale pe care le ai.

Menstruatia iti va veni.Tot ce trebuie sa faci este sa bei apa, ceaiuri calde si sa consumi probiotice pentru a preveni dismenoreea primara( adica acele senzatii si chiar dureri de la inceput).

Sfat evita cofeina.Consuma fibre.Iti vor da o stare de bine.
Eu am incercat salata verde.E minunata!
0
21-04-2012, ora 02:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regulă generală, în timp ce întârzierile de până la 10 zile sunt considerate a face parte din normalitate, la cele de peste 10 zile un consult este indicat.
Prin urmare, dacă vedeţi că mai trec încă două zile şi sângele nu se arată, e cazul să programaţi o vizită la doctorul dv.
0
22-04-2012, ora 22:17
seaza
Nu este medic/terapeut
seaza
inca nu am apucat sa ajung la n medic, sangele nu se arata, insa am o senzatie de greutate jos. imi puteti spune va rog daca e grav? pana voi merge la un doctor..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: