de ce flirtam??

08-11-2012
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
De ce daca in ultima vreme ma inteleg cu sotul meu ma tot gandesc la alt barbat??imi iubesc sotul avem si un copil impreuna suntem familia perfecta ne potrivim..dar eu flirtez si el(cand era baut mi-am dat seama) desi si el ma iubeste...niciodata nu ne-am inselat am incredere in el si el in mine.desi de multe ori ma gandesc c as fii in stare sa il insel dar niciodata nu sunt(nu dau pasarea din mana pe cioara de pe gard).nu prea ma mai simt atrasa de el dar trebuie sa imi fac datoria de sotie si nevoile mele fiziologice sa le satisfac desi nu intotdeauna reusesc...el are un apetit sexual prea mare cateodata nu stiu daca ar conta ca sunt eu sau alta, p...a sa fie!!a mai trecut cineva prin asa ceva?ma urasc ca flirtez chiar dintr-un flirt am ajuns sa cred ca m-am indragostit dar pentru mine toti barbatii sunt la fel si nu as risca sa imi pierd familia pentru nimik!deci intrebarea mea este de ce flirtam??
21 comentarii
0
08-11-2012, ora 15:41
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Din punctul meu de vedere, esti o femeie obisnuita, iar o prietena a mea, pe care o admir, ar spune ca flirtezi pentru ca ai organe sexuale( mi-a spus cand am simtit dezamagire ca o fata oarba, pe care eu o vedeam un fel de Vanga, avea comportamentul unei fete obisnuite, chiar superficiale...' si ea are organe sexuale' ) si ca, da, iubirea pura, superioara, nu se intalneste pe toate drumurile...
0
08-11-2012, ora 16:12
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
iubirea pura superioara exista?pentru mine fiecare flirt e visul unei iubiri pasionale puternice devastatoare :))...iubirea in timp se domoleste devine mai serioasa mai matura...si e bine sa ne acomodam sunt constienta dar nu cred ca ma pot opri din flirt ma face sa ma simt bine :D
0
08-11-2012, ora 17:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ok, fiecare doarme cum isi asterne, fiecare om este liber sa-si aleaga calea, numai ca atunci cand te joci cu focul, te mai si arzi, spui ca stapanesti bine jocul asta al flirtului, eeeeeeee, mai joaca-te tu mult... Numai bine
0
08-11-2012, ora 17:15
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
Eu calea mi-am ales-o langa familia mea si chiar nu pot sa spun ca reusesc sa stapanesc atat de bine flirtul dar nu ma pot abtine si chiar am incercat!! mersi mult si numai bine si tie :*
0
08-11-2012, ora 17:52
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu cred ca stiu femei care sa nu flirteze.De ce?Pentru ca oricarei femei ii place(mai ales daca-i maritata sau intr-o relatie stabila)sa fie admirata, sa fie curtata, sa-si demonstreze ca inca are "cautare pe piata"(nu vreau sa sune aiurea...nu compar femeile cu o marfa).Si mie-mi place sa flirtez(sunt maritata si am un copil), prietenelor mele, de asemenea.O fac mereu, in bar, la chefuri, nunti...important e ca totul sa ramana la stadiul de flirt...nu mi-as insela niciodata sotul...E normal ca dupa ani buni de casnicie, chiar daca exista intelegere si iubire, sa nu mai simti zilnic cand intra sotul pe usa fluturasi in stomac si atunci cand apare un chelner dragut incepi sa practici sportul"aruncatul cu privirea"...
0
08-11-2012, ora 18:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da..., hai sa cautam explicatii psihologice pentru ca pe unii ii mananca in... si poate ei au parazitoza :)...
0
08-11-2012, ora 20:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
se zice ca:"ce-si face omul cu mana lui, se numeste lucru manual".
NU,
nu am dorit sa scriu la acest com..desi il citisem...
ma gandesc ca daca ar fi si invers= cu sotii vostri.ar fi ok-veti zice
si DACA de la un banal si "nevinovat" flirt el chiar se indragosteste si deveniti a 2-a?!?
dar, fie CUM va doriti.
cele bune.
0
08-11-2012, ora 23:19
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Draga Maria 123, mi-e greu sa cred ca de la "aruncat cu privirea" la dragoste bla bla bla si la picat pe planul doi bla bla bla e o cale extrem de scurta...in cazul meu, chiar nu cred sa fie posibil(nu stau sa detaliez motivele pt care nu cred ca vreodata o sa ajung eu sau sotul meu la divort dupa ce m-am uitat juma de seara la un dj, de exemplu).Sunt convinsa ca tu n-ai remarcat vreodata un baiat dragut, sotul tau cred ca absolut niciodata n-a ridicat capul din pamant pt a sesiza vreo fata frumoasa.Ma rog, nu stau sa dau explicatii nimanui.Daca am stat 9 ani langa un om si mi-am permis sa zambesc si altor barbati in timpul asta...hmmmm...ma gandesc doar la atat: Sa ne mai tina Dumnezeu 100 de ani impreuna, ca de zambit, chiar si involuntar, tot o s-o fac!!!
0
09-11-2012, ora 09:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Doamne ajuta! asa sa fie ani buni si multi impreuna va doresc!
0
09-11-2012, ora 12:42
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
d-na elina chiar nu cred ca in viata ta nu ai flirtat si nu ai simtit mancarimea aia in...:)dar na nu cautam explicatii psihologice desi exista...ma bucur sa vad ca exista si femei pure pe lumea asta! :)

d-na maria as fii absurda sa nu fiu sigura ca si invers se intampla si daca ar fii sa se indragosteasca cu toata durerea l-as intelege pentru ca si mie mi se poate intampla dar momentan stiu ca ne iubim si din toti barbatii cu care am flirtat un singur lucru mi-am dat seama ca ce am acasa nu as da pe nimik si sunt sigura ca si invers e valabil!!

draga bestyutza79 multumesc de raspuns !

toate cele bune!!
0
09-11-2012, ora 13:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Madam, cauti sa te aprecieze ceilalti ca ai un sot, familie si faci ochi dulci pe unde poti, dar tu, virtuoasa, te intorci acasa? Ce vrei? Vrei sa te aplaudam? Nu te bucura prea mult, nu stii cand se intoarce roata si nu mai ai nici familie, nici copii, ia aminte la Iov. Cat despre mancarimi, recunosc, cand am fost mica, ca toti copiii de la tara am avut si oxiuri, normal ca ma manca in c...
0
09-11-2012, ora 14:09
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
... Altfel, ca sa vorbesc pe intelesul tuturor, nu mai folosesc metafore ca iese altceva, normal ca daca sunt singura, incerc si eu sa ma uit dulce daca imi place un tip si vreau sa ma bage in seama, dar nu sunt in limba dupa toti, nu-s asa libidinoasa si daca am unul, ii las pe ceilalti pentru altele...
0
09-11-2012, ora 14:16
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
nu draga nu caut sa fiu apreciata de nimeni ca am sot si familie pur si simplu am deschis o discutie despre flirt...si eu am avut problemele mele in familie stai linistita...imi pare rau doar cand vad femei atat de frustrate! nu imi trebuie aplaude pur si simplu cum am spus era o discutie care vad pe unii irita!
toate cele bune
0
09-11-2012, ora 19:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Madam, te deranjeaza ca nu sunt de acord cu tine? As zice ca tu esti frustrata, am vrut sa nu spun ce cred, dar ma provoci, ok, iti lipseste ceva in intimitate, esti nemultumita de partenerul tau dpv sexual, emotional, etc si cauti aprecieri din partea strainilor, cauti constient sau subconstient un alt partener, uite si o explicatie stiintifica pentru flirt... Mie nu-mi place, trebuie sa ma condamni?
0
12-11-2012, ora 11:28
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
stai linistita nu te condamn pentru nimik...sunt sigura ca o sa iti aduci aminte de discutia asta cand o sa ai cativa ani de casatorie in spatele tau:)
o zi faina
0
12-11-2012, ora 12:57
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Discutia asta a devenit mult prea aprinsa si nu vad de ce.Fiecare om este construit altfel, din fericire...ce-am face daca instinctul de turma ne-ar caracteriza pe toti?Nu cred ca Amailia este de condamnat pentru ce face, atata timp cat se rezuma doar la a zambi frumos sau la a face o gluma cu un baiat. De asemenea, ii dau dreptate si Elinei, pentru ca explicatiile pentru flirt pot avea radacini in subconstient care tin si de nesiguranta, neimpliniri, etc.Corect e sa ne expunem punctele de vedere fara a arunca cu piatra in cel care nu ne impartaseste opiniile.
0
13-11-2012, ora 21:46
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS amailia: am si experienta unei casatorii, asa ca stiu ce spun si pana la urma mai sunt unii care casatoriti, necasatoriti, tot desfranati raman, asa o fi neamul lor. Sa va zic sa cititi " Genele si cele 7 pacate capitale " de Konstantin V. Zorin? Numai bine
0
14-11-2012, ora 10:14
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Elina, limbajul tau este putin necorespunzator acestei sectiuni. Iti poti expune parerea fara a jigni si fara expresii murdare. Suntem aici pentru a ne ajuta reciproc si pana la urma putem critica ideea, nu persoana.
Sanatate si intelegere va doresc tuturor!
0
14-11-2012, ora 19:21
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Doamna doctor, imi spuneti o expresie murdara folosita de mine? Altfel, recunosc, aveti dreptate, sunt intoleranta cu multe si cu anumiti oameni si ma comport ca atare, in schimb, imi plac oamenii care chiar daca sunt simpli, saraci, amarati, au bun simt, sunt oamenii respectuosi, cinstiti.Numai bine
0
14-11-2012, ora 19:38
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Nu reproduc spusele sau scrisele nimanui. Nu contest caracterul sau comportamentul tau, doar am vrut sa atrag atentia asupra faptului ca discutia nu este in limitele unui forum de psihoterapie, unde trebuie sa ne toleram.
0
15-11-2012, ora 10:22
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Ne place sa fim bagati in seama, acceptati, placuti. Ne place sa fim placuti si de alti oameni decat cei cu care stam zi de zi. Flirtul este o ocazie de a ne confirma ca si altii ne pot place, nu doar partenerul.

Intreaba-ma despre iubire
-*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul