de 4 luni tratez o masea si m-am ales cu mare infectie

02-04-2015
lucia florenza
Nu este medic/terapeut
lucia florenza
Buna ziua am nevoie urgent de ajutor pentru ca dentistul meu si-a batut joc 4 luni cu maseaua mea...am ajuns la dansa in urma unei mese in care am mancat carne si mi-am pocnit maseaua molarul de 14 ani mai exact la care mi sa facut rau pur si simplu o ora nu am vazut nu am auzit..in fine am ajuns la dansa si am cerut sa o scot dansa a spus ca sa nu tenuntam la ea si sa o tratam insa am tratato.cum??? Am scos nervi insa nu a putut sa imi faca obturatie de canal sub nici o forma pentru ca ma durea nerv nu mai aveam deci nu iesea pe ac nimic nu mirosea absolut nimic si cam asa au trecut cam 2 luni mergand la dansa intre timp am luat antibiotice la greu la care am ajuns sa fac si Candyda in gura de la atatea antibiotice culmea ca dansa mi-a prescris medicamente de prevenire a Candydei mi-a bagat calciu pe canale absolut nici un rezultat evident ma durea in final imi spune sa fac radiografie o fac si surpriza...NIMIC zice DANSA dar pe mine ma durea in final am scoso..dar o alta SURPRIZA problema e ca locul este umflat a zvagnit 2 zile sa oprit insa e umflata gingia pe partea din gura jumatate de gura aproape si este dureroasa nu spun ca in prima zi dupa extractie am sangerat toata ziua si am puroi suta la suta pentru ca am facut tamponari in locul respectiv cu ceai de pelin si antibiotic sirop si miroase a mort insa rana sa inchis dar jumatate din gura mea gingia pe interior pe langa dinti e umflata si doare mia recomandat apa de gura si paradontax dar degeaba ce sa fac?? Ca nu mai pot de 4 luni!??????
3 comentarii
0
02-04-2015, ora 05:51
Dr. Tabarcea Ion
Stomatologie
Dr. Tabarcea Ion
Buna dimineata.la cum prezentati dvs se poate şa fi făcut o alveolita. Sfatul meu este sa mergeţi la medicul dvs sa va vadă si sa va ofere tratamentul indicat in astfel de situaţii. Ar fi fost bine sa puteţi posta si niste radiografii macar. Este relativ normal ca după orice extracţie zona sa mai fie puţin inflamata si dureroasa o perioada de timp...pana la urma este o rana in mediu umed...iar, din ce povestiţi, echilibrul imun la nivel bucal este puţin dezechilibrat.
0
02-04-2015, ora 15:12
lucia florenza
Nu este medic/terapeut
lucia florenza
Multumesc pentru raspuns insa eu am fost la dansa si mi-a spus ca initial locul este bine insa restul dintilor ecact cat mi-a amortit cu anestezie in timpul extractiei pe partea interna a maxelarului sa inflamat deci alti dinti care nu au nimic de a face cu extactia asta nu inteleg dece ma dor si este umflata gingia si am facut spalaturi cu pelin am facut spalatura cu antibiotic ma exact am luat oxacilina si am desfacut-o intr-o ceasca de apa si am amestecat pana la topire si am clatit gura am facut tamponari cu glicerina boraxata am folosit apa de gura listerin am periat dintii cu lacaluct nu stiu ce sa fac eu maine plec din romania si nu stiu ce se va intampla dansa spune ca locul extractiei este ok dar eu nu sunt bine deloc radiografie am facut si a ramas la dansa in urma cu o luna ieri mi-a zis ca daca nu as fi plecat sa fac un detrantaj si periere profesionala dar acum logic gingia de langa dinte e umflata si ma ustura cum doamne iarta-ma sa fac detrataj? Eu cred ca dansa mai are nevoie de bani dar nu face nimic mai mult decat sa isi bata joc la ea nu e nimic nu e nici o problema dar jumate de gura gingie este umflata ma ustura si doare dar ea nu vede nu e nimic!!!! Am luat pana si nistadina si nu stiu ce sa fac va rog ajutati-ma
0
06-04-2015, ora 01:20
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Buna seara,

Sfatul meu este sa nu va mai tratati singura cu "ceai de pelin si antibiotic sirop", cu
glicerina boraxata, cu oxacilina amestecata intr-o ceasca de apa sau cu nistadina si nici sa nu folositi in exces apa de gura.

In urma extractiei si chiuretajului infectia ar trebui sa dispara.
De asemenea, locul poate sa "zvagneasca" si sa fie umflat cateva zile, in special daca v-ati facut tamponari cu tot felul de substante.

Si da, detartrajul este foarte important. In cazul in care este dureros se poate face sub anestezie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul