se scarpina pe tot corpul pana si pe fata pana la sange. credeti ca un psihiatru i-ar fi de ajutor?

18-08-2010
lilianamihalache
Nu este medic/terapeut
lilianamihalache
am o problema si nu stiu cum s-o rezolv!!..soacra mea si-a pierdut sotul in urma cu aproximativ un an, apoi si fratele la scurt timp...mentionez ca a avut o casnicie deosebita si un sot care i-a facut toate capriciile..deci pierderea a produs o mare durere.In urma cu vreo trei luni ne-a spus ca are in casa niste insecte pe care le vedea si le simtea doar ea..am chemat de trei ori o echipa de dezinsectie.i s-au luat diverse probe si singurul rezultat a fost :prezenta unor acarieni.apoi ne-a spus ca sunt niste insecte care zboara prin casa.apoi depun oua in pielea ei si se dzvolta ca niste capuse..a fost la mai multi medici:dermatologi, la boli infectioase in Bucuresti si in Constanta, toti i-au spus acelasi lucru..nu are nimic.de mai mult timp i-am sugerat sa mearga la un psiholog, dar nici nu vrea sa auda..noi, adica fiul si nora credem ca totusi are probleme pt ca se scarpina pe tot corpul pana si pe fata pana la sange.am vrea sa stim daca credeti ca un psihiatru i-ar fi de ajutor?daca este simptomul vreunei boli psihice?ea nici macar nu vrea sa auda acest lucru...mentionez ca numai ea vede insectele si nimeni altcineva nu le-a vazut sau a luat acea mancarime, ea dormind si locuind pt scurt timp si in alte case!!va rog un sfat sau poate cineva stie ce am putea face!!
6 comentarii
0
19-08-2010, ora 14:23
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Liliana!Eu sunt de parere ca soacra trece printr-un episod psihotic si s-ar putea sa aiba halucinatii iar ceea ce zice sa fie vreun delir.Un psihiatru s-ar putea s-o ajute.Succes, multa rabdare cu ea si multa sanatate!
0
19-08-2010, ora 15:23
lilianamihalache
Nu este medic/terapeut
lilianamihalache
Buna Emmma!Multumesc pt raspuns!..dar ea tocmai asta nu vrea sa creda, ca are nevoie de ajutorul unui psihiatru..Crede ca noi toti suntem impotriva ei.Are 74 de ani si face parte din categoria celor care cred ca e o rusine sa ajungi la psiholog sau psihiatru..si mi-ar parea rau sa ajunga intr-un punct de unde nu s-ar mai putea intoarce..
0
19-08-2010, ora 15:32
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
O varianta foarte probabila ar fi ca receptorii de encefaline / endorfine din creier, sunt suprasaturati de tirul opioidelor endogene si in principal exogene.

Am trecut prin aceasi situatie, ma vedeam invadat de insecte, ma pipaiam non-stop sa le arunc de pe mine.
Cititi topicul cu dieta din profilul meu.
0
19-08-2010, ora 20:47
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Liliana: trebuie neaparat dusa la psihiatrie, e posibil sa aiba o stare psihotica; e posibil din cauza varstei sa fie o dementa ce i-a afectat creierul si ii da halucinatii (mai apare la batrani).

Nu va luati dupa baliverne cu diete si altele cum a spus Germont, el are o fixatie cu acest lucru datoriata tulburarii sale psihice (mai ales ca a avut si are inca halucinati si delir); mergeti direct la medic cu soacra Dvs pentru ca fiind la primul episod are toate sansele sa se insanatoseasca.
0
19-08-2010, ora 23:13
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ca sa realizati ce inseamna impostura medicala sustinuta de DrT, iata un link foarte util:

http://forum.getfit.ro/showthread.php?10865-recomandari-suplimente-tulburare-schizo-afectiva

Ce i-a prescris dr acelei fete care suferea de schizofrenie, ce i-au recomandat niste persoane fara nici o calificare in domeniu si veti vedea ca lumea in cara traim este o adevarata tragi-comedie pe ecran lat.

Cat depsre halucinatiile mele, era doar sarcasm si ironie, insa ce face orgoliul din om, se poate vedea in ce scrie DrT.
http://forum.romedic.ro/prod/greata_puterinca_dimineata_si_anxietate_046459.html

Stimate dr. T recomand topicul cu statuia, astfel v-ati gasi o ocupatie cu adevarat utila.
Si desigur, mai ganditi-va la un principiu de baza cum este "Primum non nocere", adica inainte sa indopi omul cu niste aberatii chimice, sa incerci solutiile banale. Altfel vei fi doar un al doilea dr Mengele.
0
20-08-2010, ora 00:42
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
In plus stimata doamna Liliana Mihalache, am reusit sa imi folosesc eficient creierul si ma bazez doar pe certitudini stiintifice:

http://www.emcb.ro/article.php?story=20060726145933325
-
Conform acestei ipoteze nou formulate - ipoteza excesului de opioizi, aceste peptide opioide exogene ar perturba neurotransmisia si rolurile reglatoare normale exercitate de peptidele opioide endogene (endorfine/enkefaline). Argumentele in sprijinul acestei ipoteze sunt atat de ordin clinic, derivate din observatia ca pacientii cu astfel de tulburari neuropsihice la care se restrictioneaza consumul de alimente care contin exorfine, vor inregistra ameliorarea simptomatologiei.
-

Spre deosebire de "distinsul" domn DrT, care doar a dat dovada doar de o buna capacitate de memorare, prea putin inteligenta si curiozitate. Concret, dansul ignora niste realitati demonstrate experimental si astfel induce in eroare lumea care cauta ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: