daca poate cineva sa ma lamuresaca

05-04-2007
feri
Nu este medic/terapeut
feri
daca poate sa mi se explice diagnosticu" PROLAPS DE VMA SAU VNA, Regiune mitrala minora"
2 comentarii
0
05-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
VMA. Valva mitrala anterioara. Gaura prin care, in mod normal, sangele trece dintr-o cămăruţă în alta a inimii este străjuită de doua valve care fac posibil un singur sens de curgere. Ele se văd la ecograf ca două mâini care aplaudă. Daca una din valve este mai căzută (de regulă din cauză că "balamaua" ei este aflată mai jos), asta se cheamă prolaps.
Dupa cum am mai spus si cu alte ocazii, in cea mai buna pozitie pentru a interpreta un rezultat se afla medicul care prescrie o investigatie. La urma urmei, scopul pentru care plătim nişte doctori este să ne lămurim cum stăm cu sănătatea şi ce anume trebuie făcut. În plus, medicul care prescrie o investigaţie urmează o anumită logică şi are nişte date care pot fi relevante.
0
06-04-2007, ora 00:00
feri
Nu este medic/terapeut
feri
acest diagnostic l-am primit si nu am fost prea lamurit, va multumescsi va doresc multa sanatate! ps.
reprezinta acest diagnostic o ingrijorare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici