de cateva luni am o durere in spate, chiar sub omoplatul drept

28-10-2008
jichici bianca
Nu este medic/terapeut
jichici bianca
de vreo 2-3 luni am o durere in spate, chiar sub omoplatul drept...durere care merge pana pe la axila..am si probleme cu coatele..de fapt cu toate incheieturile..eu obisnuiam sa fac sala pana acum vreo 3 luni si si atunci cand ridicam greutati ma dureau coatele si incheieturile de la maini..la mana stanga la incheietura am avut si un chist sinovial care in anumite perioade ma durea destul de tare incat nu puteam sa apas deloc pe mana stanga...si genunchii ma cam dureau dar am banuit ca de la sala...ah, si inca ceva...cand m-am nascut mama mi-a spus ca aveam "capul pe o parte"si doctorii mi-au pus"gatul in ghips"...totusi eu am observat ca inca stau cu capul pe o parte si muschiul sternocleidomastoidian este tot timpul in contractie(cel din dreapta)si de ceva timp ma doare foarte tare gatul in partea dreapta...sper ca intelegeti situatia mea...multumesc anticipat
3 comentarii
0
29-10-2008, ora 16:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa un set complet de analize care sa includa si probele inflamatorii [ factor reumatoid, CRP, VSH, ASLO, fibrinogen], exudatul faringian, FA, probele hepatice, si un examen de urina.Apoi o radiografie a coloanei cervicale. Rezultatele analizelor arata-le medicului de familie, iar radiografia medicului ortoped.
0
19-10-2009, ora 17:24
anka cristina
Nu este medic/terapeut
anka cristina
buna ziua... mi-a aparut de cateva luni o umflatura la incheietura mainii stangi la inceput imi aparea si dupa cateva zile imi disparea la loc dar de vreo 2 luni a ramas la fel, cand indoi mana se vede k si cum mi-ar iesi osul afara...am fost la chirurgie plastik iar domnul doctor mi-a sp k este un chist. nu mi-a dat nici un fel de informatie de la ce a putut sa iasa si mi-a sp k ma va opera daca este nevoie tocmai in noiembrie...daca ma voi opera va creste la loc??? imi va trebui recuperare medicala multa vreme??? va multumesc anticipat
0
21-10-2009, ora 16:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Ceea ce descrieti D-voastra se poate suprapune peste chistul tenosinovial, afectiune relativ frecventa, dar benigna. Uneori se poate remite spontan, alteori necesita interventie chirurgicala.
Cauza este reprezentata de o degenerare a tecii tendonului, motiv pentru care poate uneori recidiva dupa interventie.
Tineti legatura cu chirurgul plastician si, daca intr-adevar va deranjeaza, puteti recurge la operatie.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •