curgeri urechi, umflate, infundate

20-08-2012
cipri_cocut
Nu este medic/terapeut
cipri_cocut
Buna ziua, De aproape un an am dureri cu urechile, tiuie, sunt infundate mai tot timpu (daca nu ma spal 3-4 zile in urechi incep sa aud), cand incep sa ma doara, durerea incepe de la urechea dreapta si usor ajunge la urechea stanga, foarte rar parca ametesc. Durerea tine de la tampla si coboara pana la gat (nu tot timpul), la ambele urechi, pavilioanele nu le pot atinge. Cu rusine spun ca nu am ajuns la ORL pana acum (nu sunt in tara), m-am tratat cu antibiotice (fara efect), apa oxigenata (imi provoaca dureri foarte mari a 2-a zi), si Localyn (picaturi) care este singurul care parca imi amelioreaza durerea. Problema cred ca a aparut de la ventilatoare. Daca imi puteti spune vreun medicament care sa il iau fara sa ajung la ORL, cel putin nu acum. Va multumesc
7 comentarii
0
21-08-2012, ora 09:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sunt 2 sau 3 probleme separat
1. ar fi o problema de ureche dar nu pot sa inteleg daca e implicata urechea externa sau cea medie
2 este o problema legata de refluxul gastric care afecteza si faringele si de aici durerile de la gat pana sub urechi
3 este o problema de circulatie cerebrala.. cu acele ameteli
0
21-08-2012, ora 18:50
cipri_cocut
Nu este medic/terapeut
cipri_cocut
Va multumesc pt raspuns, ce detalii sa va spun pt a vedea problema mai bine. Ca medicament ce as putea lua? va multumesc
0
22-08-2012, ora 07:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consultatia personalizata se face contra cost pe mail
acolo scrieti toate datele Dvs. varsta, inaltime, KG, tensiune arteriala,
bolile cronice
regimul alimentar s, a. amanu8nte care pot sa ajute.
Pentru a beneficia de consultatie Online..
este necesar sa achitati 60 ron in contul cabinetului medical
RO40BTRL02401202J52696XX banca Transilvania Pascani
CMI DR. FLUERARU VALERIU
CF.19519034
PASCANI ST. STEFAN CEL MARE 21
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/5182
0
22-08-2012, ora 15:57
seby24
Nu este medic/terapeut
seby24
buna ziua! de aproximativ 4 ani am o problema cu scurgerea unui lichid transparent din ambele urechi. am fost la 3 medici diferiti pe parcursul acestor ani si mi-au spus ca nu este nimic grav, sa nu ma alarmez ca este normal ca unele persoane sa aiba "ceara" solida sau lichida, cum este cazul meu. asta dupa ce mi-au facut un simplu control si s-au uitat in ureche cu ajutorul unui instrument. tratamente nu mi-au prescris. inainte puteam rezista mai mult fara sa folosesc betisoare de ureche, acum mai simt nevoita sa folosesc o data pe zi sau la mmmaxim 2 zile, fiindca acel lichid imi provoaca un fel de gadilit in ureche si nevoia de a-l scoate, de a ma scarpina. daca folosesc betisorul la 2 zile, lichidul este putin mai galbui, nu mai este transparent- imi curge si pe parcursul noptii pana pe lobul urechii, la fel si pe parcursul zilei. stiu ca nu este bine sa folosesc betisoare, dar ce pot face sa scap de acest discomfort? am 25 de ani. cand eram mica am avut infectie la rinichi, pe care am tratat-o, iar acum sunt o.k. am probleme cu sebumul pe care nu am reusit sa o rezolv si probleme cu cadera parului. nu stiu daca aceste lucruri sunt cumva corelate, dar am tinut sa le precizez, pentru eventualitatea in care ar putea ajuta. multumesc!
0
22-08-2012, ora 16:01
seby24
Nu este medic/terapeut
seby24
am uitat sa precizez ca de curand am observat ca pe parcursul noptii am o usoara durere la urechea stanga, cand dorm pe partea stanga, ca niste intepaturi. nu se repeta seara de seara, ci ocazional. multumesc
0
22-08-2012, ora 16:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu folositi betisoarele..deloc, niciodata
folositi servetele de hartie.. care imbiba acel lichid.
2 uscati interiorul urechii cu uscatorul de par.. de cate ori aveti posibilitatea
3 daca senzatia de mancarime persista.. umpleti urechea cu Biter suedez..si stati asa 1 minut dupa care scurgeti lichidul si alcoolul din ureche
4 NU spaati niciodata urechea cu apa
folositi biterul suedez, servetelul de hartie si uscatorul de par
0
22-08-2012, ora 16:09
seby24
Nu este medic/terapeut
seby24
va multumesc pt promptitudine si pentru raspsunsuri. credeti ca ar trebui sa incerc sa mai merg totusi la un consult?ar putea fi ceva grav care sa-mi afecte pe viitor auzul? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.