curge urechea si infectie bacteriologica

29-01-2013
Inga22
Nu este medic/terapeut
Inga22
Buna ziua.Sper sa gasiti si pentru mine putin timp. Am 22 de ani. sunt din Republica Moldova
de mic copil imi curge urechea, tratamente peste tratamente apoi a urmat o operatie la nas -carne straina, adenoizi in urma careia urechile nu au mai curs ceva timp... In anul 2001 am simtit o scadere a auzului, la consultul medicului orl s-a depistat ca la ambele urechi e gaurit timpanul asa ca mi s-a propus operatie timpano-plastie, din cauza ca urechea stinga curgea s-a facut o interventie chirurgicala pentru a curati urechea dupa care ulterior mi s-a facut timpano-plastie la ambele urechi, doar ca dupa interventie auzul a scazut si mai rau. In anul 2006 am mers la Kiev, acolo mi s-a spus ca timpanul e spart la ambele urechi iar un oscior la urechea stinga e putrezit si ca trebuie intr-o prima etapa eliminat apoi inlocuit, doar ca in urma interventiei mi s-a spus ca nervul nu a rezistat si deci e mai bine sa pun aparat auditiv. In prezent port aparat auditiv la o ureche, cu cealalta practic nu aud deloc si plus de aproape 2 luni de zile iar imi curg urechile, din urechea dreapta foarte des curge singe... de asemenea in urma analizelor bactereologice mi s-a depistat diverse bacterii ca candida albicanius. ce tratament trebuie urmat in asa caz? unii medici zic ca nu e recomandat tratamentul cu antibioticile, altii dimpotriva prescriu antibiotice...cum afecteaza faptul ca curge de atita timp urechea? cum trebuie tratat? multumesc mult pentru timpul acordat!
3 comentarii
0
29-01-2013, ora 13:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate.. in asa caz. cel mai recomandat este o Internare in clinica ORL ( spi. Republican)
acolo dupa aspiratii zilnice si tratament local.. o sa se decida,..
1. daca urechea poate fi uscata.. o sa ramana asa si doar o sa trebuieasca sa o usuci bine acasa si des cu uscatorul de par.. ca sa nu fie deloc umed in interior ( in mediul uscat.. microbii NU se dezvolta)
2 daca urechea NU se poate tarata.. trebuie o noua interventie de curatat osul care este afectat si intretine aceasta supuratie
0
29-01-2013, ora 13:39
Inga22
Nu este medic/terapeut
Inga22
multumesc mult pentru raspuns.
La spitalul republican mi s-au facut aspiratii si tot o data mi s-a administrat un fel de preparat in ureche.doar ca peste citeva zile urechea iar curge... la dumneavoastra este posibil o consultatie? se fac si asa interventii? ms mult
0
29-01-2013, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la pascani..pot sa fac numai consultatia si tratamentul local.
daca tratamentul nu reuseste... interventii poti sa faci la iasi... cu conditia ca ai asigurare in romania...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.