curge sange din nas

14-02-2012
d3llya_alecs
Nu este medic/terapeut
d3llya_alecs
buna ziua.va deranjez din nou in legatura cu o problema un pic mai dificila.am o nepotica de 5 ani careia ii curge ff mult sage din nas mai mereu chiar daca nu isi atinge nasucul.i-am facut un set de analize care i-au iesit asa:WBC:6.92, HGB:10.7, HCT:33.6, PLT:485, VSH:5, iar ASLO 200.La exudat nazal si la exudat faringian i-a iesit negativ.As dori daca puteti sa imi spuneti ce am putea sa ii mai facem, precizand si ca nu prea mancanca are 17 kg iar la ochi ar avea niste cearcane vinete tot timpul.
4 comentarii
0
14-02-2012, ora 21:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar fi bine sa mergi cu fetita la - Hematologie, in primul rand.
O sa ii faca acolo un set de analize.
De acolo o sa te indrume ce sa faci.
Daca are ASLO 200, poate inseamna (daca este la limita) ca are o infectie cu streptococ in corp.
Poate scrie acolo ca este mai mic de 200? Adica ASLO 200 si atunci nu are.
Sangerarea poate fi si de la o afectiune a ficatului, asa ca ar fi bine sa ii faca si transaminaze plus ce mai considera doctorul.
Mai pot fi si lte cauze. Cauta pe rand.
0
14-02-2012, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu va-ti gandit la un consult ORL.. inainte de a face analizele.. doar samgerarea este din nas.. poate este vorba si de o problema locala ORL.
in alimentatie trebuei adaugat ficat de vita si ceai de maces. polen si multe legume
0
15-02-2012, ora 12:05
d3llya_alecs
Nu este medic/terapeut
d3llya_alecs
buna ziua d-nul doctor.bineinteles k am fost cu ea si la orl, tocmai acest doctor a recomandat analizele, iar la primirea rezultatelor a spus k nu se poate pronunta pana nu o vede si un medic pediatru, Ea s-a nascut si cu niste emangioane, sper sa le fii spus bn care nu se vad tot timpul, doar daca se agita, la frig la soare, etc.acestea ar putea fi si o cauza a sangerarii??mentionez ca ni s-a spus k este prea mica ptr operatie, dar unele ar putea sa ii treaca singure pana la varsta de 7 ani dar sincer nu se vede nici o inbunatatire.As dori sa aflu de la ce provin sangerarile?are o infectie mai mare?
0
15-02-2012, ora 12:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu are infectie
are un perete sangvin slab.. si trebuie interit.. prin alimentatie corecta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: