cuperoza

23-02-2011
alina_p25
Nu este medic/terapeut
alina_p25
Buna ziua!
Am o cuperoza in faza incipienta, de curand am inceput un tratament cu detralex, cat timp ar trebui sa iau aceste pastile si cand sa fac pauza si de cat sa fie? Si daca cunoasteti niste creme care sa-mi tina roseata (care este aproape permanenta la cadura) sub control va rog sa-mi dati cateva sfaturi indiferent de felul tratamentului: medicamentos/ naturist etc.
(P.S. Nu ma trimiteti la un control ca am mai fost si nu mi-au mers cremele prescrise, majoritatea erau hidratante, am mers la medici buni dar poate nu au considerat ca este grava problema mea. dar daca cunoasteti un medic care a tratat multe cazuri de cuperoza mi-ar prinde bine sa mi-l recomandati.)
App... la mine cuperoza e genetica, majoritatea celor din famile caroara le seman sunt rosii cu venisoare sparte pe fata si nu as vrea cu timpul sa patesc si eu la fel, tin sa mantionez ca am un tent foarte sensibil, fin, fara acnee sau alte iritatii si pielea deschisa la culoare (asta cand nu sunt rosie).
Va multumesc!
1 comentarii
0
04-06-2012, ora 01:11
nadiaa
Nu este medic/terapeut
nadiaa
buna am folosit fluocinolon timp de 2 ani deoarece vedeam ca imi face un ten ca de bebelus (nu stiam cat de daunator imi va fi) si timp de 5 zile nu l-am mai folosit si am observat ca imi apareau puncte rosii.pe zi ce trecea imi apareau tot mai multe bubite pe fata. am fost la dermatolog mi sa spus ca am rozacee, mi-am luat o crema ruboril si una ptr protectie solara. le-am folosit o luna si acum trei zile au inceput sa ma manance pleoapele, unul dintre ochii sa umflat, si am o mancarime constanta. mi-au disparut petele rosii dupa fata si au inceput sa ma manance pleoapele. ce sa fac *? ce se intampla?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.