cum si cind scap de hemoroizi?

09-01-2014
toni54
Nu este medic/terapeut
toni54
Cind consumam ardei iute, imi aparea cite odata un mic hemoroid cit un bob de griu, in interiorul anusului.Il simteam doar ca prezenta, si nu ma deranja cu nimic.In doua trei zile se retragea. NU singera, nu ma durea. Acum o luna de zile, , dupa ce am consumat iarasi un ardei iute, a aparut in exteriorul sfincterului anal o inflamatie cit un bob de mazare.La palpare ma deranjeaza un pic, in rest nu am alte probleme(dureri sau singerari).Imi face impresia ca inflamatia este totusi din interior prelungita pina in exterior.Inca de la aparitie am folosit hemorozon de 2/zi, de doua saptamini fac bai cu ceai de musetel de 2/zi. Mentionez ca ma spal dupa scaun de 30 de ani.Am luat si pe cale bucala hemoroeasy dar nimic nu mi-a fost de folos.Sfatuiti-ma daca sunt pe drumul bun si sa mai am rabdare, sau recomandati-mi alte solutii.
Am virsta de 59 de ani, nu beau, nu fumez nu maninc codimementat in exces, nu stau mult pe scaun

Va multumesc anticipat
5 comentarii
0
10-01-2014, ora 10:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
RENUNTA la ardei iute si.iata vei fi bine

la multi ani!
0
10-01-2014, ora 11:25
toni54
Nu este medic/terapeut
toni54
La multi ani Maria. Logic ca voi renunta la ardei iute dupa ce mi s-a intimplat.Pina acum imi mai permiteam din cind in cind dar de pe viitor gata cu ardeiul.Problema mea este cum scap acum de situatie.
0
10-01-2014, ora 11:45
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Inafara de evitarea condimentelor si a alimentelor condimentate, este importanta rezolvarea
constipatiei, daca exista; este foarte important sa aveti scaun cel putin o data pe zi, iar consistenta sca-
unului sa fie pastoasa (scaunul sa nu fie dur, tare). Daca e cazul si veti dori, pot sa va dau ulterior cateva
mici sugestii in acest scop.
Va recomand, MAI INTAI, sa va adresati, pentru un diagnostic concret si cat mai precis al
modificarilor locale de care vorbiti, si unui medic chirurg (aceasta evaluare apartine, in principal, acestei
specialitati); e bine sa nu amanati.
Va stau la dispozitie in continuare pe site,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
10-01-2014, ora 13:06
toni54
Nu este medic/terapeut
toni54
Va multumesc pentru raspuns.Trebuie sa completez, am scaun regulat de o data pe zi cu consistenta normala fara nici-o urma de constipare.
0
13-07-2014, ora 10:44
ARKzad
Nu este medic/terapeut
ARKzad
Va recomand sa faceti un consult la clinica, , LAURUS Medical;din localitatea DVS.EU am rezolcat problema fara operatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: