cum se poate trata endometrioza la plamani?

11-01-2008
dny
Nu este medic/terapeut
dny
In fiecare luna in perioada menstruatie expectorez sange.
Am facut multe analize(cum ar fi:radiografie, C.T., angio-c.t, etc.), dupa multe diagnosticuri (cum ar fi:bronsectazii, anevrism, etc.), acum se pare ca ar fi endometrioza la plamani.
7 comentarii
0
09-09-2010, ora 10:52
ANAMARIA NATALIA
Nu este medic/terapeut
ANAMARIA NATALIA
BUNA, si eu am aceasta problema de aprox. 3 ani cand a debutat brusc in timpul menstruatiei.
mai precis in a 3-a zi a menstruatiei scuip sange fara nici un simptom in prealabil, doar o usoara ameteala.am facut o serie de teste, tomografii, angiografie, bronhoscopie, dar fara sa mi se dea un raspuns clar(testele au fost facute in timisoara de catre renumiti dr si prof.)
totusi, au ajuns la concluzia ca ar fii endometrioza pulmonara.
acum aprox 2 ani am ramas insarcinata si boala parea ca a disparut pana luna trecuta cand a revenit( fetita mea are acum 1 an si 3 luni-deci aprox 2 ani boala a stagnat).

pur si simpu nu mai stiu de unde sa incep iar cu analizele si ce sa mai fac.
daca ai gasit o rezolvare la problema ta te rog din suflet sa-mi spui si mie.
0
09-09-2010, ora 20:49
gabryela700
Nu este medic/terapeut
gabryela700
buna anamatia, ce ai tu se poate trata foarte usor cu ejutorul homeopatiei. daca esti interesata iti pot recomanda cativa medici ce practica homeopatia clasica. ca de ex. ileana randasu (buc. gheorghe jurj (tim. doina pavlovschi ( buz. si mai sunt.
0
04-12-2012, ora 11:44
monica03
Nu este medic/terapeut
monica03
Buna ziua, sper ca mai este cineva activ pe acest forum la acest subiect, cineva care sa poata sa imi dea si mie un sfat legat de aceasta afectiune. De aproape un an ma lupt si eu cu aceste expectoratii cu sange in timpul menstruatiei. Am facut foarte multe investigatii (computer tomograf, fibrobronhoscopie, biopsie) si toate sunt normale. Nu mai stiu cui sa ma adresez si cum sa rezolv aceasta problema. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat sau sa imi spuneti cum ati rezolvat voi aceasta afectiune Multumesc!
0
09-12-2012, ora 15:14
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
buna monica03...sunt foarte speriata, din cauza anxietatii pe care o am si fac atacuri de panica.si eu de ce va vreme scuip sange si ma gandesc ca ar fi tot endometrioza.spune-mi te rog simptomele tale.in timpul menstruatiei ai tuse cu sange, sau sangele e pur si simplu in gura?il ai pe toata periodata menstruatiei sau doar o zi?e rosu sau alta culoare?vine ziua, noaptea?sper ca nu te-am deranjat cu atatea intrebari si astept din suflet un raspuns de la tine.multumesc mult.ramona
0
10-12-2012, ora 09:06
monica03
Nu este medic/terapeut
monica03
Buna ramona, eu am facut foarte multe investigatii pana s-a ajuns la acest diagnostic (se presupune ca am endometrioza pulmonara). Eu am inceput cu hemoptizii in a doua zi de menstruatie, o singura zi. Al treilea episod si al patrulea episod a fost in prima zi de menstruatie. Am expectorat sange dupa un acces de tuse, ziua, sange de culoare rosu aprins (ca si cand te tai la un deget).Pe mine m-au linistit dr., au spus ca nu este grav si poate fi controlata acesta boala doar cu anticonceptionale. Oricum, iti recomand sa faci investigatii pentru a elimina orice alta cauza. Daca vrei mai multe detalii, te rog sa imi scrii pe privat si poate pot sa te ajut cumva. Multa sanatate!
0
18-12-2012, ora 22:46
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
buna monica...am vrut sa iti scriu dar nu reusesc nicicum pe privat.sper sa mai intri si sa vezi ce scriu acuma.eu am inceput sa scuip sange, prima data era intr-o noapte pe la 12, ma uitam la tv si am simtit gust de sange in gura, pur si simplu, fara tuse, fara nimika...asta s- intamplat cu cateva zile inaintea menstruattiei.de fiecare data cand am scuipat sange era cam in perioada menstruatiei.nu stiu, se poate sa fie chiar o coincidenta, dar nu prea cred.sunt in germania si am facut aici mai multe analize, si sange si ecograf, stomac, plamani, orl, dar nu e nimika in neregula.am probleme si cu dantura, inca nu am reusit sa mi-o pun la punct.doctori sunt de parere ca daca analizele au iesit bine atunci inseamna ca cauza sunt gingiile.stiu, ca sufar de anxietate si stari de panica si orice boala de pe net care se asociaza cu simptomele mele cred ca le am eu, dar acum e foarte mare coincidenta.numai ca din cate tiam spus eu am sangele pur si simplu in gura si de multe ori se intampla peste noapte cand dorm.te pup monica si sper sa imi mai scri cum esti si ce ai mai facut si tu..
p.s.:cum se diagnostigheaza aceasta boala, doar dupa simptome?
mor de frica, plang intruna:(
0
11-02-2014, ora 13:16
monica03
Nu este medic/terapeut
monica03
Buna Ramona, din pacate eu nu am mai reusit sa intru de mult pe acest site. Daca mai ai nevoie de date cu privire la endometrioza pulmonara te rog sa imi scrii -. Iti voi raspunde cat de repede pot. Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •