cum se poate trata displazie mamara?

31-05-2006
cata_32
Nu este medic/terapeut
cata_32
Buna ziua,
Am displazie mamara, 32 de ani, casatorita, inca fara copii, insa intentionez sa am cat de curand. Nu fumez, nu beau alcool, cafea, si mananc multe legume si fructe proaspete. Am un ovar cu aspect micropolichistic. Am facut tratament cu microginon, la recomandarea medicului. Apoi, tot sub prescriptie medicala, am luat mercilon.Acesta din urma nu mi-a priit absolut deloc. M-am resimtit mai ales la nivelul vezicii biliare, circulatiei venoase(incipient varice, avand predispozitie), precum si depunerea dizarmonioasa(preponderent pe anumite zone) a unor kilograme in plus. Acum am 55 Kg, 160 cm. Nu mai iau anticonceptionale de aproape 2 ani.Ce e de facut?Care e natura dezechilibrului hormonal care duce la instalarea displaziei mamare?Poate afecta o sarcina si mai apoi alaptatul? Imi doresc foarte mult.In prezent iau un tratament de tip homeopat (gynex).Ce ma sfatuiti?
Va multumesc!
4 comentarii
0
31-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Nu va afecteaza nici sarcina, nici alaptatul.
Displazia mamara se supravegheaza si nu se intervine asupra ei daca este stationara(cel mai adesea este asa) pentru ca recidiveaza oricum.
Insa ati mai pus intrebarea asta la o sectiune si v-am raspuns.
0
31-05-2006, ora 00:00
cata_32
Nu este medic/terapeut
cata_32
Va multumesc!
0
14-03-2007, ora 00:00
mirela.iancu
Nu este medic/terapeut
mirela.iancu
Buna ziua,
Am 26 de ani si am fost diagnosticata cu displazie mamara. Dr. mi-a spus ca se recomanda supravegherea anuala si mi-a dat un tratament cu dufaston, progestogegel si anticonceptionale. Din ce am citit pe anumite site-uri, aceasta doza mare de hormoni nu este recomandata in cazul displaziei mamare. Imi puteti recomanda un tratament, sau imi puteti da un sfat?
Momentan nu am dureri de sani, si nu am alte boli care sa justifice aceasta afectiune.
Va multumesc anticipat.
Mirela
0
24-04-2007, ora 00:00
ovidius
Identitate neconfirmată
ovidius
Dr Dumitrescu Ioan
Daca o pacienta are displazie mamara sigur hipofiza nu lucreaza bine si exista un risc in timpul sarcinii.
-*

(*modificat de admin)

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.