cum scap de constipare?Urgent!!

04-03-2008
danbogdan
Nu este medic/terapeut
danbogdan
Ma nu mesc Andreea am 19 ani si din copilarie am probleme cu digestia si constiparea.Am perioade in care nu ies cu scaun cate 3-5 zile, uneori chiar o saptamana, imi da o stare de indispozitie foarte aiurea.Ma balonez foarte repede indiferent de ce mananc sau nu mananc.Am incercat sa mananc tot ce mi se recomanda pe stomacul gol si tot asa...Numai cu pastile de dulcolax reusesc sa ies cu scaun.Aceeasi problema a avut-o si mama mea si bunica, deci e oarecum ereditara, dar totusi nu vreau sa cred ca voi trai restul vietii cu acest chin!!!Astept sugestii si poate chiar solutii.Va multumesc!
17 comentarii
0
04-03-2008, ora 00:00
lyonesse 2007
Nu este medic/terapeut
lyonesse 2007
buna Andreea! icearca in fiecare dimineata cind te trezesti sa bei o cana de ceai de musetel indulcit cu miere.la mine a mers cind aveam virsta ta si rar mai am ceva probleme cind schimb clima.pentru balonare exista ceva naturist in Romania nu mai stiu cum se numea dar mergi la farmacia naturista si spunei farmacistei despre problema ta ca sigur are remediu.succes!
0
05-03-2008, ora 00:00
F.Lepadat
Nu este medic/terapeut
F.Lepadat
Si eu am aceeasi problema ca si tine am 24 de ani dar am avut probleme cu digestia de cand ma stiu. Eu am facut colonoscopie si doctorul mi-a dat un medicament, Forlax, sa beau zilnic si am rezolvat problema dar dupa aceea am aflat de un remediu natural care merge de minune - tarata de grau de la plafar macinata fin fin intr-o cana de apa pui cam 2-3 linguri si bei pe stomacul gol sau dupa ce mananci, la mine a functionat foarte bine si am aproape 4 luni de cand nu am mai luat medicamentul si nici nu am mai avut probleme. Multa sanatate.
0
05-03-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Refacerea florei de fermentatie cu lactobacili si relaxarea peretelui intestinal cu un antioxidantputenic rezolva problema lent dar pentru mai mult timp.Genul de dulcolax sau fortrans sint numai niste laxative ce dau rezultate limitate ca timp.-*




(*modificat de administrator)
0
10-03-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Pentru balonare, poate fi bun Dimeticon (Simeticon) (singur, NU in combinatia cu hidroxid de aluminiu). Beti multe lichide, faceti exercitii fizice (in special pentru muschii abdominali).
Pentru tratamentul pe termen lung, incercati regimurile naturiste, ca cele de mai sus. Dulcolax-ul ar trebui folosit doar pe perioade scurte.
Numai bine!
0
02-11-2008, ora 10:20
denisa_333
Nu este medic/terapeut
denisa_333
tatal meu are 47 de ani si este constipat de mult timp, mereu avea probleme cu iesitul afara. a urmat o cura de 120 de oua de prepelite care sunt foarte sanatoase, dupa aceasta cura sia revenit complet. si consuma regulat oua de prepelite( pe care le crestem in gospodaria noastra).multa sanatate
0
09-02-2009, ora 21:59
iulicik
Nu este medic/terapeut
iulicik
buna ma numesc iulia si am 15 ani, recent am fost la doctor ca aveam dureri si crampe si am aflat ca am viermisori, am luat un tratament de albendazol, dupa aceast tratament tot de 2 saptamani sunt constipata si ma duc la wc doar cu medicamente am incercat mai multe posibilitati dar mai ajutat foarte putin. Ce anume poate cauza aceasta constipara indelungata? Va multumesc!
0
13-02-2009, ora 13:28
adyb
Nu este medic/terapeut
adyb
nu e de joacă ! Dacă nu merge, ( cu sfaturi semi-băbeşti)... mergi tu bine mersi la spitat, - secţia boli interne. Se descurcă oamenii, inclusiv, cu clismă la un moment dat, altfel rişti, de la leziuni intestinale şi venoase externe şi interne ( varice intestinale şi venoase ), iar după ultimele, ... rişti o plimbare în locul ăla cu verdeaţă unde nu te mai supără nimic (asta fără întoarcere)
0
08-03-2009, ora 10:49
radu.cata
Nu este medic/terapeut
radu.cata
Buna ziua, Am 42 ani si pot spune ca am suferit foarte mult timp de constipatie, acele dureri si balonari de care vorbiti si voi. Am dscoperit pe internet un tratament, o cura de detoxifiere a organismului, care are si multe alte efecte pozitive. Se numeste Colonix si l-am folosit timp de 2 luni, dupa care m-am simtit extraordinar. Este 100% natural si dupa terminarea acestei cure am comandat doar ceaiul pe care il beau seara inainte de culcare. Pt varsta mea, dupa nenumarate tratamente si incercari esuate, pot spune ca am reusit! Ma simt excelent, am pierdut si cateva kilograme. Important este sa respectati exact indicatiile tratamentului. Nu se gaseste in farmacii, decat pe internet
-*

Multa sanatate!



(*modificat de administrator)
0
30-08-2009, ora 23:07
andutza019
Nu este medic/terapeut
andutza019
reclame, reclame si iar reclame. dar de o para foarte coapta ce ziceti?? Sanatate!!
0
24-09-2009, ora 09:42
DMihail
Nu este medic/terapeut
DMihail
Buna dimineatza!
Suntem pe un forum de sfaturi shi vad ka nu e foarte activ deshi subiectul e foarte important. I
Imi permit sa dau un sfat care, in cazul meu shi al catorva colegi, a dat rezultate uimitoare.
Nu se scapa urgent de constipatzie decat in circa 12 - 14 ore.
Cum ?
Simplu!
In baza inepuizatei gimnastici Yoga!
Un simplu exercitziu = postura face minuni!
Anume: pozitzia numita aplecarea joasa inainte.
Din pozitzia in picioare, te apleci usor inainte cu genunchii intinshi cautand sa ajungi cu varfurile degetelor de la maini la degetele picioarelor. In timpul aplecarii expiri tot aerul din plamani.
Chiar daca nu ajungi sa atingi degetele de la picioare (grasime abdominala, lipsa de flexibilitate etc.) e important sa te mentzii in aceasta pozitzie pretz de 2 - 3 respiratzii shi sa revii in pozitzia initziala inspirand.
Nu am pretentzia ka exercitziul e corect din punct de vedere Yoga dar mie shi catorva colegi ne-a dat rezultate uimitoare.
Exemplu seara am facut postura iar pana sa rasara soarele am avut scaun.
In urmatoarele zile am stabilizat scaunul cu o hrana vie minim o nuca pe zi shi putzin iaurt sau lapte batut la inceputul fiecarei mese!
Cautatzi pe internet shi vetzi gasi un tezaur nepretzuit in Yoga!
Succes shi sanatate!
0
11-10-2009, ora 13:48
iulianaiacob
Nu este medic/terapeut
iulianaiacob
Eu am slabit cu ajutorul unui medic nutritionist, acesta are la cabinetul dansului un sirop din plante de la care am slabit 15 kg intr-o luna si 2 saptamani, ma simt minunat.Acest sirop este adus din Anglia, este singurul produs natural care da rezultate.da rezultate foarte bune, cine doreste sa slabeasca sa apeleze cu incredere la dansul si siropul acestuia, m-a scapat si de constipatie acum ies afara in fiecare dimineata,
0
11-10-2009, ora 14:29
Felicia_Tm
Nu este medic/terapeut
Felicia_Tm
Ai slabit pe dracu, chestia cu dr catalin moraru miroase a tzeapa de la o posta.
Prespun ca asta e site-ul lui: http://sirophealthy.blogspot.com/, nu?

Are cabinet in Arad? Imi dai o adresa sau un nr de telefon? Ca de adrese de mail de yahoo e plina lumea, e ca si cum mi-as face si eu una cu fecioara_maria@yahoo.com...

Oricum sunt convinsa ca veti gasi suficienti fraieri care sa comande prin posta un sirop de 10 lei pe care sa plateasca 250lei + curier. Iar "healthy" e un cuvant suficient de bine ales pentru fraieri ca sa nu gaseasca siropul pe net, pentru ca in Google acest cuvant are 165 milioane de indexari.

Ce v-ati zis, daca Herbalife vinde de 3miliarde pe an, doara vom vinde si noi macar de 10000USD...
Ca na, slabitul e la moda si se cauta.

p.s.
Daca a comandat cineva si a luat teapa poate face plangere pentru inselaciune.
Pastrati doar mailul de la doctor, ca-l gaseste Politia in 2 zile dupa IP.
1
30-12-2015, ora 10:07
berdan
Nu este medic/terapeut
berdan
Am si eu un baietel de 4 ani si am probleme cu el cu constipatia de cand era de cateva luni, mananca multe fructe si legume, cereale, bea multa apa dar degeaba la el pare sa nu aiba efect nimic.Am incercat tot felul de laxative la inceput aveau efect apoi nu.Am fost la un medic homeopat care ne-a prescris opium si alumina dar fara rezultat.Am fost si la un gastroenterolog si ne-a facut un regim alimentar, am fost si la chirurgie pediatrica si ia facut o săptămână clisme cu apa si sare.Suntem disperaţi nu ştim unde sa mai mergem, vrem un medic homeopat bun care sa ne ajute sa rezolvam aceasta problema care ne macina atat pe copil cat si pe noi ca parinti.
0
22-03-2016, ora 15:34
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Berdan,

Constipația cronică poate avea multiple cauze funcționale ale colonului și rectului (afectarea inervației sau musculaturii intestinale), independent de dieta si stil de viata.

Tratamentele homeopatice nu și-au dovedit eficacitatea, conform ultimelor studii. Aveti grija carei persoane va adresati pentru a va prescrie tratamentul adecvat, pentru siguranta copilului.

Cereti si o a doua parere a unui alt gastroenterolog. Ar fi indicat să continuati investigatiile medicale pentru a identifica corect cauza, pentru a o trata, nu doar simptomele.

Multă sănătate și răbdare!
0
09-11-2018, ora 14:33
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Identitate neconfirmată
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Pentru problemele de constipatie apelati la un reflexoterapeut. Se actioneaza asupra cauzei, nu a efectului. Medicul iti da un laxativ, actionand asupra efectului. Multa sanatate !
0
23-11-2018, ora 18:44
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Pentru constipatie ca sa scapati temporar rapid de ea: mancati prune (uscate sau proaspete) si ceva apa.

Pentru termen lung: incepeti sa mancati mancare buna (LEGUME MULTE - mai mult de 50% din mancarea zilnica).
Eliminati/reduceti mancarea care constipa (mancarea moarta): paine, covrigi, branza uscata, lapte, prajituri, biscutiti.
0
05-01-2019, ora 01:58
costea8672513
Nu este medic/terapeut
costea8672513
Eu am 16 ani și am avut aceeași problemă, În special cand eram mica era foarte rau. Nu mai tin minte multe de atunci, dar si cand am mai crescut am inceput sa am aceeasi problema. Si mama mea e la fel, deci as putea spune ca si la mine s-a mostenit. Nu stiu daca te va ajuta dar eu una acum am scapat de constipatie, si chiar daca merg doar la 3-4 zile la baie nu am nici o problema. M-au ajutat mult ceaiurile, am inceput sa beau mai multa apa, mancam fructe...mere, pere, struguri, mai putin banane, de ele ar trebui sa te feresti. Si ce m-a mai ajutat a fost că inainte să ma duc faceam 10-15 abdomene. Sper ca te ajuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  •