cum scap de anexita?

07-01-2012
Claudya88
Nu este medic/terapeut
Claudya88
Buna seara.Sufar de anexita de aproximativ 3 luni.Am facut tratament in paralel cu partenerul cu antibiotice Azytrox.Pe urma mi s-au prescris ovule Fluomizil si antiinflamatoare Ketonal.durerile m-au mai lasat dar atunci cand intretin relatii cu partenerul ma ustura ingrozitor, la fel si cand urinez.As vrea bsa-mi dati un sfat sau un tratament naturist.Va multumesc.
10 comentarii
0
08-01-2012, ora 00:14
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Eu sufar de anexita de 5 ani. Am incercat n tratamente, o data de doua ori pe an tot revine orice as face si oricum m-as proteja. Nu vreau sa te demoralizez insa daca vei mai citi despre anexita vei vedea ca e foarte greu sa scapi de ea, din simplul motiv ca revine, revine si iar revine!!!!!
0
08-01-2012, ora 12:23
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Recomandarea este sa consultati si un alt ginecolog, sa va repete analizele de secretie vaginala si urocultura/sumar de urina si un consult ginecologic. In functie de acestea va va recomanda sau nu o echo transvaginala. Daca se confirma diagnosticul de anexita ar fi bine sa urmati un tratament antibiotic conform unor protocoale specifice gen CDC ( un ex: ceftriaxone 250 mg im+ doxiciclina 100mgx2/14 zile+/- metronidazol 1g /zi 14 zile).

@otilia Vi s-a propus vreodata sa faceti o laparoscopie diagnostica? In cazul in care exista aderente pelvine se pot sectiona cu ameliorarea simptomelor, daca exista o salpingita cronica se poate evalua corect etc.
1
08-01-2012, ora 13:17
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Din pacate domnule doctor nu mi s-a propus nicio alta alternativa decat tratament medicamentos de fiecare data.. Multumesc pentru informatie.
In cazul in care ar exista aderente pelvine si acestea ar fi sectionate, eu mai pot avea copii? Nu am decat 27 de ani si nu sunt mama inca..
0
08-01-2012, ora 19:42
Claudya88
Nu este medic/terapeut
Claudya88
multumesc pt raspunsuri.am facut si urocultura si mi-a iesit negativ.Am facut si testul papanicolau si totul este in regula.
0
08-01-2012, ora 22:50
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
In principiu nu exista nicio contraindicatie legata de faptul ca nu aveti copii.
Decizia pentru interventie trebuie luata in urma unui consult si dupa ce s-a tentat un tratament corect si complet al afectiunii, in functie de acuzele dumneavoastra. Prezenta unor aderente poate afecta fertilitatea si restabilirea anatomiei locale va ajuta sa ramaneti gravida. In plus se poate verifica permeabilitatea tubara prin proba de cromopertubatie.
0
09-01-2012, ora 18:56
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Claudya88, in primul rand trebuia sa astepti sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic sau ovul, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Apoi, testul papanicolau este pentru a vedea daca ai herpes genital.
Analiza care iti trebuie este
- analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Numai daca ceri antibiograma se insamanteaza o cultura si se vede ce bacterii cresc acolo si la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite - pentru a face un tratament corect.
Altfel, o sa iti dea o insiruire de bacterii gram pozitive si gram negative, care pot fi interpretate in mod gresit, ca fiid cele bune din flora vaginala.
Pentru analiza, nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic luat.
Altfel iese rezultatul fals negativ.
0
10-01-2012, ora 16:53
Claudya88
Nu este medic/terapeut
Claudya88
Multumesc foarte mult pt raspuns.O sa va urmez sfatul.
0
26-02-2013, ora 12:26
Claudya88
Nu este medic/terapeut
Claudya88
Revin la subiectul postat de mine acum un an si mentionez ca acum o luna am fost din nou la doctor mi s-a facut o ecografie intravaginala diagnosticul fiind:anexita cronica, cervicita cronica si un ovar micropolichistic!!!Am factu si antibiograma a reiesit ca am infectie urinara cu e coli am facut tratament pt asta injectii cu gentamicina 5 zile!In timpul in care am facut injectiile m-am simti mai bine, au mai trecut usturimile dar dupa ce am terminat tratamentul au aparut din nou!M-am dus la medic sa-i spun cum ma simt si m-a trimis sa-mi fac iar o urocultura acum astept rezultatul sa vedem ce iese mai iese e coli sau nu?
0
04-11-2015, ora 09:13
Ioana1239
Nu este medic/terapeut
Ioana1239
Buna ziua. am si eu nedumeriri in leg cu anexita aceasta. prin august am inceput sa am dureri destul de mari in zona abdominala.in plus, senzatie de plin si un fel de balonare. initial credeam ca este vb de stomac, am mers la gastroenterolog.Acesta m a trimis sa fac examene de urina si scaun si sa fac un control ginecologic, avand in vedere ca toate intrebarile pe care mi le a pus nu au dus la o concluzie.am facut si o ecografie abdominala si a fost in regula.
am mers la ginecolog, in urma examinarii mi a spus ca e o anexita usoara. mi a dat tratament cu biomicin forte(10 z), gyniel(7) si ca adjuvant supozitoare. dupa 9 zile de tratament mi a trecut orice fel de durere si acel discomfort si senzatie de plin.dupa inca 15 zile au reaparut, am repetat 8 zile cu biomicin. au trecut din nou, iar au aparut.am mers la ginecolog din nou. mi a dat tavanic cu gyniel 7 zile. am terminat de 3 zile trat si niciun efect. nu stiu ce sa mai fac. am mai citit ca ar trebui facut un test de laborator pt a vedea ce antibiotice mi se potrivesc? mi se pare ciudat ca acele amtibiotice naturale de la fares au avut efect..char daca temporar...iar cele sintetice nimic. imi puteti da un sfat? multumesc frumos
0
13-07-2019, ora 10:02
Lacrimioara ionita
Nu este medic/terapeut
Lacrimioara ionita
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, Anexita cronica si nu stiu ce sa mai fac.Imi afecteaza viata de zi cu zi, , , ultimul tratament a fost cu Cefort si Gentamicin intravenos, doar ca nu am putut suporta branula si dupa 4 zile de tratament am renuntat ca facusem Flebita la mana.Dar sa vazut o ameliorare din a 2 a zi.Ce pot sa fac?..am ramas cu injectiile care au fost si foarte scumpe(Cefort).Daca ma poate ajuta cineva..Am facut tot felu de tratamente si mi.am stricat stomacul din cauza asta.Chiar nu exista un tratament care sa dea roade??????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •