cum sa slabesti dupa ce ai nascut?

28-04-2007
clara2007
Nu este medic/terapeut
clara2007
sunt deja disperata! stiu ca trebuie sa am rabdare, ca nu pot slabi intr o saptamana, dar ma descurajeaza cantarul asta..offf.va rog mult, spuneti mie si mie ce regim as putea urma ptr a da jos cam 15 kg( am 1.50 m si 60 kg), macar 1 kg pe saptamana.nu mananc paine, fainoase, zahar, desi mai scap niste bomboane dar se intampla rar, sport nu fak ptr ca nu am timp si consider ca ma alearga destul bbelina mea.va rog mult un sfat, o incurajare... va multumesc.
4 comentarii
0
07-05-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna Clara! In primul rand felicitari pentru bebe! Alaptezi? Daca da, atunci ai sanse sa slabesti mai usor. Ca sa nu ajungi sa iti arunci cantarul pe fereastra, iti recomand sa il folosesti o data pe saptamana. Alege tu o zi, sa zicem luni. Te cantaresti dimineatza, inainte sa mananci. Daca alaptezi, cura de slabire este interzisa! Trebuie mancat sanatos. Iata cateva recomandari:
Ar fi ideal daca ai putea sa iei trei mese pe zi, pe cat posibil la aceeasi ora, pentru a evita hipoglicemiile si pofta de bomboane.
Mananca variat: 100 g cereale (musli), cu iaurt sau lapte. Ar fi bine daca ai reusi sa consumi macar 500 g lactate pe zi, daca nu mai mult, pentru aport de calciu. Prin lactate inteleg lapte, iaurt, branza proaspata de vaci Trebuie sa consumi minim 500 g fructe si legume proapete/zi. Painea si fainoasele trebuie consumate si ele, cu masura, adica 200-250 g pe zi, pentru aport de energie. Redu din calorii prin evitarea grasimilor si a dulciurilor concentrate, Bea multa apa, evita cafeaua. Si foarte important, sa te odihnesti! Stiu ca este greu cu noul venit in familie, dar mai fura cateva ore de somn si in timpul zilei, asa incat sa ajungi sa dormi 8 ore/zi. Sport nu trebuie sa faci la sala, dar plimbarea zilnica cu bebe este cel mai bun sport. 30 de minute de plimbare in pas mai alert iti asigura un consum in plus de calorii. Si pentru incurajare, iti spun ca la implinirea unui an de la nasterea lui bebe se face bilantul greutatii. succes!
0
07-05-2007, ora 00:00
clara2007
Nu este medic/terapeut
clara2007
multumesc mult ptr raspunsul detaliat si ptr incurajari! bebe e marisor acum (9 luni), din pacate nu l am alapat mult(2 luni) si intradevar atunci slabisem f mult desi mancam de toate.kg le am acumulat dupa ce nu am mai alaptat.plimbare cu bebe cel putin 1h pe zi in parc + ceva exercitii seara acasa, eu zic ca e binisor.cu trei mese pe zi nu cred ca ma pot descurca ptr ca e prea mult ptr mine.dc mananc 2 salate pe zi cu un gratar sau un ou e destul ptr mine.cu dulciurile am probleme dar am inceput sa le reduc.
multumesc inca odata ptr sfaturi! sper ca pana la 1 anisor a lui bb sa mi revin si eu cu silueta.
0
07-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
Daca doresti ajutorul si sfatul unui nutitionist te rog sa ma contactezi.eu ajut oamenii sa slabeasca cu ajutorul dietelor personalizete.Nu pot sa spun ca sfstul d_nei dr. nu este bun, dar trebuie adaugati si suplimenti de nutritie mai ales ca esti dupa sarcina si alaptare. -* dr Diana



(*modificat de administrator)
0
16-05-2007, ora 00:00
clara2007
Nu este medic/terapeut
clara2007
va multumesc mult ptr interesul dvs, din pacate nu imi pot perimite financiar o cura de slabire adecvata cu suplimente nutritionale, cel putin deocamdata.dar va multumesc ptr raspunsuri.sunt din bucuresti nu din iasi.dc se poate pe mail, astept mai multe sfaturi profesionale-*.multumesc


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: