cum sa scap de matreata

06-06-2007
d@ni
Nu este medic/terapeut
d@ni
de o perioada tot incerc cu tot felul de sampoane sa scap de matreata si nu reusesc in nici un chip va rog foarte mult sa ma ajutati. va multumesc anticipat.
10 comentarii
0
06-06-2007, ora 00:00
nona
Nu este medic/terapeut
nona
Si eu am incercat cu tot felul de sampoane anti-matreata, dar nu au fost de nici un folos.Cel mai bine ar fi sa mergi la medic.
Eu am scapat cu Garnier Fructis pentru par normal
0
07-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incearca cu SELEGEL sampon, o spalare la 2 zile.
0
25-06-2007, ora 00:00
d@ni
Nu este medic/terapeut
d@ni
da rezultate si Garnier Fructis formula pentru matreata. Multumesc
0
25-06-2007, ora 00:00
d@ni
Nu este medic/terapeut
d@ni
da rezultate si Garnier Fructis formula pentru matreata. Multumesc
0
04-06-2010, ora 19:30
ada646
Nu este medic/terapeut
ada646
eu m-ma luptat cu niste cojite pe care le aveam pe cap de aproape un an, in plus incepuse sa-mi cada si parul, cert e ca nici unul dintre sampoanele incercate n-a functionat nici cele la care se face intens reclama la tv nici cele dermato-cosmetice dintre care am incercat alpecin si kertyol, am fost la dermatolog mi-a zis ca am dermatita seboreica si mi-a recomandat sa ma ung pe cap cu fluocinolon si sa stau cu unguentul cateva ore, eu il las de pe o zi pe alta, apoi il spal, repet procedeul la 3 zile si inca de la prima procedura am scapat de coji, in plus mi-a facut o reteta pt o solutie alcoolica pe care o aplic zilnic la radacina parului. recomand tuturor sa mearga la doctor, eu am irosit, bani si timp incercand diverse produse care nu au functionat, nu zic ca produsele au fost proaste, poate nu erau destinate problemei mele, asa ca mergeti la dermatolog!
0
13-06-2010, ora 19:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Leac contra matretii

descoperit de o absolventa de Farmacie care si-a dat doctoratul pe tema aceasta

Cumparati de la farmacie Nistatina (Stamicin) 15 pastile. Trebuie sa coste in jur de 5 lei.
Inainte sa va apucati sa va spalati pe cap luati o pastila de Nistatina si ii spalati invelisul acela maroniu. O puneti intr-o cana cu apa calda (cam 3 sferturi de cana) sa se dizolve. O lasati acolo si se dizolva singura pina va spalati pe cap.
Dupa ce v-ati limpezit, amestecati praful acela din cana cu lingurita si luati un tampon de vata si inmuiati in solutie.
Cu acesta veti tampona doar pielea capului dupa care puteti sa va uscati la par.
Regula e sa folosesti dupa 15 spalari (adica 15 pastile). Mie imi trece de la primele pastile.
Tratamentul fost testat de multi prieteni ai mei si a avut succes in proportie de 100 %.
Cu pace,
Clara
0
16-06-2010, ora 21:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nistatina este un antifungic activ pe levuri, deci si pe ciuperca responsabile de matreta !
Nu cred ca o teza de doctorat poate fi sustinuta cu o astfel de "cercetare"!!!!
Decat sa va chinuiti atat cu spalatul pastilelor de nistatina, mai bine aplicati Nidoflor, de 2 ori pe zi, cateva ziel!
Are si nistatina si cortizon !
0
24-06-2010, ora 10:58
alma.alma
Nu este medic/terapeut
alma.alma
Buna ziua,
am si eu o intrebare: SELEGEL poate fi folosit in timpul sarcinii? Daca nu, cu ce as putea sa il inlocuiesc?
Multumesc.
0
27-06-2010, ora 18:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi inlocuit cu Stieprox de la compania Stieffel.
0
28-06-2010, ora 09:20
alma.alma
Nu este medic/terapeut
alma.alma
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •