cum sa merg inainte?

03-01-2009
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
dragele mele, am 36 de ani, sint casatorita si am 2 copii destul de mari.sotul meu.m'a inselat de cand ne'am luat, acum nu mai reusesc sa'l mai scot din baruri;NU! NU BEA!JOACA!sint obosita sa mai ascult minciuni, pretexte.scuze, nu mai tarziu de craciun il strangeau din nou peretii casniciei si umbla turbat cu tel in mana vorbind pe asuns.as vrea doar sa'mi gasesc linistea interioara, sa contez ca femeie, sa am conferme ca nu trec dintr'o minciuna in alta alaturi de el, sa pot sa'mi vad de ale mele fara sa mai sufar.nu'mi mai gasesc rostul.nu ma mai pot concentra sa fac nimik!stie cineva DE CE?
22 comentarii
0
03-01-2009, ora 16:24
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Off clopici_tomek...daca am fi stiut raspunsurile tuturor intrebarilor, ce bine ar fi fost!!Doar Dumnezeu are toate raspunsurile!!Trebuie sa iei o hotarare in ceea ce priveste problema ta, pt ca nu vei ajunge la nici un rezultat!Daca ai putea reveni cu mai multe detalii, ar fi foarte bine!!De exemplu, comportamentul lui fata de tine, daca simti ca te mai iubeste sau daca te-a iubit vreodata, daca spui ca ai 2 copii destul de mari atunci care este si parerea lor despre aceasta situatie, etc.Ai vb cu copiii tai?Este important si ceea ce vor ei, cum s-ar simti mai bine, alaturi de tatal lor sau fara tatal lor?In functie de anumite lucruri, ai putea sa iei o decizie!!
Numai bine
0
03-01-2009, ora 16:29
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
DE ce ? E simplu draga mea! Din cauza patimei pe care o are si care este mult mai puternica decat familia lui si ceea ce simte pt tine!
0
03-01-2009, ora 16:56
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
draga jaquelinne,.azi toata ziua am citit mesajele tale pentru altii si pe ale lui ali39.frumos!din cauza aglomeratiei la comp nu prea am timp sa stau pe forum si sa ma delectez.doar azi am fost in pragul disperarii si nu mai stiu ce sa inventez pentru a depasi momentul.si eu as vrea sa stiu in procente.cat ma mai iubeste.cred ca nici el nu mai face diferenta intre ce afost si ce a mai ramas.fata mea are 17 ani.chiar ea mi'a dat nr de tel al ultimei cuceriri.incredibil nu?
altfel as fi vegetat in continuare si m'as fi mintit ca totul e ok.
0
03-01-2009, ora 16:59
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
p.s.
si pentru copii tata e doar un musafir.iar fara el, n'ar mai avea multe lucruri
0
03-01-2009, ora 17:05
andora
Nu este medic/terapeut
andora
Atata timp cat nu pui piciorul in prag si n-o sa incepi sa te respecti tu ca femeie nici el n-o va face.Sunt foarte importanti copii de fapt singurii de care trebuie sa ti cont si sa-i protejezi cu orice pret.Dar ma intreb oare ;pot fi ei fericiti alaturi de doi parinti nefericiti impreuna? Eu cred ca lumea a evoluat si femeie nu e lege sa-i fie supusa barbatului care are voie orice suntem egale si mai mult cu ei.si daca nu la convine asta e situatia n-au decat sa accepte la fel cum o facem si noi.Ar trenbui sa incerci sa comunici cu el nu cearta...dar stiu ca nu mereu se poate comunica.si atunci nu mai ramane decat sa pui in balanta lucrurile pe care le-ai putea pierde sau castiga.la o eventuala despartire...Mult bine si tine-ne la curent
0
03-01-2009, ora 17:17
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
Daca as fi fost o femeie puternica poate altul mi'ar fi fost destinul.A fost primul meu barbat si nu e chiar usor sa arunc pe geam 19 ani de casnicie.am incercat sa comunic.practic, i'am comunicat doar eu.Pe moment e ok, intelege ceea ce'i spun, imi da dreptate dar cum iese iar afara legatura dispare.are cineva buretele acela magic, capabil sa stearga tot?amintiri suferinte, bucurii, impliniri, ?cred ca nici n'am curaj sa o iau singura de la capat!desi m'am gandit.
0
04-01-2009, ora 23:01
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
clopici_tomek, eu sunt de felul meu o familista convinsa si fii sigura ca nu te sfatuiesc pt inceput sa te desparti de el!!Nu prea am timp sa stau acum pe net, dar cand ai sa poti, cauta printre mesajele postate de mine, id-ul "monica" si vei gasi acolo o situatie asemanatoare, ba chiar mult mai grava decat a ta!!Eu am trecut o singura data printr-un moment in casnicia mea, acum vreo 3 ani daca nu ma insel, dar cu tact s-a rezolvat totul si acum totul este super bine!!Totul depinde de tine!!
Numai bine si ne mai auzim
Alisuk pupicei
0
05-01-2009, ora 10:11
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
clopici_tomek,

raspunsul la lintrebarea DE CE nu iti mai gasesti rostul este pentru ca ai reusit sa te centrezi numai pe ce face el, sotul tau.
TU ce iti doresti pentru tine ? Ai curaj sa te gandesti si la tine ?
Fie si numai pentru a vedea cum e sa te gandesti putin la tine, poti plati o vizita la un psihoterapeut de la tine din oras.
A te gandi (si) la tine nu este egoism.
Abia cand poti sta pe picioarele tale, cand ajungi la niste concluzii ale TALE, poti negocia in mod real situatia cu sotul tau. Sau, asa cum spune jaquelinne sa ajungi in pozitia de a negocia cu tact situatia.
Daca spui ca nu esti o femeie puternica... inseamna ca iti mai ramane varianta de a fi o femeie inteleapta.

Mult succes,
Andrei Dumitrescu
0
05-01-2009, ora 17:42
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
Cateodata face bine sa comunici, desi pana acum am evitat sa fac lucrul acesta.o fi si asta o manie pentru care nu reusesc sa merg inainte.unul din princiipile mele acelea de a da impresia ca totul merge bine, unul din miile de principii obligatorii.!dragii mei da'ti'mi voie sa recunosc ca ma simt descumpanita in fata acestei situatii, iar am fost cu garda jos.si in cazul meu asta face rau sanatatii.imi puteti spune ce se ascunde in spatele unor cuvinte???cum sa'mi traduc cuvantul tact?sau intelepciune?si cum sa reusesc ca semnificatul lor sa'mi dea curajul de a gasi solutii, rezolvari si de a merge mai departe?e adevarat ca universul meu a fost doar el.dar acum cum sa fac sa 'mi dau credit si sa contez doar eu.?in teorie stiu toate lucrurile astea.practica ma omoara.financiar depind de el...anul asta am licenta.lucrez part time.pe bani putini.si nu mai am timp decat sa'mi plang de mila.iar ca femeie ma simt mizerabil!!!!!!!!
0
05-01-2009, ora 22:15
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
clopici_tomek trebuie sa iti faci curaj sa infrunti orice problema!!Ai gasit-o pe monica in lista mea de comentarii?Ai sa gasesti acolo raspunsul la unele intrebari puse de tine!!Ai sa vezi si ce inseamna tact din punctul meu de vedere!!La mine a mers!!La monica nu...din pacate, la ea este ceva mai complicat!!Dar aceleasi sfaturi le-am dat si altei utilizatoare si din fericire a functionat si la ea!!Merita sa incerci pt ca oricum nu mai ai nimic de pierdut!!Ai sa vezi ca o sa vina o vreme in care te vei amuza pe tema asta ;))
De asemeni te poate sfatui si ajuta sa treci peste aceasta problema dl.dr psiholog Andrei Dumitrescu!!
Pupicei
0
05-01-2009, ora 22:17
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Am o intrebare:sotul tau este roman?
0
06-01-2009, ora 10:27
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
clopici_tomek,

ti-am raspuns deja in primul mesaj (de obicei sunt foarte atent la ce scriu, ca sa nu revin cu multe post-uri).
Pana sa ajungi sa folosesti tactul sau intelepciunea, e necesar mai intai sa te repui pe picioare.
Altfel negociaza omul cu burta plina, sau cu un ban in buzunar, sau cu sacii in caruta, sau... sunt metafore care ne spun ca pentru a putea controla ceva in viata avem nevoie sa atingem o anumita stare. Cu siguranta plansul de mila ne asigura exact starea opusa celei de care avem nevoie cand vrem sa schimbam ceva.

Pentru cum te repui pe picioare, nu exista un algoritm garantat. Uneori, poti urma un sfat.
Insa cea mai puternica revenire pe picioarele tale apare atunci cand incepi sa te gandesti (doar atat pentru inceput: sa te gandesti) la tine independent de altcineva. Evident nu e usor, dupa atata timp. Adica sa te gandesti la tine e usor, dar sa te si comporti ca si cum ai inceput deja sa te gandesti la tine, e mai greu. Pentru ca poate in timp ce erai ocupata cu a te uita numai la sotul tau, ti-ai pierdut obisnuinta asta.
Starea de echilibru apare dupa o perioada de timp in care ai re-invatat sa iti acorzi atentie si afectiune (da, tie) - si astea nu costa, sau costurile lor nu se masoara in bani - deci ele pot exista in paralel cu situatia ta actuala de a depinde financiar de el.
Pe de alta parte, observ ca daca el joaca, inseamna ca e obisnuit sa manipuleze o anumita suma de bani - in loc sa-l mai certi sau sa-l privesti cu repros pentru asta, ai putea cere la schimb contravaloarea unei sedinte de psihoterapie saptamanale sau la doua saptamani. Pentru o luna. Sau doua. Crezi ca pozitia ta in cuplu iti permite sa formulezi o astfel de cerere ?

Cu alte cuvinte, indiferent ca pe el il "strang peretii casniciei" (o metafora foarte plastica) si pregateste o rupere sau ca aveti in continuare o super-sansa impreuna - tu trebuie sa revii in forma. La fel cum inveti pentru licenta, asa inveti si pentru "licenta" asta de care vorbim...

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
06-01-2009, ora 12:14
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
probabil ca toate calitatile despre care vorbim acum si nu le am, vor veni cu timpul.rabdarea fiind una dintre ele.nu ma scot din impas!acum doar ma dor plecarile lui.tacerea.teama pe care o are (pentru ca simt cum cauta compania altora numai pentru a nu ramane singur cu mine)obesia asta de a vea telefonul in permanenta asupra lui.astea sint lucrurile care ma dor.mi'ar fi mai usor sa aud, , da!am pe cineva, vreau sa ma bucur de relatia asta.si cam asta e".de ce trebuie neaparat sa fiu mintita?asta nu inteleg???????Sa iau bani practic din banii de mancare pentru a merge la terapeut m'ar face sa ma simt iresponsabila.Mai iresponsabila decat e el.Eu stiu ce am.de ce sufar.si odata intoarsa acasa de la sedinta ma regasesc in fata aceleiasi probleme.Undeva, problema mea e el.eliminat din ecuatie.n'as mai avea de suferit.Dar n'am unde sa ma duc cu 2 copii pentru a o putea lua din nou de la 0!
CEVA S'A SCHIMBAT TOTUSI IN MINE.ALERG TOT TIMPUL SPRE CALCULATOR PENTRU A VEDEA DACA MAI AM MESAJE.
MULTUMESC!
0
06-01-2009, ora 19:10
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
draga jaquelinne,
am citit despre monica.si abia astept sa treaca vremea, sa reusesc sa trec peste momentul asta si sa ma amuz de ceea ce vad in urma.sotul meu este tot roman.probabil ca educatia cu foarte multe carente si mediul de trai si'au pus amprenta asupra vietii noastre cotitdiene.este complexat in unele privinte.in celelalte ma complexeaza pe mine.
multumesc oricum pentru incurajari.
0
06-01-2009, ora 22:15
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
clopici_tomek fii sigura ca acea vreme despre care iti spuneam va veni mai devreme decat te astepti!Daca ai citit despre monica, inseamna ca ai citit si despre mine si ai vazut ce am facut eu atunci cand am avut probleme!!Bineinteles dupa o perioada de depresie, stres etc prin care am trecut si eu atunci!!Am sa caut si cealalta utilizatoare despre care iti spuneam si te rog sa citesti si la ea!!Acum imi scapa id-ul ei, pt ca nu am mai discutat de cand toate in viata ei au revenit la normal!!
Te pup
0
06-01-2009, ora 22:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Am gasit id-ul despre care vorbeam:nicoleta800 este id-ul iar la mine in lista o gasesti cu nicoleta si este undeva mai in josul paginii!!
0
08-01-2009, ora 18:23
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Suntem aici iubire, daca ai nevoie de prieteni!
Ce ai mai facut ?
0
09-01-2009, ora 15:42
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
Buna dragele mele,
Imi cer scuze ca nu am mai reusit sa intru in ultimul timp.am inceput munca, scoala, iar seara era prea tarziu si prea aglomerat ca sa mai intru.Am incercat sa fac uz de "tact", sa 'l pun in practica si in ceea ce ma priveste.Mi'am deschis din nou inima si am reusit sa comunicam ceva mai bine, doar ca nu as vrea sa'mi fac prea mari sperante.E usor cand esti suspicios si sensibil sa faci erori, sau sprerante mai mari decat este cazul.Sunt curioasa cat dureaza perioada asta de liniste si pace.astept.Ammai avut armistitii care n'au durat.Va multumesc ca existati.POOP
0
09-01-2009, ora 18:15
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
clopici_tomek, este bine ca ati deschis un drum!!Acum trebuie sa stii cum sa il urmezi, incet si sigur!!La inceput e mai greu, dar dupa aia o sa mearga totul ca uns!!Ia fii un picut mai indiferenta si nu te arata dezamagita, suparata, enervata, stresata etc.in fata lui!!Ai vazut eu ce am facut ;)) Si a mers ;)) Barbatii astia sunt ca si copiii ;)) Trebuie doar sa le gasim punctul sensibil ;)) No offense ;))
Te astept cu vesti de la foarte bine in sus ;))
Pup
0
09-01-2009, ora 18:18
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Ia- o incet si fii desteapta ! Primul pas l-ai facut, urmatorul e rabdarea ! Vei vedea ca veti reusi !
Te pup si suntem pe aci mereu !
Aliss
0
11-01-2009, ora 22:09
kiki L.
Nu este medic/terapeut
kiki L.
Salut.Daca tu mi.ai raspuns iti voi spune si eu parerea mea referitor la problema ta, desi se pare ca pe moment esti bine.Am incercat si eu sa.mi rezolv prob.asa incit sa fim o fam.in continuare deci ceea ce cred e ca daca incercati amindoi, veti reusi.Iti doresc mult noroc si putere sa treci peste toate necazurile si poate tinem legatura.Te pup, Kiki.
0
14-01-2009, ora 19:19
clopici_tomek
Nu este medic/terapeut
clopici_tomek
draga kiki L,
ms ptr mesaj.ce ne ramane.decat sa ne incurajam una pe alta?!
daca spui ca ai ales.si ma rog domnului ca alegera ta sa fie cea mai buna si sa ai curaj si putere sa duci toata povara pana la capat, atunci e ok.inclin sa cred ca ceea ce cautam noi femeile, exista numai in romanele de dragoste.nimeni nu e fericit.nimeni nu e satisfacut.umblam prin lumea asta ca niste hoinari in cautare de certitudini care nu vor veni niciodata.curaj si tie mai departe.tomek.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul