cum sa ma ingras?

27-07-2007
unyka
Nu este medic/terapeut
unyka
Buna ziua!
Sunt mama a 2 copii si am pestre 35 de ani, 1, 72 m si 48-50 Kg. In timpul sarcinilor m-am ingrasat cate 13 Kg pe care apoi le-am dat jos imediat ramanand la aceeasi greutate pe care o aveam la inceputul sarcinilor: in jur de 50 de Kg.
Niciodata nu am fost prea grasa, doar in liceu cu aproximativ 3-4 Kg mai mult decat am acum. E drept ca nici nu prea mananc, mai mereu pe fuga, foarte dezoronat, iar de consumat, ma consum cat pentru patru.
Analizele mi-au iesit mereu bune, o anemie persistenta, dar nu in limite ingrijoratoare si uneori calcemia la limita inferioara. In rest, in afara de operatia de amigdalite la varsta de 5 ani, cele doua nasteri normale si o alergie la praf de casa tratata din copilarie, nu am avut alte probleme de sanatate. Dar, poate astea sunt de ajuns sa am un metabolism dat peste cap.
Ce ma sfatuiti?
Va rog sa-mi raspundeti la aceasta intrebare pt. a capata mai multa incredere in forumul d-voasta.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
2 comentarii
0
08-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Imi pare rau ca vad intrebarea ta asa de tarziu, sper sa mai verifici raspunsurile;ca si consultant de nutritie te pot ajuta in problema ta, insa ai nevoie de un pic de ordine in viata ta, nu doar pt cateva kg in plus, ci pt starea ta de bine si pt sanatate;ai 2 copii de crescut si tre sa fii tot timpul in forma pt ei si fizic si psihic.Cu lipsa de calciu nu-i de gluma, de altfel cu nici o lipsa sau surplus nu-i de gluma, ca nu ne merge la nesfarsit asa.Adresa mea de mail-iti sta la dispozitie pt o evaluare a sanatatii tale actuale si pt recomandari spre o sanatate mai buna.
0
06-11-2007, ora 00:00
rodion
Nu este medic/terapeut
rodion
Am 1, 59m si 43 kg in prezent. Stiu ca nu e bine, dar am pierdut o sarcina acum un an si m-am consumat f tare. Aveam vreo 47-48 kg atunci.Mi s-a pus diagnosticul de anorexie psihogena. Totul tine de psihic. De vreo 2 sapt mananc miere cu catina macerata si am mai multa pofta de mancare. Sper sa fac progrese. Dc ati avut astfel de probleme, va rog sa imi scrieti si mie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: