cum sa iau anticonceptionalele pentru prima data?

60 comentarii 1 2
0
13-03-2009, ora 10:55
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
buna margareta
mi-am schimbat nickname-ul in iris82 si am vrut sa stii ca tot eu sunt si poti sa imi scrii.
0
13-03-2009, ora 16:20
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Ok...voiam sa-ti spun ca mi-a venit menstruatia...acum m-am mai linistit un pic...cand o sa mai am vreo nelamurire o sa te intreb.tu esti bine?
0
16-03-2009, ora 15:59
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
azi trebuie sa incep cea de-a doua folie...
dar tot mai am menstruatie...un pic de tot...nu are nicio treaba una cu alta..nu?
0
16-03-2009, ora 19:45
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
nu are nimic daca mai esti putin bolnava, folia o incepi in a 8-a zi de pauza.
cum te simti?sper ca ai renuntat la prezervativ si nu mai iti este frica.
eu sunt bine, putin agitata ca peste 2 saptamani merg (vin) o saptamana acasa. asa mi-e de dor.
abia astept.
0
17-03-2009, ora 16:45
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Ma bucur pt tine ca vii acasa...cred ca perioada asta, cand stii ca mai este un pic si vii este cea mai rea...cand stii ca mai sunt 2 saptamani...cred ca deja numeri zilele ramase.Am mai auzit asta si cred ca este adevarat..nu?
Da, am renuntat la prezervativ.Acum am o mica nelamurire...Cred ca nu au vreun efect negativ Strepsils asupra anticonceptionalelor..m-a durut un pic gatul zilele astea si am luat vreo 2...doar nu sunt antibiotice..sau de exemplu daca iau paracetamol, am vreun risc?Eu de obicei nu iau pastile, decat paracetamol, algocalmin sau strepsils cand ma doare gatul..in rest...alte pastile nu iau...
0
18-03-2009, ora 09:56
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut,
poti sa iei linistita strepsils si orice calmante ca nu afecteaza in nici un fel efectul anticonceptonaleleor, nu este nici un risc.
perioada asta de 2 saptamani trece foarte greu si intradevar numar zilele care au ramas, dar nu mai este mult :-)
0
24-03-2009, ora 18:58
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Ma intrebam...oare daca pana acum nu m-am ingrasat...si nu vad nicio schimbare la corpul meu, crezi ca o sa ma ingras de la pastile mai tarziu..pe viitor?In general depinde de fiecare organism in parte..
0
24-03-2009, ora 18:58
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Ma intrebam...oare daca pana acum nu m-am ingrasat...si nu vad nicio schimbare la corpul meu, crezi ca o sa ma ingras de la pastile mai tarziu..pe viitor?In general depinde de fiecare organism in parte..tu ce parere ai?
0
25-03-2009, ora 10:13
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
Depinde de fiecare organism si de anticonceptionalele care le iei.mie mi s-a spus ca desorelle nu are aceste efecte.eu nu m-am ingrasat de la ele.daca iti respecti alimentatia ca inainte de anticonceptionale nu te vei ingrasa.
daca in 3 luni de cand iei anticonceptionale si mananci ca inainte nu te ingrasi sau slabesti mai mult de 1-2 kg este bine.daca vezi ca te-ai ingrasat mai mult urmaresti si dupa o luna ce arata cantarul si daca nu te-ai mai ingrasat este bine dar daca continua sa creasca(scada) greutatea te duci sa le schimbi.asa mi s-a spus mie ca 1-2 kg pot fi pana se adapteaza corpul.
0
17-06-2009, ora 00:17
gaby18
Nu este medic/terapeut
gaby18
buna fetelor am 16 ani si nu am luat nicodata anticonceptionale cum trebuie sa procedez adica cat timp trebuie sa le iau si de cand trebuie sa le iau.mie inca nu mi-a venit ciclu si nu am ami facut-o de o luna si imie frica sa nu fi ramas cum procedez mai are vreun afect daca a trecut 1 luna sau 2 ast raspunsul vostru imediat va rog mult
0
22-06-2009, ora 17:09
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna! Pt prima data iei din prima zi a menstruatiei...timp de 21 de zile...la aceeasi ora.Apoi faci 7 zile pauza si incepi urmatoarea folie.In cea de-a opta zi incepi folia a doua.si tot asa.Eu iau Desorelle.Tu ce pastile o sa iei?...Poti sa ma intrebi daca ai vreo nelamurire...daca pot sa te ajut...o fac cu cea mai mare placere...
0
25-06-2009, ora 10:08
roxanamc
Nu este medic/terapeut
roxanamc
la inceputul lunii august vreau sa merg la mare dar voi fi bolnava in perioada respectiva. daca incep anticonceptionalele la inceputul lunii iulie cand urmeaza sa imi vina pot sa le intrerup dupa aceea sau este prea devreme nu am mai luat anticonceptionale pana acum si nu stiu daca este bine sa la intrerup asa repede.va rog sa-mi raspundeti si mie. multumesc
0
28-06-2009, ora 23:02
maria12
Nu este medic/terapeut
maria12
buna as avea si eo o intrbare..am 16 ani si vreau sa iau anticonceptionale si deja is in a 6 zi de ciclu..cum sa fac cum sa le iau..as lua jasmin ca am auzit ca e bun.help pls
0
29-06-2009, ora 21:40
gaby18
Nu este medic/terapeut
gaby18
nu mi-a venit ciclu deloc luna asta si nu am mai avut contact sexsual de o luna si ceva si ultima data camd am facut prietenul nu a folosit prezervativ si mie cam frica el a zs k si-a dat drumu afara ce sa fac spuneti-mi si mie repede cat mai repede plsss
0
09-07-2009, ora 22:48
gaby18
Nu este medic/terapeut
gaby18
am si eu o intrebare cam cat costa un avort vreau sa stiu repede sa stiu ce am de facut va rog un raspuns urgent plsssssss
0
02-09-2009, ora 00:12
lary89
Nu este medic/terapeut
lary89
am avut o problema acum un an, timp de 6 luni nu mia venit menstruatia, am fost la doctor mi s-au facut analizele hormonale si mi sa dat prima luna dufaston ca sa imi vina menstruatia, le-am luat si dupa cateva zile trebuia sa imi vina, in prima zi cand mia venit a trebuit sa ma duc la doctora k sa imi dea niste pastile pt 3 luni k trebuia sa plec din tara, dna doctor mia dat niste anticonceptionale novynette pt ami regla menstruatia, leam luat si imi reglase menstruatia dar a trebuit sa stau mai mult plecata si dupa ce am terminat anticonceptionalele{3 luni} acolo nu le-am gasit si nu leam luat timp de 2 luni, si bimeinteles ca de 2 luni nu mia venit menstruatia, acum as dori sa iau iarasi anticonceptionalele novynette, dar nu stiu cand trebuie sa incep sa le iau.stiu k normal se ia din prima zi a ciclului dar mie nu mia venit!va rog sa ma ajutati si pe mine!multumesc!!!!!!!!!!!ast un raspuns
0
02-09-2009, ora 17:14
sonia22
Nu este medic/terapeut
sonia22
buna fetelor am si eu o intrebare... iau pentru prima data anticonceptionale si le-am luat corect in fiecare zi la aceeasi ora, doar ca in prima saptamana am inteles ca n-am voie sa am contact sexual.am 2 intrebari:
1. este obligatoriu ca la fiecare inceput de folie primele 7 zile din luna sa ma protejez si cu metode suplimentare?
2. se iau 3 saptamani, iar 7 zile se face pauza timp in care apare menstruatia si trebuie luate a 8a zi?(adica, cand imi trece menstruatia?)
astept raspuns multumesc
0
04-09-2009, ora 00:55
Innocence
Nu este medic/terapeut
Innocence
Raspuns : Pastilele anticonceptionale au efect din primul moment al folosirii. Efectul pastilelor anticonceptionale, ca produs hormonal, este imediat, hormonii continuti intervenind in functionarea sistemului hormonal, cu efecte asupra ciclului menstrual. Actiunea pastilelor anticonceptionale nu este "retroactiva" - pastilele anticonceptionale nu au efect asupra fenomenelor care s-au intamplat inainte de inceperea folosirii lor, adica nu actioneaza asupra unei sarcini deja existente si nu au efect in cazul in care deja a avut loc o ovulatie.
0
05-09-2009, ora 23:32
Ruxxa
Nu este medic/terapeut
Ruxxa
Fetele, eu iau de 13 zile Marvelon 28 si prima pastila am luat-o in prima zi de menstruatie, asa cum mi-a zis medicul de la planning.Dupa cate zile isi fac efectul anticonceptionalele????Azi am facut sex neprotejat insa fara, , sfarsit, , din partea lui in mine.Risc cumva ceva?Va rog, solicit un raspuns prompt!Multumesc anticipat.
0
23-04-2010, ora 07:29
Issabella
Nu este medic/terapeut
Issabella
Buna! As vrea sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns cat mai rapid deoarece in mai putin de 2 luni trebuie sa stiu cum sa procedez:) Am 19 ani dar nu am luat niciodata anticonceptionale am folosit doar prezervativul. Iubitul meu akm e plecat in alta tara si se intoarce peste 2 luni si vrem sa plecam intr-o vacantza de o saptamana undeva, de aceea m-a rugat in aceasta saptamana sa iau anticonceptionale. Se poate lua doar o singura saptamana dupa care sa nu mai iei deloc? va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi cele care ati m-ai luat. Nu vreau sa risc totusi.
0
24-08-2010, ora 17:24
EaL
Nu este medic/terapeut
EaL
Buna!Am si eu o intrebare, , , , , Vreau sa iau anticonceptionalele inainte de menstruatie.deci mi-ar venii pe 15 septembrie, iar acum suntem in 24 august.e vreo problema?Astept raspuns...Multumesc
0
24-08-2010, ora 21:55
andra.d
Nu este medic/terapeut
andra.d
Buna fetelor!
As dori sa va cer o parere. Eu am luat anticonceptionale o perioada destul de lunga de timp si am decis sa fac o pauza anul acesta in ianuarie. Am inceput din nou sa le folosesc in august, dupa o pauza de 7 luni, si am luat Microgynon, pentru ca pe acestea le foloseam si inainte si nu am avut probleme pana acum cu ele. Insa dupa prima pastila am observat ca s-a diminuat considerabil menstruatia, ajungand sa se opreasca. De aceea as dori un sfat - ar trebui sa continui sau sa intrerup pastilele? Exista vreun risc in cazul in care le continui sau este doar un efect advers al anticonceptionalelor si luna viitoate organismul meu va reveni la normal?
Mc frumos!
0
09-09-2010, ora 15:21
alex.v
Nu este medic/terapeut
alex.v
Buna !
Am urmarit discutia voastra si am si eu o nelamurire. Trebuie sa fac pauza 7 zile dupa fiecare folie adica dupa 21 de zile sau doar la inceput?
0
17-12-2010, ora 20:14
andreiuttza
Nu este medic/terapeut
andreiuttza
daca mi a venit ciclul dimineata sa zicem pe la 5..si eu am luat prima pastiluta la ora 17 sunt protejata deja sau trebuie sa ma protejez suplimentar.mentionez k e prima data cand iau si n am mai avut relatii de vreo 4 luni.???? un raspuns va rooog
0
23-05-2011, ora 17:02
brit
Nu este medic/terapeut
brit
Buna ziua! Daca urmez o perioada anticonceptionale si apoi le opresc, se intampla ceva? Apoi o sa incep sa ma protejez altfel... Poate sa ma ajute cineva?
0
19-07-2011, ora 07:05
moni03
Nu este medic/terapeut
moni03
bunaaa.. am 17 aniii si as vrea s incep sa folosesc anticonceptionalele. Oare exista vro problema ? sii cum trebuie sa le iau? Care ar fi cele mai potrivite si cam cat costa?
0
20-07-2011, ora 01:45
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
draguta mea trebuie sa mergi la ginecolog sa iti faca un control sa vada care sant bune pt tine sa nu iti vina rau mai tarziu de la ele.Preturile difera.medicul iti spune cum sa le iei
Degeaba iti spun eu cum sa le iei daca nu stiu cum se numesc
Mergi la ginecolog. Sa fii iubita
0
01-08-2011, ora 17:00
cristiana123456
Nu este medic/terapeut
cristiana123456
spuneti-mi va rog..am luat anticonceptionale prima luna in prima zi de menstruatie..dupa care n-am stiut ca trebuie sa fac pauza 7 zile..si dupa ce s a terminat tableta de 21 de zile am facut pauza 2 zile..in a treia zi mi a venit iar menstruatia si am ineput sa iau din nou anticonceptionele..va rog sa mi spuneti care sunt riscurile.ce trebuie sa fac.multumesc.
0
01-08-2011, ora 17:05
cristiana123456
Nu este medic/terapeut
cristiana123456
si acum este a opta zi de menstruatie si tot nu se termina menstruatia.exista riscul sa raman insarcinata?
0
04-09-2013, ora 13:41
moisiiandraelena
Nu este medic/terapeut
moisiiandraelena
Salutate. si eu as vrea sa iau anticonceptionale dar imi e frica sa nu ma ingras. Ce imi puteti recomanda as vrea sa imi creasca un pic si sanii ca ii am cam mici si totusi am 21 ani. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •