cum sa iau anticonceptionalele pentru prima data?

11-02-2009
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Am si eu o mica problema...Am fost la medic si mi-a recomandat sa iau anticonceptionale desorelle.Mi-a spus sa le iau incepand cu prima zi a menstruatiei, timp de 21 de zile, la aceeasi ora. In mod normal ciclul menstrual in cazul meu tine 28 de zile. Daca incep sa le iau din prima zi a menstruatiei, nu o sa deregleze ciclul menstrual?Are vreo importanta asta?Sau de fapt trebuie sa le iau incepand cu prima zi dupa ce trece menstruatia?Iar din ziua in care incep sa iau anticonceptionale, cate zile trebuie sa ma protejez si cu altceva(prezervativ)?
Va multumesc anticipat!
60 comentarii 12 Înainte ›
0
11-02-2009, ora 11:40
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
buna,
este indicat sa le incepi in prima zi a menstruatiei.iei 21 de zile pt ca atatea pastilute sunt pe o folie dupa care faci 7 zile pauza si in a 8 a zi incepi urmatoare folie si tot asa.in aceste zile de pauza trebuie sa iti vina menstruatia.cand incepi prima folie 7 zile trebuie sa te protejezi si cu o alta metoda contraceptiva (ex. prezervativ).
sanatate multa
0
11-02-2009, ora 11:48
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Multumesc frumos pentru raspuns!nu eram foarte sigura de cum sa le iau...Nu am luat pana acum pastilute.Dar o sa ma apuc de luna asta.
0
11-02-2009, ora 12:19
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
pot sa iti dau un sfat?
nu stiu in ce zi o sa iti vina menstruatia, sa zicem ca vine martia deci si vineri (sambata) banuiesc ca esti bolnava si poti sa incepi sa iei prima pastiluta din prima folie vineria (sau sambata) (bineinteles te protejezi 7 zile cu altceva) pt ca a 21-a pastiluta va fi joia( sau vineria) si menstruatia vine in a 2-3 a zi de pauza si asa toate weekendurile vei fi libera sa faci ce vrei.la mine a functionat, eu am inceput sa le iau vineria le terminam joia si lunea imi venea menstruatia care se termina cam joi-vineri pe cand incepeam urmatoarea folie.tu adapreaza in functie de cum o sa iti vina menstruatia.sper sa fi fost de folos.
sanatate
0
11-02-2009, ora 14:48
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Multumesc pentru sfat...Deci nu este neaparat nevoie sa incep folia in prima zi de menstruatie? Tu ce pastilute iei?Mie mi-a recomandat doctorita desorelle...Mi-a spus ca nu sunt foarte puternice astea...Le-am cumparat mai demult dar inca nu am indraznit sa le iau.Am auzit atatea versiunu despre efectele negative ale anticonceptionalelor, incat am ceva retineri(sa nu ma ingras sau sa am alte probleme de sanatate in viitor).
Vreau sa incep saptamana asta.Dupa calculele mele ar trebui sa-mi vina menstruatia vineri sau sambata.Si o sa-ti urmez sfatul :)
0
11-02-2009, ora 15:27
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
nu e neaparat sa incepi in prima zi a ciclului dar ar fi de preferat sa incepi cat esti la ciclu ca sa nu il dereglezi.eu am luat tot desorelle timp de 5 ani si nu am avut efecte negative sper sa nu ai nici tu. acum nu mai iau nimic cam de 6 luni pt ca in viitorul apropiat vreau sa fac un bebe.eu zic ca merita sa iei anticonceptonale daca ai un partener stabil daca nu mai bine prezervativul care te protejeaza si de BTS.
0
11-02-2009, ora 16:42
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Da, am un partener stabil.Stam impreuna, si o sa ne casatorim in vara...O sa vreau sa am si eu un bebe...dar nu, deocamdata.Sa mai treaca ceva timp dupa nunta.Inca nu ma gandesc la asta.Toate la timpul lor!
Iti multumesc mult de tot pentru sfaturi!Simteam nevoia sa vb cu cineva despre asta.
0
11-02-2009, ora 20:04
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
cu cea mai mare placere. cand mai ai nevoie sa povestesti sa imi scrii tot aici.iti doresc multa fericire alaturi de partener si casa de piatra.
ai dreptate toate la timpul lor pentru ca trebuie sa va bucurati un pic unul de celalalt.eu sunt impreuna cu sotul meu de 10 ani in mai si de aproape 4 casatoriti (am 27 ani) si am vrea ca pe la anul sa avem un bebe.
sper sa ne mai auzim :-)
0
12-02-2009, ora 12:37
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
multi ani fericiti inainte!Eu am aproape 22 de ani(mai am cateva luni).Mi-ar placea sa pastram legatura in continuare..Cum tu vrei sa ai un bebe, poate o sa-mi povestesti pe viitor despre cum este sa fii insarcinata, ce simti..tu esti un pic mai mare decat mine, si poate o sa aflu de la tine ce ma asteapta pe viitor :)Poti oricand sa ma intrebi, daca ai vreo nelamurire, vreo problema..poate iti sunt si eu tie de folos!
0
12-02-2009, ora 12:49
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Am uitat sa te ma intreb ceva..Tu cum ai ajuns sa iei desorelle?Eu am fost la ginecolog si mi le-a prescris, dar nu mi-am facut analize.Mi-a pus multe intrebari, mi-a facut control, si mi-a spus ca imi recomanda sa iau desorelle pentru ca nu sunt foarte puternice, si ar fi indicate pentru mine.
0
13-02-2009, ora 11:40
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
eu am fost la un cabinet de planing familial unde tot asa mi-au pus cateva intrebari, m-au cantarit si prima data mi-au recomandat triregol (am luat 2 luni) de la care nu m-am simtit bine poate pt ca am avut si hepatita inainte cu vreo 2 ani, poate ca era prea puternic.m-am intors la cabinet, le-am spus ca nu ma simt bine(aveam greturi mari noaptea) si mi-au recomandat desorelle, cu care nu am avut probleme.
0
15-02-2009, ora 14:13
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
La fel mi-a zis si mie doctorita...daca o sa am ceva probleme cu desorelle, sa merg la ea si imi prescrie altceva.Sper sa nu fie probleme.Oricum o sa-ti scriu cand o sa incep sa le iau.Pana acum nu am inceput, pentru ca nu mi-a venit inca menstruatia.Imi spui, te rog, tu ai incercat vreodata sa iti amani mestruatia cu o luna(luand pastilute si dupa cele 21 de zile, fara sa mai faci pauza de 7 zile)?Am citit pe prospect ca se poate face si asta.
0
16-02-2009, ora 10:12
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
da se poate. am incercat de 2 ori, dar trebuie sa iei toata folia a doua nu numai cateva zile si cand termini a doua folie ca de obicei in pauza de 7 zile vine menstruatia.eu le-am luar asa in concediile in care trebuia sa fiu bolnava si mergeam la mare, dar m-am simtit foarte rau (greturi, varsaturi, ameteli) pe toata perioada celei de-a doua folii.eu zic ca nu merita sa te simti asa in concedii, mai bine vine cateva zile menstruatia si scapi decat sa rabzi 21 de zile sau planifici vacanta in functie de perioada in care vine menstruatia.poate tie nu o sa ti se intample, nu stiu ce sa zic dar asa m-am simtit eu.
astept sa imi spui cand incepi sa le iei
0
16-02-2009, ora 20:38
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Am inceput sa le iau in seara asta...Am un pic emotii...Sper sa-mi mai aline si mie durerile...Eu am dureri foarte puternice la menstruatie, mai ales cand sunt un pic racita, sau cand este frig afara.Voiam sa te mai intreb ceva..Sunt pastile care nu trebuie sa le iau in acelasi timp cu ele?
De exemplu, piafen, sau algocalmin...astea calmante...?
0
17-02-2009, ora 10:08
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
poti sa iei linistita calmante, trebuie sa ai grija cand iei antibiotice (nu mai stiu exact care) deoarece sunt unele care scad eficienta anticonceptionalelor si trebuie sa te protejezi si cu prezervativ in timpul curei cu antibiotice si inca 7 zile dupa tratament.eventual cand iti prescrie un medic antibiotice il intrebi daca afecteaza eficienta anticonceptionalelor.din cate stiu eu anticonceptionalele si alina durerile menstruale.eu nu am avut probleme nici inainte de a lua si nu pot sa spun in ce masura le alina, dar asa am auzit.
sa imi mai scri sa imi spui cum te simti.
nu trebuie sa ai emotii.
0
17-02-2009, ora 13:41
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Deocamdata nu simt nimic deosebit, adica ma simt ca inainte.Nu este nicio diferenta.Oricum, daca-mi apar efecte adverse, ma gandesc ca asta o sa se intample un pic mai tarziu, nu de la primele pastile..pana acum nu am luat decat una.Tu, cand ai luat triregol, ti-au aparut imediat efectele adverse?
M-ai ajutat atat de mult pana acum, si nici nu am facut cunostinta..Pe mine ma cheama Margareta si sunt din Drobeta Turnu Severin.Pe tine cred ca te cheama Sabina..
0
17-02-2009, ora 16:28
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
ma bucur de cunostinta
da, ma cheama Sabina, sunt din cluj-napoca dar de 2 ani sunt in italia.
nu mai stiu exact cam de cand au inceput simptomele dar in orice caz de la prima folie si am crezut ca asa este pana se obisnuieste corpul si am mai luat o folie si am vazut ca tot asa ma simt si m-am dus sa le schimb.
0
18-02-2009, ora 11:02
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Vad ca nici azi nu am nicio reactie adversa.Oricum am inteles ca astea nu au o cantitate foarte mare de hormoni, asa cum au alte tipuri de pastilute.Tu lucrezi acolo, in Italia?Ce meserie ai?Eu deocamdata sunt studenta.Sunt in ultimul an la Stiinte economice, Finante-Banci.Sper sa ma angajez si eu dupa ce termin facultatea, dupa nunta.
0
18-02-2009, ora 15:54
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
eu am terminat politehnica, fac de constructii in cluj acum 3 ani si aici lucrez de 4 luni la un studio de proiectare.bineinteles pe bani putini si fara contract. sper sa imi faca si mie contract macar cand implinesc 6 luni.cine stie.?
nu mai ai mult si termini. sa ai bafta. mie imi e dor de facultate.
pana termini stai linistita si invata si fa nunta asa cum doresti ca dupa ce te apuci de munca tot asta o sa faci.
0
20-02-2009, ora 17:28
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Si tatal meu a fost un timp plecat in Spania, si te inteleg perfect..nici el nu a lucrat cu contract de munca.Sper ca tu sa ai mai mult noroc acolo! Dar in tara nu ai gasit nimic de lucru, am inteles ca profilul asta, constructiile este destul de cautat, si mai ales bine platit.Asta am auzit si eu..nu stiu in ce masura este adevarat..si acum cu criza asta...Dar sa fii optimista, sa nu te gandesti decat ca o sa astepte in viitor numai lucruri buna...conteaza foarte tare si felul in care gandim! :)
0
23-02-2009, ora 15:36
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
multumesc pentru incurajari
am muncit si in tara tot in proiectare dar am venit in italia in 2007 dupa 3 luni dupa ce a venit sotul meu deoarece eram satula sa ne vedem 2 saptamani de 2-3 ori pe an (el a mai fost plecat inaintea casatoriei 2 ani cand eu eram la facultate).si uite asa au trecut aproape 2 ani de cand sunt aici unde dorul de casa este imens (tatal tau stie), desi vin cam de 3 ori pe an acasa.
tu cum stai cu sesiunea?dar cu planurile de nunta?in ce data ai nunta?
0
26-02-2009, ora 14:26
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Te cred ca iti este foarte greu acolo..de ai tai...dar cel putin duceti greul asta impreuna..in doi este altceva...va ajutati reciproc, va sprijiniti unul pe celalalt in momentele grele.
Eu am terminat sesiunea cu bine.Acum astept sa se afiseze structura lucrarii de licenta, sa incep sa lucrez la ea.Am adunat o parte din materiale...acum trebuie sa le pun cap la cap.Nunta o am pe 22 august...deocamdata nu mai avem mare lucru da facut...Ne-am luat verighetele...mai trebuie rochia si costumul lui...dar prin iulie...ca poate slabim sau ne ingrasam...Deocamdat ma gandesc in prim plan la facultate, la licenta...dupa licenta o sa ma axez mai mult pe nunta...
Vad ca pana acum nu am nicio reactie dubioasa de cand iau pastilele...Cred ca nu o sa am nicio problema..sunt aproape la jumatatea foliei.
0
27-02-2009, ora 12:27
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
asa cred si eu ca daca nu ai avut pana acum probleme de la pastile nici nu o sa mai ai.
asa m-am casatorit si eu in 20 august 2005 (era prima sambata dupa postul sfintei Marii). in afara de imracaminte numai inainte cu 1-2 saptamani ai de umblat pe la sfat, la sala pt meniuri etc.ultima saptamana o sa fie stresanta dar ii frumos, trece repede.
mai pove
weekend placut
0
03-03-2009, ora 12:10
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Nu stiu daca mi se pare mie sau chiar asa este, dar am senzatia ca mi s-a mai curatat un pic tenul...de cateva luni aveam tenul mai gras..si multe cosuri.Am mai citit ca si anticonceptionalele contribuie la asta.M-as bucura foarte tare sa fie asa.Au trecut deja 15 zile de cand iau..Tu dupa cat timp ai incetat sa te mai protejezi cu prezervativ?Pe prospect scrie ca numai in primele zile mai ai nevoie de si o alta protectie.Eu as vrea sa ne protejam pana termin prima folie si cu prezervativ...iar abia la a doua folie sa renuntam de tot la el...Tu ce zici?Sau si cand incep a doua folie, in primele 7 zile mai este nevoie si de o alta protectie?Cred ca te-am ametit de tot...Vreau ca totul sa-mi iasa cum trebuie..sa nu ma trezesc cu ceva surprize...
0
03-03-2009, ora 15:57
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
Doame fereste sa te trezesti cu surprize nedorite, dar poti linistita sa renunti la prezervativ pt ca esti protejata, anticonceptionalele isi fac efectul din ziua a 8 a. NU TREBUIE sa te protejezi cu prezervativ si la a doua folie, nici in pauza in care trebuie sa iti vina menstruatia nu trebuie sa te protejezi. Din a 8 a zi din prima folie esti protejata de anticonceptionale pana cand uiti sa iei o pastila (de preferat sa nu uiti) sau pana cand iei ceva antibiotice care scad efectul anticonceptionalelor, in aceste cazuri te protejezi in plus cu prezervativ 7 zile.
ai observat bine ca ti se curata tenul deoarece anticonceptionalele au si acest efect, precum si diminueaza durerile din timpul menstruatiei cat si cantitatea acesteia.
0
05-03-2009, ora 14:56
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
sunt ceva stresata...am mai vb cu cineva si mi-a zis ca in zilele alea 7 de pauza dintre folii, nu as fi protejata...
Tu imi spui ca nu este asa...m-am ametit de tot.
Apropo...este adevarat ca atunci cand o sa ma hotarasc sa am un copil trebuie ceva timp sa ma protejez cu prezervativ, fara anticonceptionale, sa elimine organismul orice urma de la pastilute?Am inteles ca ar face rau fatului?Este adevarat lucrul asta?
0
05-03-2009, ora 17:40
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
stai linistita ca esti protejata si in cele 7 zile de pauza, garantat.
da, cand te hotarasti sa ai un bebe este indicat ca inainte cu 3-6 luni sa intrerupi anticonceptionalele(si sa te protejezi cu prezervativ) si doar dupa aceasta perioada sa incercati intens pt bebe.nu stiu cat de rau ar face fatului dar asa indica medicii.
0
10-03-2009, ora 16:22
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Duminica am terminat folia...Cam in cate zile ar trebui sa-mi vina menstruatia?Eu aveam inainte un ciclu regulat, si daca ar fi sa ma iau dupa calculele de pana luna trecuta, ar trebui sa-mi vina duminica...dar eu am inceput folia in prima zi a menstruatiei...O sa mi se regleze din nou in functie de pastile?
0
10-03-2009, ora 16:47
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
salut
tocmai cand am intrat ai trimis mesajul :-)
acum o sa ti se regleze ciclul in functie de pastile (o sa vina in cele 7 zile de pauza intre folii), nu te mai iei dupa calculele anterioare.
de ex eu incepeam folia vineria si o terminam joia si ciclul imi venea lunea (s-a intamplat de cateva ori sa vina si martea) si tinea cam pana joi(vineri), dar era in cantitati scazute fata de cum era fara anticonceptionale.
nu iti face griji ca o sa vina
0
10-03-2009, ora 16:55
daisy12
Nu este medic/terapeut
daisy12
Buna!
Am mai stat un pic pe net...si am vazut si eu imediat mesajul...
Eu am terminat folia duminica..Adevarul este ca deja am senzatia ca se apropie menstruatia...deja imi este un pic somn..si sunt cam ametita..
Multumesc mult pentru raspunsuri...ma ajuta mult de tot sa vb cu cineva despre asta..despre ce mi se intampla in perioada asta...Dupa ce o sa ma invat cu pastilele, nu o sa mai fiu asa nedumerita...Si tu tot asa erai in primele luni?
0
10-03-2009, ora 17:10
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
cu cea mai mare placere daca stiu iti raspund
cred ca toate suntem putin speriate la inceput ca nu stim sigur daca "o sa fiu sigur protejata?", "isi fac efectul daca iau medicamentul."si asa mai departe. pe parcurs o sa mai apara intrebari si nedumeriri
ceea ce te sfatuiesc este ca daca o sa iti prescrie vreun medic antibiotice intreaba-l daca scad eficienta anticonceptionalelor deoarece nu toate o fac.sunt antibiotice care nu influenteaza deloc anticonceptionalele. asta pt linistea ta, pt ca o sa ajungi acasa cu antibioticele si seara cand o sa le iei o sa trebuiasca sa iei si anticonceptionalele si atunci incep intrebarile.cred ca asta este problema cu anticonceptionalele pt majoritatea fetelor.(din experienta)
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •