cum rezolv problema unei batrane cu grave tulbulari psihice?

01-09-2008
mirell
Nu este medic/terapeut
mirell
Va rog sa imi spuneti cum pot sa duc la doctor o femeie de 81 ani care nu vrea sa fie consultata, nu vrea sa i-a medicamente insa ne innebuneste pe toti din jurul ei???Are momente cind nu ne recunoaste, nu stie unde isi pune lucrurile, cinta ziua, noaptea, maninca crema de miini, sta imbracata cu vesta de lina si ghete acum in august, nu vrea sa stea nimeni cu ea in apartament nu vrea sa mearga nici la biserica si nu am cum sa ma inteleg cu ea
4 comentarii
0
03-09-2008, ora 00:00
carmenna
Nu este medic/terapeut
carmenna
cheama salvarea, ce sa zic eu. Poate e mai simplu.
0
04-09-2008, ora 00:00
Sarah30
Nu este medic/terapeut
Sarah30
Buna mirell,
la varsta aceasta multi batrani "dau in mintea copiilor". Cineva mi-a povestit despre o batrana care se certa cu nepotelele pentru papusi.
Trebuie sa o acceptati asa cum este, banuiesc ca tratamentele costisitoare date de psihiatrii nu ar fi o alternativa. Sau daca vreti puteti incerca...
Numai bine !!
0
04-09-2008, ora 00:00
carmenna
Nu este medic/terapeut
carmenna
eu ziceam sa chemi salvarea in cazul in care vrei sa o vada un medic si nu poti in alt fel.Intr-adevar unii batranei sunt mai ciudati. Si una dintre bunicile mele care are peste 90 de ani este foarte dificila, face tot felul de mofturi, daca ai facut un anumit fel de mancare nu e bine, nimic nu e bine din ce facem noi. Am observat ca ii place sa ii fii mereu aproape, sa o rasfeti.Dupa cum descrii mai sus, bunica ta cred ca nu e prea lucida, dar nu stiu daca medicamentele de cap i-ar face foarte bine sau poate ca i-ar face.Asa cum zice si Flori3 trebuie sa o accepti asa cum este si sa incerci sa nu iti faci tu prea multi nervi.
Mult succes si rabdare!
0
06-09-2008, ora 00:00
camell
Nu este medic/terapeut
camell
e clar ca e senila.cheama salvarea, si du-o la un psihiatru BUN.bafta si nervi tari!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: