cum putem tari fara stomac | Forumul Medical ROmedic

cum putem tari fara stomac

13-09-2010
vero36
Nu este medic/terapeut
vero36
Tatal meu a fost operat de cancer la stomac, i-a fost scos tot stomacul, splina si 22 de ganglioni limfatici, dintre care 2 prezentau metastaze fara depasirea capsulei, cancerul este de gradu 2. Au tercut cateva luni, 6, de la operatie, el se simte destul de bine, este totusi slabit, mananca destul de bine. Intrebarea mea este cam cat dureaza pana se formeaza "un nou stomac"?
14 comentarii
0
13-09-2010, ora 19:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu se va mai forma un nou stomac.spre finele operatiei s-a realizat " un mic stomac " prin legaturile facute de chirurg pentru a restabili calea digestiva...trebuie sa respecte regulile de alimentatie pe care le- a impus medicul si sa mearga periodic la control.Anual sa faca markerii tumorali.
0
13-07-2012, ora 16:36
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
buna ziua tatal meu a fost operat in urma cu 5 zile se cancer la stomac nefiindui afectate alte organe vreu sa stiu si eu ce sanse de vindecare are si cat dureaza perioada de covalescenta?
0
13-07-2012, ora 22:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sansele se intind pe o plaja foarte mare. nu se poate face nicio estimare pana cand nu ne furnizezi stadiu EXACT al cancerului pentru care a fost operat, eventual rezultatul examenului ANATOMOPATOLOGIC de dupa operatie si un examen CT de torace si abdomen recent + markeri tumorali dinainte si dupa operatie.
0
16-07-2012, ora 17:01
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
asta nu pot sa spun pentru ca nu am fost eu cu el cand si-a facut toate controalele stiu doar ca are 4 drene acum in stomac si il hranesc inca artificial dupa o saptamana de la operatie mi s-a spus ca dupa 9 zile de poate pronunta daca operatia merge bine sau nu dar pot sa va spun ca este foarte slab.Va multumesc. RaulDuke
0
16-07-2012, ora 21:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam rezulutatele.
1
19-07-2012, ora 07:36
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
buna dimineata in sfarsit ieri ia fost 2 drene scoase plus cea din nas si mi s-a spus ca se simpte mai bine cred ca urmeaza sa-i dea sa manance pe gura.Imi este frica de ziua in care va veni acasa pentru ca nu stiu ce mancare are voie sa manance si ce nu daca ati putea sa ma ajutati cu problema asta.va multumesc.RaulDuke
0
19-07-2012, ora 20:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere!
0
19-07-2012, ora 20:15
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
.Imi este frica de ziua in care va veni acasa pentru ca nu stiu ce mancare are voie sa manance si ce nu daca ati putea sa ma ajutati cu problema asta.va multumesc.RaulDuke
0
19-07-2012, ora 20:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, de la chirurg ce raspuns ati primit la aceasta intrebare ?

calitatea nu este importanta, mai degraba cantitatea.
0
20-07-2012, ora 17:25
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
pai medicul deocamdata ia dat voie sa manace orice inca este in spital luni i sa spus ca o sa i se dea drumul.Dar inca spune ca il doare in partea dreapta nu stiu ce sa mai zic
0
20-07-2012, ora 19:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai daca medicul lui i-a dat voie sa manance orice, eu ce pot sa mai spun si ce rost are sa mai spun ceva ? doar nu o sa iei de buna discutia pe internet cu cineva necunoscut in defavoarea unei recomandari directe de la un medic in carne si oase !

ca il doare in partea dreapta, iarasi, este o problema cu care trebuie sa te ajute tot medicul, incepand de la CE MEDICAMENTE contra durerii are. poate trebuiesc ajustate, crescute dozele, etc.
0
20-07-2012, ora 23:50
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
multumesc mult RaulDuke
0
21-07-2012, ora 12:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !
0
24-01-2013, ora 02:19
stefi.trans@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
stefi.trans@yahoo.com
azi dupa o perioada de 6 luni pot vorbi despre moartea tatalui meu imi este foarte dor de el in final a ajuns acasa, lunea dar a ajuns in cosciug am simptit ca imi fuge pamantul de sub picioare si inca mai am senzatia asta:(

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.