cum pot sa scap de sifilis

18-10-2012
mihai s
Nu este medic/terapeut
mihai s
buna ziua...am si eu o problema!!!! lucrez in cadrul armatei si la un control de analize anual pe care trebuie sa il facem am fost depistat cu serologie pozitiva. acum ce vreau sa va spun, dupa ce am fost depistat pozitiv am urmat un tratament de 10 fiole de moldamin de 1200, faceam 2 la 5 zile.dupa ce am terminat acest tratament am facut analize mai amanuntite si mi-au esit in felul urmator..
29-07-2011
R.P.R Carbon NEGATIV
VDRL.cantitativ 1/32 + +
TPHA (reactie pozitiva) die 1/80
dupa care am mai continuat iar cu acelasi tratament de moldamin...dupa ce am terminat tratamentul am facut aceleasi analize la acelasi laborator si au iesit in felul urmator:
15-09-2011
R.P.R Carbon NEGATIV
VDRL.cantitativ 1/16 + +
TPHA (reactie pozitiva) die 1/80
dupa care am mai continuat iar cu acelasi tratament de moldamin...dupa ce am terminat tratamentul am facut aceleasi analize la acelasi laborator si au iesit in felul urmator:
16-11-2011
R.P.R Carbon NEGATIV
VDRL.cantitativ 1/8 + +
TPHA (reactie pozitiva) die 1/80
dupa care am mai continuat iar cu acelasi tratament de moldamin...dupa ce am terminat tratamentul am facut aceleasi analize la un alt laborator si au iesit in felul urmator:
28-02-2012
TPHA + pozitiv
VDRL-R.P.R cantitativ pozitiv
Titru 1/16
aceiasi poveste acelasi tratament nu-mai ca am schimbat doza din cauza durerilor faceam 1 fiola de moldamin de 1200 la 3 zile...dupa ce am terminat si acest tratament am facut din nou acelea-si analize la acelasi laborator si au iesit in felul urmator:
31-05-2012
TPHA 1/640 pozitiv
VDRL-R.P.R cantitativ pozitiv
Titru 1/32
dupa care am fost sfatuit de un medic sa fac si analizele de hiv si le-am facut a doua zi... si au iesit in felu urmator...
01-06-2012
HIV 1, 2-Ag/Ac 0.08 negativ S/CO 1 negativ
dupa care am facut o intrerupere la tratamen de o luna si ceva din cauza lipsei banilor.intre timp am mai vorbit cu nmai multe persoane dintre care o persoana ma sfatuit sa ma duc la un plafar sa iau bringa ursului este un sirop.am inceput sa iau 3 lingurite pe zi de sirop fiecare lingurita trebuia dizolvata in 200 ml de apa si luata pe stomacul gol timp de o luna de zile.. am luat din acest sirop timp de 2 saptamani pentru ca era foarte gretos la gust si nu am mai putut sa continui sa iau din el.dupa alea 2 saptamani am facut din nou analize la acelasi laborator si mi-au iesit in felul urmator..
16-10-2012
grupa sanguina B III
VDRL-R.P.R 1/16 pozitiv
Ser, aglutinare pe placa
TPHA1/2560 pozitiv
ser.hemaglutinare
intrebarea me este ce inseamna toate analizele aste? si dati-mi si mie un sfat ce asi pute sa fac sa scap de aceasta boala
tin sa va reamintesc ca sunt si insurat si sotia mea deciteori imi faceam eu analize isi facea si ea. iar ei ai eseau negativ pina in momentul de fata.va rog din tot sufletul sa ma ajutati si pe mine.va multumesc pentru intelegere si imi cer mii de scuze pt deranj.
7 comentarii
0
19-10-2012, ora 08:46
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Evolutia serologica a analizelor dumneavoastra indica o infectie activa. Daca dumneavoastra ati avut in toata aceasta perioada contacte sexuale doar cu sotia si serologia acesteia ( RPR si TPHA) sunt negative in principiu nu cred ca ar trebui sa va ingrijorati. E dubios in schimb ca la un moment dat serologia dumneavoastra a inceput sa scada si apoi, din nu stiu ce motive, a crescut din nou. Nu cred ca brinca ursului va ajuta cu ceva...
Aveti cumva vreo boala sau raciti frecvent?
0
19-10-2012, ora 15:16
mihai s
Nu este medic/terapeut
mihai s
buna ziua
nu am nici o boala, , si nici nu racesc des
cand am fost mic la 5-6 ani am avut hepatita
azi am fost la un doctor dermato si mi-a spus ca nu am nimic ca seriologia nu se negativeaza asa repede
dureaza 2 ani pina se negativeaza
eu de cind am aflat ca am sifilis am facut peste 100 de moldamid
dar le-am facut cum mi-a spus medicul
dupa fiecare analiza continuam cu 10 fiole de moldamin de 1200 si faceam 2 fiole la 5 zile
si acum vad ca tot degeaba va rog frumos sa imi spuneti daca exista alt tratament mai bun sau o alta schema a tratamentului
va multumesc din inima
0
22-10-2012, ora 08:20
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Moldaminul este tratamentul de electie pentru sifilis ( recomandat de OMS). Mai aveti rabdare cateva luni apoi repetati-va serologia ( RPR si TPHA cantitativ) si, in functie de rezultate, impreuna cu medicul dermatolog, veti decide ce e de facut.
Numai bine,
0
05-12-2012, ora 17:47
vic.ceb
Nu este medic/terapeut
vic.ceb
buna ziua nustiu ce ar putia fi dar am niste sictome care ma deranjiaza...1)imi amortzeste mina singa si piciorul sting...2)permanient vreu sa dorm ma simt obosit...3)ma ustura ochii chind ii inchid sii deschit 4)in gura simt un gust acru.4)pe capul penisului o aparut un punct rosu.si inca in gura pe buza mio aparut un fel de gerpis nis nustiu cum sai zic... si am ametzeli...ce ar putia fi ajutatzima cu vriun sfat...toate acestia au inceput dupa ce am avut relatzii sexuale...tot o fost protejat... da ma ghindesc foarte mult la asta ma derangez...dupa relatzie sexuala a trecut aproape 2 luni si a fost numai o singura data...multzumesc anticipat!!! poate nui sifilis nustiu ce ar putia fi dara ajudatzima..
0
05-12-2012, ora 17:52
vic.ceb
Nu este medic/terapeut
vic.ceb
si inca una chind ma duc cu du ma ustura un pic.da in mia esit un gherpis cum am mai spus...ne dureros
ce poate fi..ajutatzima multzumesc
0
26-07-2013, ora 20:33
guliver
Nu este medic/terapeut
guliver
Pe data de 8.06.2013 am observat adenopatia in zona inghinala, insa abia pe 21.06.2013 am fost la doctorul dermato-venerolog si am fost diagnosticat cu sifilis primar, prin efectuarea testelor TPHA si VDRL cantitative (au fost pozitive).Am urmat tratament cu moldamin(6 injectii in 3 saptamani, cate doua injectii pe saptamana, cate una in fiecare fesa).Am reefectuat testele TPHA si VDRL cantitative(pe 19.07.2013) care au iesit pozitive, dar cu valori mai mici decat la prima testare.Doctorul dermatolog-venerolog spune ca sunt vindecat si ca nu trebuie sa mai urmez tratament si de asemenea, spune ca pot avea contact sexual oral si vaginal neprotejat.Vreau sa stiu daca pot avea contact sexual oral sau vaginal neprotejat si daca pot transmite boala.Mentionez ca sancru s-a vindecat, insa a ramas cicatrice, iar adenopatia aproape ca a disparut.Astept raspuns, va multumesc din suflet.
0
04-08-2013, ora 13:40
nikky22
Nu este medic/terapeut
nikky22
Buna ziua. Acum 2 ani am fost diagnosticata cu sifilis. Am urmat nenumarate tratamente cu eritromicina si doxicilina, fiind alergica la penicilina. Ultimul tratament a fost timp de o luna de zile cate 3 capsule de doxicilina pe zi. Problema este ca la analize imi iese mereu VDRL ul pozitiv. Iar TPHA ul imi iese tot pozitiv dar diferit la diferite laboratoare. Am repetat analiza la 3 laboratoare diferite si mi´a iesit la primul TPHA cu patru cruci, la al2lea mi´a iesit TPHA cu doua cruci, iar la ultimul TPHA trei cruci. Nu mai inteleg nimic. Care este rezultatul corect al analizei si de ce nu ma vindec odata? (avand in vedere ca am luat foarte multe antibiotice totusi!) Mai pot transmite boala mai departe daca fac sex neprotejat? Ce analize mai amanuntite pot face pentru aceasta boala? Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: