cum ma pot ingrasa?caz disperat! | Forumul Medical ROmedic

cum ma pot ingrasa?caz disperat!

04-03-2008
danbogdan
Nu este medic/terapeut
danbogdan
Am 21 ani, 182 cm inaltime si 55 kg, ca barbat lucrul asta imi afecteaza foarte mult viata.Nu reusesc in nici un fel sa ma ingras, mananc zilnic 3 mese principale, la ore fixe, intre mese mai rontai cate ceva, ma trezesc la 10am ma culc la 12pm.Sunt disperat!La sala de forta nu am pot duce pentru ca am avut 2 operatii la plamani(pneumotorax) si nu am voie sa fac efort mare, analizele la sange imi sunt bune.Nu mai stiu ce sa mai fac!!!Va rog dati-mi niste sfaturi!
5 comentarii
0
04-03-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Probabil din cauza operatiilor, dar incearca : 1 cana de miez de nuca prajita si 1 bere de 3 ori pe zi, dupa masa 1 pahar de vin rosu, curat, mergi la mare anual si e posibil sa se rezolve.
0
12-04-2008, ora 00:00
dr.Miclea Ciprian
Identitate neconfirmată
dr.Miclea Ciprian
Va recomand sa beti proteina de sase ori pe zi din trei in trei ore, fiecare portie sa contina 30gr., pulberea de proteina sa aiba concentratie de 80% si sa o faceti cu lapte. Intr-un pahar de 250 ml turnati 30gr. proteina si amestecati bine pina se topesc toate cocoloasele. Al doilea sfat este sa va masurati rata metabolica de baza care arata cite calorii consumati timp de 24 de ore. Cunoscind valoarea acesteia este indicat sa mincati mult decit consumati, adica cantitatea caloriilor consumate pe zi sa fie mai mare decit rata metabolica.
0
15-12-2009, ora 18:13
Sanddrel16
Nu este medic/terapeut
Sanddrel16
Buna!Ma numesc Alexandra, am 13 ani si am 38 kg..si inaltimea de 1, 52..sunt foarte slaba!cum as putea sa mai pun niste kg?
0
17-04-2010, ora 13:32
CopilDulce
Nu este medic/terapeut
CopilDulce
buna! ma numesc mirela...am doua luni de cand am fost operata de pneumotorax si vreau sa stiu cand pot sa depun efort...m'am ingrasat cu vreo 5 kg si vreau sa le dau jos.si ink ceva...pot merge la solar, sauna etc.?? ( as intreba medicul dar sunt plecata din tzara) plz...un rasp:*
0
25-07-2011, ora 23:45
Denis--crcrc
Nu este medic/terapeut
Denis--crcrc
Salut!Am 18 ani, am 1.86m si am 63kg dar vreau sa ma ingras.Datimi vriu-n sfat va rog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fructul întreg vs. sucul natural din fructe pentru o greutate sănătoasă
  • Administrarea glucocorticoizilor È™i creÈ™terea în greutate (Studiu)
  • Alimentele care îngrașă cel mai tare (È™i de ce)
  • Vitaminele îngrașă?
  • Persoanele care se îngrașă din nou, după ce au slăbit, pierd masă musculară È™i câștigă mai multă grăsime corporală
  •