cum imi pot da seama daca am orgasm?

30-10-2006
ale_20
Nu este medic/terapeut
ale_20
am 20 de ani si sunt impreuna cu prietenul meu de 3 ani. nu imi dau seama cand am orgasm, dar stiu ca am avut pt ca am ramas gravida si am citit pe site ca nu poti ramane gravida dak nu ai orgasm. cateodata ma simt foarte bine ( asta fiind de cele mai multe ori), dar am momente cand fac sex cu el doar pt ca el vrea.
ar mai fi o problema la mine dak o introduce mai mult ma doare foarte rau. el stie ca nu am orgasm si azis ca sa mergem la un ginecolog sa vb despre problema mea. mi-as dori foarte mult sa cunosc senzatiile orgasmul. sunt foarte trista din cauza asta si de cele mai multe ori dupa un act sexual plang gandindu-ma ca niciodata nu o sa am si eu un orgasm. cred ca am devenit obsedata de asta. nu exista ce va care sa ma ajute sa ajung la orgasm?

va rog sa imi raspunde-ti!
va multumesc!!!!!!
22 comentarii
0
06-12-2006, ora 00:00
georgy
Nu este medic/terapeut
georgy
acelasi lucru mi se intampla si mie dar nu ma mai ingrijorej
0
18-12-2006, ora 00:00
butterfly
Nu este medic/terapeut
butterfly
Incearca sa schimbati ceva la felul de a face dragoste. Fii mai deschisa mai putin crispata asteptand orgasmul.
Daca nici asa nu reusiti schimba-ti partenerul. poate e el vinovat.
1
03-01-2007, ora 00:00
palade79
Nu este medic/terapeut
palade79
Mi se pare o mare aberatie faza cu faptul ca nu poti ramane gravida decat daca ai orgasm; e ceva ce n-am mai auzit; eu stiu ca daca barbatul ejaculeaza in femeie poate ramane gravida, chiar daca nu e satisfacuta sau nu, dpdv al orgasmului, desigur, mai ales daca nu a folosit metode de contraceptie; oricum o sa ai orgasm in mom in care n-o sa mai vrei cu tot inadinsul sa-l ai, mai ales ca nu poti avea daca nu sti total rel;axata, conteaza cat de bine te simti.
0
03-01-2007, ora 00:00
aadina
Nu este medic/terapeut
aadina
sunt perfect de acord cu palade79. gandeste-te la fetele care sunt violate si raman insarcinate dupa aceea. crezi ca vreuna se simte bine?
0
19-01-2007, ora 00:00
valy_clau74
Nu este medic/terapeut
valy_clau74
Imi cer scuze daca raspunsul meu te va supara. Se pare ca tu ti-ai inceput viata sexuala inainte de a sti cate ceva despre asta. In primul rand orgasmul tau doar ajuta spermatozoizii sa avanseze mai usor spre destinatia finala, (ei oricum vor ajunge si fara ajutor), in al2lea rand o femeie trebuie sa faca dragoste (nu sex) cu persoana iubita doar cand are dispozitia necesara, in al3lea rand te poti simti bine si fara orgasmul mult asteptat (poate prea mult), s-ar putea sa nu ai orgasm din cayza ca faci dragoste pe furis(sa nu ne prinda) si asta este un motiv destul de periculos in economia vietii tale sexuale. Si nu in ultimul rand trebuie sa ai rabdare sa va cunoasteti mai bine unul pe celalalt si orgasmul va veni cand te astepti mai putin. -*
Sper ca te-am lamurit in legatura cu cateva din problemele tale.


(*modificat de admin)
0
21-01-2007, ora 00:00
dr-soare
Nu este medic/terapeut
dr-soare
Este necesar un consult medical de cuplu.
Dr Soare
-
0
26-01-2007, ora 00:00
maria_p
Nu este medic/terapeut
maria_p
D-le Soare acest site este pentru comentarii concrete nu pentru reclama la cabinetul medical al dvs..
Cine sunteti Soare junior sau senior ?
Ce calificare si experienta aveti CONCRET in sexologie ?
0
03-03-2007, ora 00:00
cmv
Nu este medic/terapeut
cmv
acelasi lucru mi se intampla si mie si tare mult as vrea sa rezolv problema asta... incercam tot ce se poate dar...nimic
asta ma face sa ma gandesc la multe... daca stiu cum e sa ai orgasm?daca am si nu-mi dau seama ? sunt intr-o mare dilema...
ma simt f bine asa... chiar nu mai suport nicio atingere cateodata... alteori devin frustrata
iar cand sotul se apropie de orgasm si il are ma simt de parca as fi avut si eu...nu stiu ce sa mai cred
sunt f confuza...
0
22-03-2007, ora 00:00
Amircea
Nu este medic/terapeut
Amircea
Avand in vedere faptul ca te doare cand intra mai adanc sau in alte pozitii ma face sa cred ca el este putin mai "lung" decat tine. Acelasi lucru il patesc si eu cu sotia. Dar asta nu ne impiedica sa avem orgasm amandoi. Eu am invatat care sunt pozitiile care o "deranjeaza", pentru ca eu nu urmaresc sa-i arat cat sunt de lung sau scurt ci doar sa avem amandoi placere in timp ce facem dragoste. Inclin sa cred ca nu comunicati suficient. In prima faza eu am discutat cu sotia (care pe atunci era doar prietena) cum sa o ating, unde, cat de mult, daca in anumite pozitii simte placere, toata gama de intrebari care sa-mi confere o imagine despre ceea ce-i face placere. Si in timp ce facem dragoste cautam sa stimulam acele puncte care sa ne duca la orgasm. Nu pot sa neg ca dupa 8 ani inca mai gasesc zone erogene, de care nu stiam nici eu si nici sotia ca le are. Deci pana la urma sa faci dragoste se rezuma la un singur lucru: sa faci ceea ce simti fiind atent la nevoile partenerului si nu in ultimul rand sa te lasi "dus de val". Parerea mea. Spor in dragoste!!!!!!! :)
0
04-01-2008, ora 00:00
ancutzzyk_sweety
Nu este medic/terapeut
ancutzzyk_sweety
ma gandesc ca fiecare femeie isi da eama cand are orgasm deoarece cand ai orgasm esti in extaz si te simti in al noualea cer.te pup si consulta un medic
0
03-02-2010, ora 11:35
madalina2
Nu este medic/terapeut
madalina2
in legatura cu faptul k nu poti ramane insarcinata daca nu ai orgasm sincer este cea mai mare prostie p care am auzit-o in legatura cu sexul am doar 18 ani nu mi-am inceput ink viata sexuala insa stiiu tot c cuprinde.Gandeste-te doar l urmatoarea chestiie:fetele kre sunt violate si raman insarcinate crezi k au orgasm?????
0
04-02-2010, ora 23:26
aurass2008
Nu este medic/terapeut
aurass2008
Salutare.Am s-a imi exprim si eu opinia mea. Cand am citit prima propozitie am ras de nu imai puteam si nu inteleg cum e s-a fii cu cineva de 3 ani si sa nu stii cei acela orgasm? Poate voi nu faceti dragoste dar sex... Am experienta de aproape un an, la inceput nu stiam cei orgasm ca eram rusinoasa dar atata timp dupa ce m-am invatat cu el vroiam mai mult orgasm :P apropo : conteaza mult de pozitia cum stai. Incearca sa stai pe spate cu picioarele ridicate pe pieptul lui indoiati. daca nici asa nu merge pai nu stiu fata ce ai.bafta
0
06-02-2010, ora 21:48
Dr.Soare
Nu este medic/terapeut
Dr.Soare
Probabi ca problema dv nu s-a rezolvat nici pana acum, doar daca nu cumva aveti un alt partener.Uneori asta poate aduce aduce o schimbare, in bine sau in rau.
Puteti ramane insarcinata si fara a avea orgasm.
Cautati sa aveti contact sexual doar atunci cand vi-l doriti. Nu faceti sex de dragul partenerului.Asta poate conduce treptat la instalarea anorgasmiei chiar si la o femeie matura, cu experienta in obtinerea orgasmului.
Nu cautati sa-i fiti neaparat pe plac partenerului, oferindu-i doar lui momente de placere.Fiti ceva mai egoista, folositi-va de partener in scopul obtinerii placerii.Barbatii asa fac in general. Ceretii fara jena sa faca tot ce considerati ca v-ar excita sau v-ar face placere.Asta il va excita si pe el foarte mult. Nu considerati niciodata ca fanteziile dv l-ar face sa va judece gresit.Barbatii sunt oricum foarte banuitori in aceasta privinta, considerand ca femeile dau dovada de fatarnicie declarand ca nu sunt atrase de anumite fantezii sexuale.
Cautati-ma si veniti impreuna cu partenerul la un consult, in conditiile in care problema intarzie sa se rezolve.Nu este indicat sa persiste o astfel de problema intr-o relatie, mai mult de 1 an.


Dr Soare
1
08-09-2010, ora 10:07
fevia
Nu este medic/terapeut
fevia
sunt de acord cu ancutzzyk_sweety
0
19-09-2010, ora 19:54
ilonutza
Nu este medic/terapeut
ilonutza
buna...am 23 de ani, am o relatie de 6 ani.de cand mi-am inceput viata mea sexuala, nu am avut niciodata orgasm, dar ma simt bine si sunt excitata la maxim cand fac dragoste cu el.mi-e rusine sa-i zic, si mi-e si frica pt ca sa-r putea simti prost.ce sa fac?astept raspuns multumesc
0
22-09-2010, ora 03:29
Lucifer from Hell
Nu este medic/terapeut
Lucifer from Hell
N-ai ce sa faci, trebuie sa-i spui. Chiar daca ii vine rau prima data, lesina, cade pe jos, isi pierde constinta, intra in coma... Cind isi va reveni va aprecia ca i-ai spus. Nimanui nu-i place sa traiasca in minciuna. Banuiesc ca nici unul dintre voi nu are experienta. Nu-i nici o problema, se invata ! Nu e o rusine sa nu stii, ci sa nu vrei sa inveti.
0
15-10-2010, ora 11:21
SexInTheCity
Nu este medic/terapeut
SexInTheCity
ilionutza
si eu am aceasi problema ca si tine... am o relatie de 2 ani jumate nu am avut niciodata orgasm desi de multe ori am simtit ca sunt aproape sa il obtin... i-am spus si lui asta de curand... iti dai seama..2 ani in care am mimat... dar nah... a inteles nu s-a suparat absolut deloc din contra acum cautam solutii:) asa ca te sfatuiesc sa faci si tu la fel:) daca e suficient de matur va intelege si va face tot ce ii sta in putinta ca sa abtineti amandoi satisfactia maxima
succes
0
15-11-2011, ora 00:30
marian91
Nu este medic/terapeut
marian91
Nu pot spune ca sunt expert in asa ceva, dar cum au mai spus si alte persoane problema la voi este lipsa de comunicare la care se mai adauga si altele, cum ar fi: voi nu faceti dragoste, deoarece sariti peste, , preludiu, , care are un rol important in obtinerea orgasmului, cautati o pozitie sau mai multe care sa iti ofere tie cat si partenerului placerea cea dorita, nu va grabiti in timpul actului sexual, folositi mangaieri, vorbe dulci, saruturi, de prefarat un cadru intim in care sa stai linistita, putina muzik in surdina sa te relaxeze, putina lumina sau chiar deloc, iar in timpul sexului nu te mai gandi la, , orgasm, , traieste momentu incearca sa te simti cat mai bine, incercati tehnci chinezesti sunt foarte folositoare, lumanarele, uleiuri parfumate -*
sper ca tiam fost de folos


(*modificat de admin)
0
12-01-2012, ora 08:11
lolly_zuzzy10
Nu este medic/terapeut
lolly_zuzzy10
ai avut orgasm dar nu sti cum te-ai simtit???poi daca nu sti cum este inseamna ca nu ai avut deloc...plus ca daca ai ramas gravida nu inseamna ca ai avut orgasm obilatoriu.
daca te doare inseamna ca nnu ai himenul rupt pana la capat sau el o are mai mare decat vaginul tau si impinge prea tare
nu trb sa disperi daca inca nu ai avut orgasm...orgasmul nu apare inca de cnd ai inceput viata sexuala.poate sa dureze cateva luni bune(de exmplu au l-am avut dupa 6 luni)...iar cnd o sa il ai o sa vrei sa faci sex continuu:)):))devine ca un drog..o sa vrei sa incerci toate pozitiile pana le gasesti pe alea cae va plac.
acum au arut pe piata niste geluri care stimuleaza orgasnul..sunt de la Durex, gama Play
sper ca am fost de ajutor:*:*multa bafta tuturor
0
28-08-2012, ora 00:52
tygra
Nu este medic/terapeut
tygra
buna si eu am aceeasi problema ca si tine si cum se vede aici sunt foarte multe femei care au aceeasi problema..chestia e ca probabil ma gandesc prea mult in timpul raportului km sa fac sa am orgasmul si poate de aceea nu reusesc sa il am, suntem impreuna de 1 jumate dar el nu stie asta si nu reusesc sa vorbesc cu el de teama sa nu-l fac sa se simta prost dar problema e ca eu ma simt prost dupa fiecare data ce terminam raportul sexual si eu inca nu mam simtit intr-adevar "fericita"...am impresia ca il am(orgasmul) cu foarte putin timp inainte ca el sa ejacueze dar poi totul se termina si eu inca sunt "neimplinita".sincer nu am nici cea mai mica idee de ce as putea face si crede-ma e un stres total pentru mine acest lucru dar incerc si inca sper ca sa-l am..si eu auzisem acelasi lucru despre faptul ca "daca nu ai orgasm nu ramai insarcinata" dar eu sunt aproape convinsa ca este adevarat atata timp cat eu intretin raporturi sexuale neprotejandu-ma si nu raman niciodata insarcinata si chiar imi doresc un bebe mic!
scuze de ortografie dar din pacate am uitat anumite cuvinte traind in afara Romaniei.
0
04-09-2012, ora 23:15
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
As vrea sa impartasesc din experienta mea. Si eu am fost in situatia in care nu reuseam deloc sa am orgasm. Am incercat toate pozitiile si tot degeaba. Acum cu prietenul pe care il am de 2 ani am orgasm aproape de fiecare data. Am avut 2 parteneri inainte si cu nici unul nu am reusit sa am orgasm. Ma simteam foarte bine, dar doar atat..Eram dezamagita ca nu reusesc si la un moment dat ma gandeam ca nu o sa am niciodata, oricat as incerca..Insa nu a fost asa.. Mi-am dat seama ca partenerii dinainte nu prea isi dadeau asa mult interesul in a ma face si pe mine sa ma simt in al 9-lea cer. Si vreau sa zic ca prima data cand am avut orgasm cu actualul prieten, a fost in timp ce imi facea sex oral. Mi-am dat seama cana am avut orgasm. Nu aveam dubii.
Si sincer cred ca orice baiat care stie sa fac sex oral partenerei asa cum trebuie ar trebui sa o faca pe fata sa aiba orgasm.Trebuie sa prindeti curaj sa cereti un sex oral de calitate. El poate sa caute pe internet cum sa faca sa satisfaca o fata cat mai bine. Sincer conteaza si forma penisului si felul cum se misca in timpul actului sexual, dar cel mai mult conteaza ca el sa se gandeasca si la tine si nu doar sa isi dea el drumul. E bine sa te intrebe daca iti place intr-un anumit fel sau altul si sa nu ii fie frica sa incerce lucruri noi. Bafta!
0
16-05-2023, ora 23:59
Costin4u2
Nu este medic/terapeut
Costin4u2
Soția mea are orgasme multiple se udă foarte tare, are spasme involuntare și ajunge la climax când practic udă patul face squirting și se rușinează ca tre sa schimbam cearceafurile, după climax are foarte multa energie fluturași in stomac le spune și își exteriorizează sentimentele zicând *te iubesc * de nenumărate ori tremurând în bratele mele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Absența plăcerii în timpul actului sexual
  • Tipuri de orgasme
  •