cum imi dau seama daca sunt racita la ovare?

03-12-2011
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
buna.cum imi pot da seama daca sunt racita la ovare? simptomele specifice le am, dar nu stiu c analize sa fac ca sa fiu sigura ca sunt racita la ovare.va rog spuneti-mi.
12 comentarii
0
03-12-2011, ora 12:16
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Este important sa va adresati unui medic ginecolog care sa va consulte si sa va recomande analize specifice si ulterior sa va dea un tratament. In principiu:
-ex clinic ginecologic
-ecografie (rec transvaginal) pt evidentiera unui eventual abces tuboovarian, salpinge dilatat etc
-analize sange: HLG; markeri infectie (VSH, prot C reactiva)
-ex secretie vaginala, test Chlamydia, cult col etc
0
03-12-2011, ora 15:12
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
am facut examen de secretie..mi-a iesit ca am vaginita nespecifica, mi-a dat niste ovule, dar tot nu-mi trec usturimile, iar la ginecolog knd ma duc si spun ce simptome am nu imi face nimic.prima oara mi-a facut un consult(decat s-a uitat inauntru) si mi-a dat un tratament, iar a doua oara mi-a zis ca trebuie sa fac analiza de secrtie, deci nu mi-a facut nimeni un consult ca la carte.am facut si ecografie pelviana si mi s-a spus ca am rinichii mai mici decat ar fi normal...nu stiu c sa mai fac.am usturimi cand urinez si in timpul actului sexual si am mai mereu senzatia de urinare...am facut tot ce era de facut dar nimic..ce ma sfatuiti sa fac? ma gandesc sa nu am rana pe col uterin..dar nici asta nu stiu cum se depisteaza ca v-am zis cand m-am dus la ginecolog nu mi-a facut nimic concret..mai rau isi bat joc.
0
03-12-2011, ora 17:39
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Va sfatuiesc sa mai incercati, evetual la un alt spital.(daca aveti asigurare de sanatate- cu bilet de trimitere de la MF si adeverinta) consultul si ecografia sunt gratuite. Pt leziunile de col e necesar un examen Babes-Papanicolaou, din ce descrieti dumneavoastra ar fi bine sa faceti si un sumar de urina/urocultura.
0
03-12-2011, ora 18:16
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
am facut o urocultura si rezultatul a fost : s-au dezvoltat sub 10000 germeni/ml(3000 germeni/ml escherichia coli) fara semnificatie patogena.ce inseamna asta?si facusem inclusiv antibiograma dar nu m-a scris nimic acolo pe analiza.Am, luat urinal akut, dar nu mi-a trecut.Iar cu trimitere nu prea mai face nimeni gratuit..si trimiteri de la mf am tot luat, nu-mi mai da.
0
03-12-2011, ora 18:22
tema
Nu este medic/terapeut
tema
carmencarmen,
Ar trebui sa faci o - analiza de secretie vaginala cu antibiograma si o urocultura cu antibiograma.
Poate fi E-coli si in urina si in vagin.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Nu se iau antibiotice oricum!
Altfel risti sa iei un antibiotic la care bacteria sa fie rezistenta.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, daca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Este posibil sa ai si o candidoza. Am sa iti spun ce sa faci in caz ca iti iese ca ai candidoza, asta ca sa stii in general.
Sunt niste masuri de igiena care trebuie respectate.
Ciuperca aceasta intra in tesatura si nu scapi de ea decat daca fierbi chilotii (sau ii speli si calci uzi), dupa fiecare utilizare, in timpul tratamentului, macar in primele 5 zile.
Sa speli lenjeria, prosoapele si tot ce vine in contact cu zona intima (chilotii, pantalonii), la peste 60 de grade, ca sa previi reinfectarea.
Pantalonii si fustele trebuie calcate cu abur, daca nu se pot spala la peste 60 de grade.
Sa nu faci baie in cada, deoarece nu ai cum sa o dezinfectezi bine si iti face rau si la ovare sa stai atat in apa calda. Poti face infectii la ovare. Fa-ti doar dus!
Dezinfecteaza mereu colacul de wc cu spirt, precum si in interior, cu solutii pentru wc.
Mergi la ginecolog sa iti dea trimitere pentru analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Trimiterea pentru urocultura cu antibiograma ti-o poate da medicul de familie.
Daca nu ai antibiograma, nu stii cu ce sa te tratezi si risti sa iei un medicament la care bacteria este rezistenta.
0
09-12-2011, ora 00:51
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
am facut si urocultura cu antibiograma(dar pe analize nu scria niciun antibiotic la care ciuperca este sensibila) si am facut si analiza de secretie, mi-a iesit k am vaginita nespecifica, iar doctorul de fam mi-a dat niste ovule, dar nu mi-a trecut absolut deloc.ce antibiotic imi recomandati? ca am inteles ca pt asa ceva se iau antibiotice.
0
09-12-2011, ora 11:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
La analiza de secretie vaginala trebuia facuta antibiograma si acolo iti scria la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Pentru fungi, ovulele contin substante atat antifungice dar si antibacteriene care sunt eficiente pentru amandoua problemele.
Probabil ca nu ti-a facut antibiograma de nu scrie nimic de antibiotice. In antibiograma iti scria exact si ce microb s-a gasit.
Ce ovul ai luat? Ginecologul trebuia sa iti dea tratamentul, nu medicul de familie.
Imi pare rau, dar analiza nu a fost facuta corect. Acum nu o poti repeta decat dupa cel putin 10 zile, poate chiar 12 deoarece ovulul nu se elimina imediat si mai sta cateva zile substanta in vagin.
0
09-12-2011, ora 11:34
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Adica sa treaca 10-12 zile de la terminarea tratamentului cu ovule, altfel iese rezultatul fals negativ.
La urina scrie ca ai ceva?
Iti trimit mesaj privat. Ca sa il citesti, dai click penumele tau, apoi ckick pe mesaje.
0
09-12-2011, ora 12:28
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la ginecolog, poate este nevoie de un tratament antifungic si pe cale orala, daca nu iti trece doar cu tratament local cu ovule.
Intreaba-l daca este nevoie - in cazul tau.
Numai medicul ginecolog cunoaste exact problema.
0
24-02-2012, ora 12:14
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
ma duc la urolog.imi puteti spune ce imi va face acolo la consult? imi este cam frica.
0
24-02-2012, ora 12:29
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
buna.azi merg la urolog.ce imi va face? stiti cumva?
0
07-03-2012, ora 11:37
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
am fost la urolog si mi-a dat tratament cu tavanic, dar tot nu mi-a trecut.chiar nu stiu ce am.am fost si la ginecolog si la urlog, am facut si ecografii.am luat tratamente peste tratamente.iar eu tot am usturimi la urinare si in timpul actului sexual.ce sa fac???????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.