cum ati scapat de anxietate? | Forumul Medical ROmedic

cum ati scapat de anxietate?

04-12-2012
daria10
Nu este medic/terapeut
daria10
buna sunt daria am 25 de ani am unoeri stari de tristete frica lipsa energiei parca nimic nu ma mai intereseaza sunt agitata palpitatii lipsa poftei de mancare ma gandesc la tot felul de lucruri boli am spus ca poate am farmece facute (pt ca am avut un conflict cu o cersetoare-ghicitoare )cariea i am dat doar bani pe strada fara sa stie cum am cheama ma gandesc ca pot inebuni muri etc voi cum ati reusit ?multumesc enorm de mult vreau sa precizez ca psihologul mi a spus ca aceasta frica se trage din trecut pt ca iubitul meu era foarte agresiv gelos si nu are legatura cu aceea femei pt ca de multe ori mie teama sa ies din casa sa nu o vad insa astea sunt datorita trecutului ea nu are nimic asa mi s-a spus la psihoterapie insa teama nu dispare si aceste stari astept orice sfat remediu naturist etc
5 comentarii
0
04-12-2012, ora 17:30
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
aceleasi stari le am si eu, daria, stari care le am din ce in ce mai des, ameteli, palpitatii, lipsa poftei de mancare, simpt o frik continua si ma gand numai la toate prostiile, adorm greu si visez urat numai spun cand ma apuk cate un plans cat dureaza.Ieri am avut iar starile astea, de fapt in urma cu 3 zile au inceput, azi ma simpt mai bine, dar numai am energia de dinainte, zambetul si nu ma mai pot bucura de nimik.Eu nu sunt acasa, simtomele au inceput inainte sa vin aici asa ca nu am avut timp sa merg sa ma tratez si acum ma lupt singura dar ma incurajez cu multe mesaje postate aici pe forum, vad cum unii sau vindecat sg cu puterea gandului si sper ca si eu am sa reusesc.medicam nu vreau ink sa iau, imi este frik sa nu devin candva dependenta de ele sa cred ca numai ele imi pot tine starea de bine.prefer sa cred ca gand poztiva ma vindeca.asa e frik si starile de anxietate sunt acum declansate dar pot provenii din niste traume suferite chiar si in copilarie.Eu cam stiu de unde au inceput starile mele si in plus am si spondiloza cervicala si cand ma ia cate o durere de cap si ma tine 4zile imi agraveaza si mai tare starea si devin mult mai deresiva, asa ca...treb mai intai sa vindec durerile de cap.
0
04-12-2012, ora 23:43
daria10
Nu este medic/terapeut
daria10
ionela83 draga mea trebuie sa intelegi mai multe lucruri ANXIETATEA nu e o boala ci doar o sensibilitate psihica datorita stresului acumulat anumitor traume etc eu ti ma spus c-am de la ce mi s-au declansat mie sau asa mi a spus psihologul insa din moment ce zi de zi te gandesti ca te vei simti rau ca numai esti tu ca canumi poti zimbi ca inainte si multe altele atunci normal ca nu ai cum sadepasesti aceste stari eu fac psihoterapie ma ajuta foarte mult daca doresti este un site on line la care eu am apelat nu fac reclama dar si mie imi era asasa merg sa ma destainui fata in fata unui strain si atunci psihoterapia on line m a facut sa intelg multe aceste stari nu trec cu nici un medicament adca nu iti schimbi principile mentalitatea etc si eu am zile cand sunt disperata am teama ma gandesc la zeci de prostii boli farmeec toate lucrurile negre si rele dar.nu a murit nimeni din asa ceva spondiloza nu are legatura cu anxietatea probabil anumite medicamente care le iei pt ea pot declansa aceste stari de exemplu eu am fost racita si am avut o perioada in acre nu am ami avut aceste stari timp de o luna pt ca le am cam de 3 luni si am luat paracetamol pt raceala si deatunci mi au revenit starile pt ca pe prospect era precizat reactii adeverse agitatie pshioza nevroza etc eu iau si niste remedii naturiste care ma ajuta acum enorm enorm de mult parca incep sa fiu eu din nou ca noua
0
04-12-2012, ora 23:59
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
ba da am citit pe net si de fapt chiar pe forum am gasit foarte multi care de la spondoliza sau declansat si starile de anxiatate, chiar si la simtomele de spondiloza am gasit asta.tratament nu i-au ink iar durerea cand incepe, dureaza si cate 4zile de chin o durere ca abia pot vb, dar din cauza anxietatii, mie frik sa iau alte medicam, abia am laut ieri un dafalgan, tot paracetamol ar fi, si o ora ma gand ca daca patesc ceva din cauza pastilei, sa nu am reactii adverse.Intradevar am devenit prea paranoik si asta din caua ca gand negativ dar ce sa fac daca momentan nu ma pot controla.continui asa si merg mai departe.spune-ai ceva de tratamente naturiste?in ce consta si de unde le procuri?starile de anxietate le am si eu de vreo 6luni dar de 2 luni le am puternice si aproape zilnic.azi pot spune ca sunt mai bine.
0
05-12-2012, ora 14:35
daria10
Nu este medic/terapeut
daria10
se poate sa fie atunci si din cauza spondilozei te poti controla de aceste stari adac vrei insaadca tu esti obsedata de ele nu ai cum sa iti treaca si eu le mai am unori foarte intense insaincerc sa trec peste ele ca remedii naturiste iti recomand omega 3 cu ulei de somon m-a ajutat enorm si seara ceai de tei cu o lingurita de miere in plus mai e nutricalm care e naturist si contine pasiflora numarul 1 impotriva anxietatii efectul se vede dupa doar 2-3 saptamani
0
07-12-2012, ora 21:47
daria10
Nu este medic/terapeut
daria10
cum te mai simti ionela?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul