Cum aflu sigur daca sunt gravida?

02-05-2007
biancacristi
Nu este medic/terapeut
biancacristi
am facut dragoste in perioada fertila in martie si dupa doua saptamini mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv.dar a doua zi a venit ciclul mai putin ca de obicei si fara eliberare de endometru.am greturi matinale, ameteli, o stare pronuntata de oboseala si sensibilitate mare la mirosuri.ma dor foarte tare sinii, care sau inchis la culoare.am fost la ginecolog acum vreo 3 saptamini dar mia spus ca e prea devreme sa se vada ceva la ecograf.acum citeva zile am avut ciclu dar foarte putin si iarasi fara eliberare de membrane.eu imi doresc mult sa fiu gravida.cum aflu sigur daca sint?
26 comentarii
0
02-05-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Daca testul a fost pozitiv, e foarte probabil(aproape sigur) ca sunteti insarcinata, mai ales ca si tabloul clinic este sugestiv. Dar, singerarea actuala poate reprezenta in acest context un avort spontan, asa ca nu o neglijati, prezentati-va la ginecolog. Se poate doza Beta-HCG(de fapt si testul de sarcina tot Beta-HCG determina insa calitativ), pt a fi mai siguri ca e vorba de sarcina. Daca masuram in dinamica Beta-HCG si e in scadere(la interval de 10 zile), inseamna ca a fost pierdere de sarcina.
0
23-03-2009, ora 12:22
irinuk
Nu este medic/terapeut
irinuk
buna ziua prima zi a ultimului ciclu a fost 9 martie si mi-a trecut pe 14 martie.pe 17, 18, 19, 21 am avut contact sexual neprotejat.pot sa fiu gravida?cand imi pot face testul cel mai devreme?
0
28-01-2010, ora 01:28
dina-cristina
Nu este medic/terapeut
dina-cristina
buna seara, mar interesa foarte mult sa aflu daca sunt insarcinata deoarece am facut dragoste neprotejata mai mereu si sunt foarte speriata pentru ca fac si un tratament cu moldamin pentru ca am aslo marit si mi-a intarziat ciclul.si ma intreb daca sunt insarcinata mai pot continua tratamentul? va multumesc mult
0
28-01-2010, ora 02:36
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
...Sa inteleg ca nu iei anticonceptionale ?
0
28-01-2010, ora 14:35
dina-cristina
Nu este medic/terapeut
dina-cristina
am luat o perioada anticonceptionale dar am renuntat deorece imi doresc un copil dar imi este teama ca am ramas deoaece cum am mai spus am un tratament de facut si nu pot renunta la el.si de-aceea intreb daca sunt insarcinata mai pot continua tratamenul am cam 11 moldamin de facut... ce pot face?
0
28-01-2010, ora 14:50
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
A.. sa inteleg ca vrei un copilas, in cazul acesta, Depinde de organim.. eu cred ca ar trebuii sa te duci la un control sa vezi in ce stare mai e cu tratamentu si cat o mai trebuii sa il iei, si sa faci si un test de sarcina, si sa vezi daca esti insarcinata. daca da, vezi ce iti spune medicul in cazul acesta, este delicat cand e vb de un copilas, decat sa asculti ce zice unu si altu pe aici. ca unu poate sa zica ceva...si sa nu fie asa...tu sa fii altfel si tot asa, si tot tu o tragi in final, cel mai bine e sa te duci la doctor, nu "la cei online". parerea mea, tu acum faci cum vrei, dar este vorba de un copilas ;))! mai mult nu stiu ce sa iti spun, pt ca nu vreau sa iti dau un sfat gresit in cazul acesta cu, copilasul, nu sunt in masura aici. te pup si ai grija de tine.
0
14-03-2010, ora 13:16
dina-cristina
Nu este medic/terapeut
dina-cristina
buna. am revenit cu un subiect putin mai delicat daca ma puteti ajuta ast rasp. am facut acum4 zile o intreupere de sarcina, si mi-sa spus sa iau anticonceptionale Marvelon din ziua precedenta.am avut putine sangerari cand am ajuns acasa de la spital si dupa aceea nu am mai avut nimic nici macar secretia normala, iar aseara am avut contact sexual dar nu si-a dat drumul in mine.pot pati ceva daca am doar 4 zile de la avort si am avut contact sexual?dar tin sa va anunt nu am avut dureri dupa acesta.doar dimineata am avut dureri abdominale dar suportabile.credeti ca am ceva?am programat pt saptamana viitoare control la medicul ginecoloog.dar vreau sa ma linistesc, puteti sa ma ajutati?va rog mult!cu stima dina
0
14-03-2010, ora 17:43
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
.. Nu stiu daca ti.o fi zis doctorul ala, dar dupa un avort NU ai voie/NU e bine sa faci sex o vreme cateva saptamani, o luna, depinde de organism, pana isi mai revine si el dupa avort. si NU conteaza daca ai sau nu dureri dupa avort, pt ca daia iti prescrie cateva zile/saptamani/ o luna pana la 3 luni niste tratamente, de obicei stiu ca se dau vro 2 antibiotice si inca ceva.. depinde de doctor.. off.. puteai sa mai astepti si tu nitel, sau prietenul tau. Acum sa o luam pe partea cealalta, ti sa prescris anticonceptionale, sanse mici/mari, de a mai aparea ceva, ca banuiesc ca ti.a dat si tie doctorul ala niste antibiotice dupa.. si dupa cum sti antibioticele scad nitel sau mai mult dar nu in totalitate efectul anticonceptionalelor.. mai mult de atat nu stiu ce sa mai zic, de ce sa mananc ce nu trebuie, asteapta pana saptamana viitoare si vezi ce iti spune la doctor, sa auzim de bine.
0
26-06-2010, ora 23:39
pArAziTa
Nu este medic/terapeut
pArAziTa
Buna seara...Am si eu..o mare intrebare..am 2saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat..pe 20 trebuia sa'mi vina ciclul...Dar nici acum nu mi'a venit..Am luat acum 2zile un test..si a iesit negativ..am mai luat si astazi unul..acelasi rezultat.La ce ar trebui sa ma astept?:(
0
09-05-2011, ora 07:42
andreya2008
Nu este medic/terapeut
andreya2008
Buna ziua!As avea si eu o intrebare?Ovarul meu drept este polichist, doctorita mea ginecolog mi-a dat 50% sanse sa raman insarcinata! Prima zi a ultimei menstre a fost pe data de 15 aprilie 2011.Calculand am avut ovulatie pe data de 29 aprilie - 1 mai, iar in aceste zile am avut contact cu sotul meu neprotejat ejaculand inauntru.In prima saptamana dupa contact am avut greturi si voma din cand in cand.Ma simteam imbalonata cum de altfel ma simt si acum.Sunt constipata, as dormi incontinuu si sunt zile cand dorm profund de nu ma mai trezeste nimeni.la o saptamana dupa contact sanii mi s-au ingreunat si ma dor fiind sensibili la atingere.Precizez ca in timpul menstrei pana acum rareori ma dureau sanii.iar ieri 8 mai 2011 aveam nijte intepaturi in burta in momentul in care ma mijcam sau mergeam, dar nu erau de la ovare era undeva mai sus.
Acum vine intrebarea mea: SUNT SAU NU INSARCINATA????Testul de sarcina as putea sa-l fac doar dupa data de 15 pentru ca atunci ar fi 2 saptamani de la concepti, nu???
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!
0
12-06-2011, ora 15:43
deutzu
Nu este medic/terapeut
deutzu
buna!! am ji eu o intrebare.. am faqt sex aqm 3 saptamani.. ji nu a ejacuat in mne.. a faqt'o intr'un servetel..s'a jters ji dupa am inceput sa facem iaraji. NU AM greturi, ameteli doar k nu prea am pofta d mankare..nu ma simt obosita..Se poate sa fiu insarcinata?? VA ROG FRUMOS ajuta'ti'ma [-O[-OM :(( :(( :(( :(( :(( :-s:-s:-s
0
15-06-2011, ora 13:20
KristinaCretzu
Nu este medic/terapeut
KristinaCretzu
Buna. va rog sa ma ajutatzi.. am ceva.. am avut kontakt sexual vrio saptamini in urma dupa doua zile am avut ciclu... mam simtit bine dar akum am dureri de stomak foarte mare si nu prea am pofta de minkare...si ma tem s nu fie o sarcina :((((
0
26-03-2012, ora 21:27
icetea9317
Nu este medic/terapeut
icetea9317
Buna ziua! am si eu doua intrebari...am avut ultima menstruatie pe 5-10 martie, iar acum cateva zile [24 martie] am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu.el nu a ejaculat, dar tinand cont de pre-ejaculare, m-am speriat pentru ca a doua zi au inceput greturi, in special matinale si dureri de ovare si de stomac...pot fi insarcinata? si cum pot afla asta cat mai repede cu putinta? :( multumesc :*
0
08-08-2012, ora 16:06
elenaPYSY
Nu este medic/terapeut
elenaPYSY
Buna! am si eu o problema, ultimul cm l-am avut pe 24 iunie, iar pe 25 iulie am avut un contact sexual cu sotul meu neprotejat mi-a intarziat cm 14 zile adica mi-a venit pe 6 august pot sa fiu gravida, mentionez ca ma inteapa foarte tare burta jos, si am greturi pot sa fiu ?? va rog mult un raspuns
0
08-08-2012, ora 21:48
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
eu cred ca da, un test de sarcina te ar lamuri
0
08-08-2012, ora 22:40
elenaPYSY
Nu este medic/terapeut
elenaPYSY
multumesc raluca dar am facut 3 teste inainte sa-mi vina cm si mi-au iesit negative... nustiu pot sa fac si cand sunt in timpul menstruatiei??? multumesc
0
09-08-2012, ora 12:35
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
da, poti face, eu stiu o fata care i a iesit sarcina aba la al 4 lea test totul tine de cat de mare e concentratia hcg in sange.
0
07-06-2013, ora 23:06
Sara21
Nu este medic/terapeut
Sara21
buna seara!
sunt noua pe acest site.
Am avut ciclul pe data de 15 mai... iar pe 24 am avut contact sexual neprotejat si am luat pastila de a 2 zi( POSTINOR-2)
iar pe data de 3 iunie am inceput sa am o scurgere.la inceput maronie si apoi rosie. suntem in data de 7 am si acum.
Ciclul ar trebui sa imi vina pe data de 11.06. dar am observat ca ma dor sanii si parca s-au marit putin...M-am speriat si am facut si un test de sarcina care a iesit negativ.
Precizez ca in luna martie am facut si un tratatement cu KLION -D
. De ce sangerez, este o reactie adversa de la pastila combinata cu tratamentul??
Se poate sa fiu gravida??????
Va rog tare mult sa imi raspundeti si mie...
va multumesc
0
21-09-2013, ora 16:38
elena2012345
Nu este medic/terapeut
elena2012345
Am avut ciclu luna aceasta pe data de 1 septembrie pana pe data de 8 septembrie apoi am facut dragoste cu sotul meu fara a ne proteja asta inseamna ca sunt insarcinata ?
0
08-01-2014, ora 14:51
ana 7
Nu este medic/terapeut
ana 7
buna am si eu o intrebare am avut cm pe data 1.12.2013 numai tin minte can am avut relati cu prietenul trebuia sa imi vina pe data de 1.1.2014 dar inca nimik au trecut 8 zile si nimik merg des la baie mananc mai mult si sani sunt moi nam nici un simptom si am facut teste de gravidanza amandoua negative nu stiu ce sa cred astept un raspuns cat mai repede posibil multumesc anticipat
0
22-11-2014, ora 10:00
lauratimpau83
Nu este medic/terapeut
lauratimpau83
Buna am si eu o intrebare.am facut dragoste neprotejat si cred k am ramas gravida.pb esteem urmatoarea.eu iau un tratament pt glands cu euthyrox 50 si thyrozol 10 mg.as vrea said stiu ce pot face daca continuing tratamentul sau nu.precizez k sunt cred primele zile.multumesc frumos so last raspuns cit mai repede posibil
0
24-11-2014, ora 17:06
stefania95
Nu este medic/terapeut
stefania95
Buna ziua! Eu şi iubitul meu am întreţinut relaţii sexuale în cea de-a doua zi de menstruaţie. Èšin să menţionez că acesta a ejaculat în mine. Sunt în a 14-a zi de la fapt, dar n-am prezentat simptomele unei sarcini. Există riscul să rămân gravidă? Cei mai mulţi mi-au spus că nu este perioada fertilă, deci pot sta fără griji. Vă mulţumesc!
0
28-01-2018, ora 00:49
Danalysa
Nu este medic/terapeut
Danalysa
Buna seara am o nelămurire va rog sa ma ajutati.am făcut doua teste de sarcina si mi.au iesit prima liniuta mai putin vizibilă decat cea de a doua ce inseamna asta precizez ca si menstruatia mi.a întârziat va multumesc
0
07-02-2018, ora 21:05
mari2018
Nu este medic/terapeut
mari2018
Inseamna ca esti insarcinata doar ca cantitatea de hormon din urina nu este asa mare, de aceea este mai stearsa
0
08-02-2018, ora 00:54
MadyCom
Nu este medic/terapeut
MadyCom
Buna seara! Am si eu o nelamurire, acum 11 ani am nascut, dupa nastere mi-am pus sterilet, dupa 5 ani l-am scos iar dupa 6 luni mi-am pus altul. Luna asta in Ianuarie pe 16 l-am scos si pe acesta nu numai ca era termenul lui dar si sa mai fac un bebe. Pe data de 18 am avut primul contact. Tin sa mentionez ca am cm-ul ca un ceas elvetian, tot timpul am stiut cand imi vine, ziua exacta. Ultima menstruatie am avut-o pe 5 ianuarie, deci nu avea voie sa treaca de 2 februarie, cu multa indulgenta si rabdare. Nici azi nu am nici un semn ca mi-ar venii, sanii stau sa-mi explodeze, am greata dar nu vomit, doar mananc ceva si imi trece. Ideea este ca am facut 2 teste pana acum dar negative, ieri chiar am fost si la dr si mi-a facut transvaginala si nu se vede nimic. A spus ca poate nu am ramas insarcinata cand am crezut eu si am ramas mai tarziu si nu se vede ca este prea mica. Acum trebuie sa mai astept pana pe data de 13 februarie. Simt ca nu mai pot, ma gandesc, ca, daca nu este sarcina, ce poate fi? Tin sa mentionez ca atunci cand mi-am scos steriletul mi-am facut si testul babes papanicolau, care mi-a iesit bine. Sa fie oare sarcina ( tare ne dorim un bebe)?
0
21-08-2018, ora 23:14
Bibi20
Nu este medic/terapeut
Bibi20
Buna. Am avut azi-noapte contact neprotejat. Ciclul menstrual trebe sa il am pe data de 4 septembrie. As dori sa stiu daca am ramas sau nu insarcinata. Si cand as putea sa aflu acest aspect. Specific sunt foarte obosita, ma dor sfarcurile de la sani am si mici greturi si ameteli. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul de sarcină care ar putea identifica sarcina gemelară și riscul de avort
  • Testele de sarcină
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •