cum actioneaza Mercilon?

24-06-2008
nikkolle
Nu este medic/terapeut
nikkolle
La recomandarea medicului ginecolog, am inceput un tratament cu Mercilon pe care l-am terminat chiar ieri ( tratamentul recomandat de 21 de zile, din prima zi a menstruatiei, cu recomandarea de a face o pauza de 7 zile timp in care sa nu iau pilulele). Imi puteti spune dupa cate zile de la intreruperea anticonceptionalelor va apare menstruatia? acesta este menstruatia normala sau este doar o sangerare ca urmare a intruperii tratamentului, care nu poate fi considerata menstruatia in sine? dat fiind ca este prima luna cand iau aceste pilule, dupa o pauza destul de mare (cateva luni), este posibil ca menstruatia care va aparea sa fie mult mai usoara ca urmare a administrarii acestor pilule?
47 comentarii 12 Înainte ›
0
25-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De obicei, sangerarea apare in medie in a 3-a sau a 4-a zi de pauza. E psoibil ca sa fie in cantitate mai mica. Este foarte asemanatoare cu o menstruatie normala.
0
17-07-2008, ora 00:00
pytycutza
Nu este medic/terapeut
pytycutza
Buna ziua...as avea si eu o intrebare mi-am inceput viata sexuala de vreo 2 ani..pana acum am facut-o cu prezervativ dar as vrea sa incep sa iau anticonceptionale..eu m-am gandit la mercilon...intrebarea mea este sunt bune pentru inceput?sau c alte conceptionale as putea lua.(am 18 ani si jumatate)
0
17-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Recomandarea unei metode contraceptive sau a unui medicament contraceptiv anume se face in urma unei consilieri de planificare familiala.
In general, efectele adverse pe durata scurta, medie si lunga a anticonceptionalelor orale sunt mai mari in comparatie cu prezervativul. Poate ca este intelept sa va mai ganditi.
0
22-07-2008, ora 00:00
electra20
Nu este medic/terapeut
electra20
buan ziua! am o intrabare: de 8 luni iau mercilon insa fara vreun consult sau o recomendare a vreunui medic. Ma simt f bine nu am absolut nicio problema si as vrea sa stiu daca mai este necesar un consult ginecologic. Syiu ca in mod normal ar trebui un consul insa nu as vrea sa mi se recomande alte pastile pt ca nu vreau sa am modificari asupra corpului. multumesc
0
09-08-2008, ora 00:00
UxyGirl
Nu este medic/terapeut
UxyGirl
Buna ziua!Eu am inceput a doua folie de Mercilon si vroiam sa stiu daca sunt protejata toate cele 21 de zile.Stiu ca medicul de familie mi-a zis la prima folie ca nu sunt protejata primele 7 zile, pana isi face efectul.E la fel si la a doua folie?multumesc.
0
09-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu mai e la fel. Acum sunteti protejata tot timpul.
0
29-08-2008, ora 00:00
UxyGirl
Nu este medic/terapeut
UxyGirl
am o problema...medicul meu de familie a plecat in concediu si vreau sa stiu daca la ora 12.00 am luat o pilula de mercilon, si in jurul orei 14.00 am avut diaree, este posibil ca pilula sa nu-si fi facut efectul?am citit undeva ca e foarte posibil.Ce sa fac?multumesc.
0
04-05-2009, ora 13:26
strdanielle
Nu este medic/terapeut
strdanielle
Medicul endocrinolog mi-a pus diagnosticul de ovare polichistice si mi-a prescris Mercilon, Siofor, Spironolactona timp de 6 luni. Mi-a zis sa incep sa iau Mercilon din a 5-a zi a ciclului. Am citit pe prospect ca se ia din prima zi. Cum sa iau acest medicament? Nu am cum sa iau legatura cu doctorul, abia am ajuns sa ma programez la el. Vreau sa stiu cum se administreaza Mercilon? Sioforul si Spironolactona se iau in fiecare zi fara pauza?
0
04-05-2009, ora 21:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Incepeti Mercilon din ziua a 5-a, asa cum v-a spus medicul.
2. Siofor si Spironolactona se iau fara pauza, numai la Mercilon se face pauza de 7 zile.
0
14-05-2009, ora 11:49
strdanielle
Nu este medic/terapeut
strdanielle
Eu nu am diabet. De ce mi-a prescris Siofor? Cred ca medicii ar trebui sa discute mai mult cu pacientii si sa nu-i lase dezinformati.
0
18-05-2009, ora 23:24
elenyka
Nu este medic/terapeut
elenyka
am si eu niste intrebari; am inceput sa iau mercilon in prima zi de ciclu din prima folie dar de vre-o 2-3 ori nu am luat la ora stabilita; ci decalat cu vre-o ora chiar 2 atuncicand mi-am amintit de pastila; in acest timp am intretinut realtii sexuale cu prietenul meu 1 singura data; am fost protejata?
multumesc
0
19-05-2009, ora 10:31
elenyka
Nu este medic/terapeut
elenyka
mai am o intrebare, in timpul administrarii anticonceptionalului mai exista o perioada fertila?
0
30-05-2009, ora 17:16
elenyka
Nu este medic/terapeut
elenyka
ok am revenit cu raspunsuri, nu mai am intrebari deocamdata;
mi-a venit ciclul in a 3-a zi dupa ce am intrerupt pastilele Mercilon
0
16-07-2009, ora 10:18
eu_miru
Nu este medic/terapeut
eu_miru
Buna ziua. Am si eu o problema, anul trecut am fost la ginecolog, sa imi prescrie anticonceptionale, mi-a zis sa iau Loette, dar dupa 3 luni de zile eu inca aveam sangerari. Am fost la alt ginecolog, mi-a zis ca Loette au o cantitate prea mica de hormoni pt mine, si mi-a dat Yasmin. Am luat 2 luni Yasmin, dar imi era rau de la ele ( voma in fiecare seara). Am facut o pauza de vreo cateva luni.
De ieri...m-am apucat sa iau Mercilon, dar fara un alt control..pentru ca oricum asta fac si medicii...le incearca pe toate.
Ce parere aveti? Ce concentraie de hormoni au AC Mercilon fata de Loette si fata de Yasmin?
Va multumesc.
0
20-07-2009, ora 18:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Yasmin are o concentratie ceva mai mare de hormonio in comparatie cu Loette, iar Mercillon seamana mai degraba cu Loette decat cu Yasmin.

Diferitele anticonceptionale au reactii adverse diferite, desi unele sunt comune tuturor (accidente tromboembolice, cancere, infectii genitale si, mai ales, candida, etc). Medicament fara reactii adverse nu exista, incepand cu banala Aspirina.
0
05-08-2009, ora 17:23
ramonabianca
Nu este medic/terapeut
ramonabianca
imi poti zice si mie in prima luna de sarcina daca continui sa administrezi mercilon afecteaza copilul?astept un raspuns urgent daca se poate.
0
22-09-2009, ora 00:41
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
In mod normal anticonceptionalele sunt contraindicate in cazul unei sarcini intrucat dauneaza fatului.

Am si eu o intrebare legata de Siofor..luate 10 pastile/luna timp de 3 luni..scad eficienta contraceptiova a anticonceptionalelor?
0
25-11-2009, ora 12:53
lady_in_red2
Nu este medic/terapeut
lady_in_red2
Buna ziua! In urma cu 7 ani, pe cand eram insarcinata, am facut icter de sarcina.Dupa nastere, scurgerile de sange din perioada menstrei, au devenit abundente si mergand la medic mi s-a recomandat Mercilon pentru reglare.Am luat acest tratament fara sa stiu ca persoanele care au facut icter de sarcina nu au voie sa consume acest fel de anticonceptionale si nici de catre medic nu am fost intrebata. In timpul tratamentului au inceput sa-mi iasa pe fata un fel de acnee care, dupa vindecarea lor, mi-au lasat pete rosii, inestetice si care sau "sters" foarte greu, in timp.Acele anticonceptionale m-au ajutat, in schimb, sa mai pun cateva kg pe mine si asta m-a bucurat enorm pentru ca de felul meu sunt slabuta, niciodata n-am fost o fire robusta si acele kg mi-au redat increderea in mine, dar.cu trecerea timpului, nemailuand Mercilon, am inceput sa slabesc si sa ajung cam la aceleasi kg de dinainte.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra este : Ce alte anticonceptionale pot sa imi regleze menstruatia si sa ma ajute sa ma mai ingras putin, dar sa nu imi mai iasa pe fata acele acnee care lasa in urma lor numai "durere psihica"?
Sper din toata inima ca mi se va raspunde cu seriozitate la intrebare!
Va multumesc anticipat!!!!!!!
Va doresc numai bine si multa sanatate!
0
25-11-2009, ora 15:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticonceptionalul care se foloseste cel mai frecvent in acnee este Diane-35. Totusi, este bine sa luati tratament hormonal numai cu avizul medicului dv de familie.
0
21-01-2010, ora 16:43
daniela aneta
Nu este medic/terapeut
daniela aneta
va rog frumos sa-mi raspundeti cat mai repede posibil va rog.Am luat mercilon trei ani la rand apoi am renuntat la ele.nu am mai luat un an atunci mestruatia a revenit la normal cu dureri si sangerare multa ultima luna am avut mestruatie de timp 4 zile unde mi-a curs mult si am avut dureri, apoi m-am decis sa iau din nou pastilele si leam luat in prima zi de mestruatie numai ca acesta nu mi-a curs mult aproape deloc si nu am ami avut dureri, se poate ca acestea sa fie de la medicamente sau se poate fi insarcinata acesata menstruatie ma tinut cam 2 zile dar nu prea mi-a curs vreau sa stie daca este pesobil daca acesata problema sa fie de la mercilon va multumesc astept raspuns ms
0
21-01-2010, ora 22:54
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabil ca e de la Mercilon. Ca regula generala, cand sunteti insarcinata nu aveti o menstruatie mai saraca, ci nu aveti menstruatie de loc.
0
15-03-2010, ora 17:07
daniela aneta
Nu este medic/terapeut
daniela aneta
acum 2 luni mi-a aparut niste bubite pe fata rosi nu sunt nici cosuri nici acnee sunt canist bubite buburute nu stiu nu ma ustura nu ma manaca mi-a parut pe toata fata si mi-a aprut putin si pe spate va rog ajuti-ma daca puteti poate fi de la mancare sau de jos din zona intima poate sa aibe legatura ca nu stiu ce sa fac si cu cu sa ma dau va rog ajumatima va multumesc
0
14-05-2010, ora 20:25
babycutica
Nu este medic/terapeut
babycutica
Buna ziua! Eu fac tratamen cu Roaccutane de 3 luni, iar la sfatul medicului de familie am luat Mercilon, sunt la a doua luna de Mercilon si imi este teama ca roaccutanul sa aibe vreun efect asupra efecutului de la mercilon. imi puteti spune daca pot sta linistita in legatura cu o sarcina...si imi pot continua contraceptia cu mercilon. va multumesc!
0
28-10-2010, ora 10:07
puscasmariaanca@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
puscasmariaanca@yahoo.com
iau mercilon de doua luni si nu mai am ciclu, mi-am facut dupa 15 zile un test de sarcina si nu sunt insarcinat ce este de facut?
0
31-10-2010, ora 22:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
După ce terminaţi actuala folie, întrerupeţi tratamentul.
0
14-11-2010, ora 01:06
alina91
Nu este medic/terapeut
alina91
buna seara. Am 19 ani. As avea si eu niste intrebari:
1) cat este de indicat sa iau mercilon la varsta mea?
2)trebuie neaparat sa imi fac si un control medical?sau pot sa il iau asa fara sa imi asum vreun risc major?
3)cat de mult ar putea sa imi afecteze ciclul?
0
19-11-2010, ora 22:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1) Personal, nu sfătuiesc pe nimeni să ia anticoncepţionale, în afara prezenţei unor boli, când tratamentul hormonal este mereu una dintre opţiunile de luat în calcul.

2) Anticoncepţionalele sunt prescrise de medic (endocrinolog, ginecolog, de planificare familială sau medic de familie) în urma unui consult şi a consilierii. Reacţiile adverse şi riscurile sunt numeroase, printre cele mai severe fiind: cancerul de sân, cancerul de col uterin, de colon şi de ficat; sterilitatea; accidentele tromboembolice, dismetabolismele.

3) Ca regula generala, anticoncepţionalele suprima activitatea ciclică a ovarelor. De obicei, o femeie care ia anticoncepţionale nu mai are ciclu de loc. La oprirea anticoncepţionalelor apare, după câteva zile (în medie: 4 zile) o sângerare numită "sângerare de privaţie". Acesta este motivul pentru care, de cele mai multe ori, recomandăm femeilor să ia 21 de zile anticoncepţionale, iar 7 zile să nu ia: ca să aibă impresia că mai au ciclu lunar.
0
20-12-2010, ora 20:31
cry007
Nu este medic/terapeut
cry007
am inceput sa iau mercilon la recomandarea unui doctor/consilier pe probleme contraceptive si 30 de zile am avut scurgeri si menstruatie, incepand al doilea pachet s-au oprit, dar tenul meu sufera groaznic. din primele zile am un ten cum n-am avut nici la pubertate, si mi-au aparut si pe piept, spate etc.plus ca mi-au scazut sanii mult si parca si transpiratia are un miros (ca transpiratia de barbat)...pe langa toate astea, am aproape in fiecare seara dureri de cap. Sunt disperata, nu stiu ce sa fac?! am sunat doctorul care mi-a facut consultul si mi-a zis sa am rabdare, sa mai iau mercilon, dar nu stiu daca imi voi mai recapata tenul frumos si normalitatea nici daca le opresc.
0
27-01-2011, ora 19:53
andyandreea1988
Nu este medic/terapeut
andyandreea1988
buna seara...am o intrebare..am luat o tableta de mercilon si urmeaza 7 zile in care nu iau, aseara am avut reletii sexuale neprotejate, intrebarea mea este:sunt protejata in aceasta perioada?????va rog daca puteti sa imi raspundeti.va multumesc
0
28-01-2011, ora 07:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@ cry007: terminati actuala folie si nu mai incepeti folie noua. Nu mai luati tratament hormonal fara avizul medicului dv de familie.

@andyandreea: Sunteti sub protectie atat in cele 21 de zile cu pilule, cat si in cele 7 zile de pauza intre doua folii.
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •