cultura+frotiu din colul uterin

21-02-2009
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
As dori sa stiu daca cultura + frotiu din colul uterin este totuna cu examenul Papanicolau.Mentionez ca trebuie sa fac aceste analize.Multumiri pt raspunsuri
10 comentarii
0
21-02-2009, ora 22:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din cate stiu, cultura inseamna analiza din secretie pentru a vedea ce contine si frotiul este pentru PAP. Dar se recolteaza ambele deodata cu 'betisoare" separate. Deci nu doare, zic in cazul in care n-ai mai facut. snatate deplina!
0
21-02-2009, ora 22:46
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Multumesc Teosophia pt raspuns, dar oare de ce nu a o trecut simplu ex.secretie si tes PAPS? Ca sa fiu in ceata dr a scris " cultura+frotiu din colul uterin si vagin" si de aceea sunt in ceata. Pe langa astea mi-a m-ai dat si Clamydia, Mycoplasma, Ureaplasma Listeria. Banuiesc ca se fac tot din secretie, nu? Nici macar nu o pot intreba, pt ca este plecata din tara 2 sapt., iar eu trebuie sa fac analizele ca sa stiu daca este tot in regula inainte de a ramane insarcinata.Multumiri
0
21-02-2009, ora 23:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
N-as vrea sa gresesc, dar cu mai multi ani in urma, pentru Clamydia am facut parca separat, dar in orice caz iti poate recolta tot atunci, toate se fac din secretia de la nivelul colului sau vaginului, in acest caz. Daca mergi la particular, probabil e alt tarif pentru unele. Cel mai bine e sa intrebi inainte, chiar telefonic daca ai cum: la analiza din secretie iese daca am cutare si cutare? Si inca ceva: solicita si antibiograma tot aunci, in cazul in care iese ceva, sa-ti prescrie exact medicamentul care trebuie, nu sa faci tratamente pe incercatelea...Numai Bine!
0
21-02-2009, ora 23:18
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Multumesc mult, asa o sa fac.
0
21-02-2009, ora 23:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu tot dragul si iti doresc sanatate si un bebe minunat daca e in plan!!! Nu vreau sa par preastiutoare, nu stiu ce analize se fac inainte sau in timpul sarcinii, dar nici pentru depistarea HPV nu este de neglijat...Numai Bine!
0
21-02-2009, ora 23:43
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Multumesc pt urari, iti doresc si tie sanatate si numai bine, Esti chiar o scumpa, ! cand mi-a dat analizele, eu am vrut sa o intreb de HPV, dar n-am mai zis nimik. Si asa la dozari hormonale m-am dus de bunavoie si le-am facut inclusiv tiroida, pt ca, la 3 ginecologi am fost si nu mi le-a recomandat nimeni De aproape 1 an incercam pt bebe si nimik. Oricum, iti multumesc ca ma ajuti si daca nu te superi, (fiindca stii mai multe decat mine) si probabil, voi avea in continuare de ajutor sau sfaturi iti postez e-mailul meu (daca nu te deranjeaza sa vorbim pe mail- sper ca nu sunt prea indrazneata)-.
Mii de multumiri
0
21-02-2009, ora 23:50
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca esti din Bucuresti iti pot recomnda un medic de nota 30! Sigur putem dialoga si ce nu stiu, adica cele mai multe:)) le putem dibui cumva...-. Pe curand!
0
22-02-2009, ora 00:12
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Teosophia ti-am trimis un mail, sper sa nu te superi.Cu mii de multumiri, astept un raspuns (mai ales medicul de nota 30)
0
13-03-2009, ora 23:04
maruka
Nu este medic/terapeut
maruka
Mesaj pt. Teosophia

Teosofia, eu sunt in cautarea unui medic ginecolog bun, de ceva vreme, ai putea sa-mi spui si mie numele si adresa doctorului de care spui ca este bun?
Iti multumesc foarte mult pt ajutor!
0
13-03-2009, ora 23:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sigur, iti dau mesaj privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •