cu corset sau fara

07-06-2009
mois
Nu este medic/terapeut
mois
iica mea in virsta de 14 ani a fost diagnosticata in urma cu o luna cu scolioza idiopatica D_L dextoconvexa si cu piciorul stg plat ;am consultat 2 medici ortopezi care pt colona mi-au indicat 2 lucruri diferite ; unul mi-a spus ca nu ar fi indicat sa-i punem corset pt ca nu se mai dezvolta musculatura si ne-a indicat sa facem multa gimnastica medicala;iar celalat mia explicat ca coloana nu se mai indreapta dar prin purtare corsetului coloana nu este lasata sa se mai indoaie va rog sa ma ajutati cu un sfat ce arfi celmai bine sa fac? mi s-a indica corset cheneau
5 comentarii
0
13-06-2009, ora 12:24
ortoped pediatru
Identitate neconfirmată
ortoped pediatru
Stimata doamna,
In primul rand trebuie sa aveti o radiografie de coloana pentru a aprecia gradul de incurbare a coloanei.
In functie de gradul curburii se stabileste metoda de tratament: kineto terapie pentru curburi mai mici de 20 grade, kinetoterapie + corset pentru curburi intre 20-50 grade, interventie chirurgicala pentru curburi peste 50 grade. Schema de tratament este standard si trebuie respectata pentru a obtine rezultate bune si pentru a evita agravarea. Exista o metoda de kinetoterapie cu rezultate foarte bune, care poate corecta curbura coloanei (asociata cu corset daca este cazul).Daca doriti mai multe informatii va puteti face o programare pentru consiliere.
0
14-06-2009, ora 18:47
mois
Nu este medic/terapeut
mois
multumesc de rapunsul primit va rog sa mi spuneti unde pot sa fac programarea pt consiliere
0
15-06-2009, ora 11:31
trifan francesca
Nu este medic/terapeut
trifan francesca
eu va recomand sa poarte corset deoarece pana la varsta de 17-18ani coloana se mai poate corecta.nu va fost recomandata kinetoterafie?are un picior mai scurt?
0
15-06-2009, ora 17:07
mois
Nu este medic/terapeut
mois
pe langa purtarea corsetului mi s-a recomndat si kinetoterapie cu care am inceput deja; cu toate ca are o modificare de statica nu are un picior mai scurt decat celalat are doar un picior plat pt care i-am luat talonete ;medicul ortoped care mi-a recomndat corsetul i-a masurat picioarele ca ma convinga ca nu are un picior mai scurt decat celalalt ;
0
17-06-2009, ora 10:50
trifan francesca
Nu este medic/terapeut
trifan francesca
daca nu te superi mi-ai putea spune la ce medici ai fost?ai fost la bucuresti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •