cu 2 amigdale mai putin

14-03-2008
arual
Nu este medic/terapeut
arual
Am scapat de amigdale!Nu stiu daca am facut bine, dar acum e prea tarziu pt astfel de ganduri!Pt cei interesati cum decurge operatia (eu am avut nevoie de sfaturi, informatii si ff greu le-am gasit) m-am gandit sa relatez cate ceva.Sunt operata de 2 zile!Interventia nu este grea sau periculoasa, dar perioada post-operatorie.doare!Anestezia a fost totala, facuta in vena.Tot timpul operatiei am dormit, nu am auzit, simtit nimic!Operatia a durat 45 min.M-am trezit la terapie intensiva dupa vreo 3 ore.Daca nu aveam dureri in gat nici nu stiam ce mi s-a intamplat!Noaptea dupa operatie nu e deloc placuta:sunt dureri la inghitit.Acum mananc doar supe si ceai.Abia astept sa pap ceva consistent!Daca va temeti de operatie - nu e cazul - perioada dupa este mult mai neplacuta!Multumesc celor care mi-au oferit informatii pe acest site.O sa va tin la curent cu evolutia mea!
3 comentarii
0
24-03-2009, ora 01:23
irinutza9
Nu este medic/terapeut
irinutza9
sunt programata la operatie peste cateva ziel si nu stiu ce anestezie sa aleg...am auzit multe lucruri..ca anestezia locala e mai buna dar ca doare si ca este traumatizant.in schimb cea totala nu este dureroasa..dar exista multe riscuri si se poate sa te simti foarte rau dupa..va rog mult dati'mi un sfat cat mai repede posibil
0
05-06-2011, ora 23:13
mario2006
Nu este medic/terapeut
mario2006
Buna seara.
Mi-am scos amigdalele acum 6 zile si deocamdata sunt ok. Am ales dupa multe cumpaniri sa fac anestezie locala. Nu a fost foarte traumatizant, nu am simtit nici o durere, insa trebuie sa ai ceva curaj. Ma doare inca gatul, acceptabil, nu am mancat inghetata deloc (doctorul a zis ca asta este doar un mit), insa o tin doar pe supe, ceaiuri si legume pasate cu peste. Nu am mai fumat decand m-am operat, pt.ca mi-e frica sa nu inrautatesc lucrurile. Ma sperie insa experientele unora care spun ca au avut dureri mai multe luni la rand. Am slabit ceva si vorbesc putin mai greu caci am dureri cand vorbesc prea mult.
Sper ca experienta mea sa fie de folos cuiva.
Multumesc.
0
06-06-2011, ora 00:34
varga maria
Nu este medic/terapeut
varga maria
si eu am fost operata acum o luna.pentru mine recuperarea a fost foarte grea.am citit aici pe forum pareri inainte sa ma operez dar nu am crezut ca va fi char asa.pentru cei care urmeaza sa se opereze doresc sa-i atentionez cu privire la riscurile sangerarii in momentul caderii crustelor.mie mi s-a intamplat si sangerarea nu a fost una minora.a 5-a zi dupa operatie am facut hemoragie din senin si am ajuns din nou la spital.e bine ca in primele doua saptamani dupa operatie sa fi cat mai aproape de un punct medical.succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: