crize de apnee la bebelusi

07-11-2011
andreeamar
Nu este medic/terapeut
andreeamar
Buna ziua tuturor... as dori sa va povestesc trista noastra intamplare in speranta ca cineva s-a mai confruntat cu astfel de situatii si ma va putea ajuta cu un raspuns... am un baietel in varsta de 3 luni si 2 saptamani, la nastere a avut 4, 300 kg, sanatos tun... apoi pe parcurs, totul a fost normal, a luat in greutate foarte bine, e un baietel activ, vesel, zambeste tot timpul, gangureste, e foarte bine dezvoltat si fizic si psihic... DAR in urma cu 2 saptamani, adica exact in ziua in care a implinit 3 luni, a facut 2 crize de apnee, ambele in timp ce il alaptam la san si el era pe punctul de a adormi... pur si simplu a deschis ochisorii si am vazut ca nu respira, era moale tot corpul lui... a durat cateva secunde, timp in care eu eram disperata si il zguduiam... apoi a adormit... am mers la spital si am stat internati 11 zile... in spital a mai avut timp de cateva zile aceste 'episoade'... la inceput nu am putut sa-l privesc, eram prea speriata si plangeam non stop... dar apoi l-am privit si mi-am dat seama ca el nu era inconstient, pur si simplu se invinetea putin la gurita si era cu ochisorii deschisi si parca putin speriati... apoi isi revenea... de obicei se intampla in timpul alaptarii sau la putin timp dupa... cand ii suflam pe fata, reactiona, deci era constient... in spital ne-au zis ca ar putea fi reflux gastroesofagian sau epilepsie... asa am dus-o 11 zile, cu aceeasi incertitudine... i s-a facut testul pt reflux si i-a iesit cum ca ar avea reflux, dar nu in masura in care sa-i provoace chiar episoade de acest gen... i-u facut analize la sange de mai multe ori... toate i-au iesit perfect! Partea cu epilepsia sta in felul urmator... i-au facut EEG timp de 20 de minute cu 24 de electrozi si cu acele flash-uri de lumina... i-a iesit perfect... apoi l-au tinut 24 de ore cu 6 electrozi pe cap (in acest timp a avut si 6 'episoade'), dar si acesta a iesit perfect normal... apoi i-au facut EEG-ul cu 24 de electrozi timp de 72 de ore, adica 3 zile l-au tinut cu EEG-ul pe cap (si filmat cu camera video tot timpul)... si acesta din urma i-a iesit tot perfect normal... deci nu au reusit sa vada in urma EEG-urilor nici o urma de epilepsie. Am iesit din spital fara a avea vreo certitudine, adica ni s-a spus ca s-ar putea sa fii fost o infectie virala in combinatie cu putin reflux si asta sa-i fi cauzat acele 'episoade'... sau mi-au mai spus ca s-ar putea sa nu aflu niciodata vreun raspuns la toate astea, ca bebelusii mai fac uneori asa... iar ei i-au facut absolut toate analizele (si EKG si toate ecografiile posibile si radiografii etc) si nu au gasit nimic in neregula... acum suntem acasa iar Andrei nu a mai avut nici o criza de apnee de o saptamana... dar stam tot cu frica tot timpul... Vreau sa precizez ca nu locuim in Romania, ci in Norvegia... tocmai de aceea ma gandeam ca poate ar fi bine sa vin cu el in Romania sa ii fac si acolo niste investigatii, desi m-au asigurat ca aici Andrei a fost investigat de catre cei mai buni medici... Ce ma puteti sfatui sa fac?????????? S-a confruntat cineva cu asa ceva? Poate sa aiba totusi epilepsie cu atatea monitorizari EEG perfect normale? Va rog frumos ajutati-ma ca sunt cu psihicul la pamant!!!!!!!!!!!! Am uitat sa mentionez ca nu ne-au dat absolut nici un tratament si am fost tratati foarte bine in spital, spun asta ca sa nu se creada ca am fost investigati superficial
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul