criptolizis

08-02-2010
akasha16
Nu este medic/terapeut
akasha16
1.mai apar si acum RAA si glomerulonefrica poststreptococica? am citit ca tratate corect cu antibioticele care exista acum, nu mai pot aparea astfel de complicatii..
2 daca mai pot aparea, la cat timp dupa puseu acut? 3-4 sapt maxim sau pe timp nedeterminat?
3. primul meu episod de amigdalita a fost in vara lui 2008, cand, nefiind intr-o zona f populata si cu suficiente cadre medicale, am ajuns sa tratez in faza avansata o amigdalita pultacee( cred ca era deja flegmon!!, aveam trismus, sialoree..); apoi au mai urmat 2 pusee nu f grave(nu cred ca erau forme purulente, doar o jena si inflamate in gat care nu treceau, pe un oarecare fond febril) in primavara si vara 2009, toate tratate cu antibiotice.
4. acum mi-a aparut cazeum in cripte. ganglionii sunt usor mariti...alte simptome nu am..paote din cauza vremii reci de afara..vagi dureri de articulatie.
sunt studenta la stomatologie. si in urma examenului dl sarafoleanu, mi-a spus ca trebuie sa mi faca criptolizis cu laser. cu ce ma ajuta aceasta terapie? in afara ca nu se mai poate acumula puroiul in cripte?
a zis ca nu e nevioe de amigdalectomie daca nu am simptome de RAA (m-a intrebat doar daca ma dor incheieturile)...
acum nush cum sa procedez...ma gandesc ca dupa criptolizis sa imi fac si un vsh/aslo.peste cateva sapt...sa ma asigur sa nu am vreo complicatie...va rog sa ma ajutati cu un sfat!

de asemenea, am observat in ultima perioada ca mi-au aparut un fel de cosuri mai mari pe fata si in zona gatului..e posibil sa fie tot de la streptococ? cele de pe gat sunt parca la nivelul ganglionilor.

Va multumesc mult.
12 comentarii
0
08-02-2010, ora 17:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. DA mai apar
2. termenul tine de fiecare persoana in parte.. mai corect de sistemul sau imunitar
3.4.. sa instalat deja o inflamatie cronica a amigdalelor.. cu infectie in cripte.
trebue sa faci acea interventie si sa faci si investigatiile pomenite !
0
08-02-2010, ora 18:41
akasha16
Nu este medic/terapeut
akasha16
cand ar trebui sa fac/refac vsh, aslo? ( mai e vreo analiza care trebuie facuta?)
daca le fac la o sapt dupa criptolizis este bine?

amigdalectomia cand e o solutie?
0
08-02-2010, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalectomiea este indicata cand se fac 4-5 amigdalite pultacee pe an. pe amigdale mari, hipertrofiate care nu cedeaza la tratamente medicamentoase.
analizele puteti sa le faceti si acumm.. si la 3 saptamani dupa interventie
0
10-02-2010, ora 20:16
akasha16
Nu este medic/terapeut
akasha16
am facut azi criptolizisul.
mi-a prescris si o claritromicina +antiinflam

a zis ca nu e nevoie de alte analize ?!?!?!
si sa vin peste 3 sapt la control.

sper sa fie ok.
dupa criptolizis mai pot aparea amigdalite??
0
17-04-2013, ora 20:58
Iulia-Maria Procopciuc
Nu este medic/terapeut
Iulia-Maria Procopciuc
Buna ziua, am o amigdalita cripitica si as dori sa aflu unde se poate face o interventie de cripolizis? In iasi se face asa ceva? Daca da cine si unde? daca nu unde pot sa ma duc pentru asa ceva?
Va multumesc mult!!!
0
17-04-2013, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la iasi la clinica arcadia
sau la pascani la cab. orl in incinta policlinucii vechi
w.orlpascani.ro
0
17-04-2013, ora 21:32
Iulia-Maria Procopciuc
Nu este medic/terapeut
Iulia-Maria Procopciuc
Va multumesc mult!! Daca aveti mai multe detalii din Iasi unde as putea sa merg exact, la ce medic, va rog mult sa imi spune-ti pe mail.
Va multumesc mult inca odata!!!
0
28-08-2013, ora 22:55
Andreea Elena B
Nu este medic/terapeut
Andreea Elena B
Buna seara, sufar de amigdalita cronica hipertrofica criptica si m-ar interesa sa aflu mai multe despre criptolizis. Nu stiu ce sa mai fac sa scap de amigdalita. Sunt din Hunedoara, imi puteti spune unde se face aceasta procedura si cam la ce pret ar ajunge aprox? Multumesc mult !
0
29-08-2013, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca puteti face la sibiu sau la cluj napoca
0
28-09-2013, ora 18:32
Alebarim25
Nu este medic/terapeut
Alebarim25
Domnule doctor Flueraru,
Am amigdalele marite (din cauza ca in trecut am suferit de nenumarate pusee cu infectie) si din cauza lor respir mai mult oral, decat nazal. Respirand pe gura, racesc frecvent in gat (inclusiv pe timpul noptii in somn, chiar daca nu este rece in camera - caci ma trezesc dimineata cu durere in gat, apoi imi curge nasul...etc...deci racesc!). Tot din cauza amigdalelor, am dezvoltat o sensibilitate in gat si racesc des indiferent de anotimp (racesc doar in gat, precum copiii mici, desi am 25 de ani). M-am saturat sa tot tratez local cu antiinflamatoare sau dezinfectante, ori uneori antibiotic, ASA CA VREAU SA IAU O DECIZIE RADICALA! VREAU CLIPTOLIZIE CU RADIOFRECVENTA, CACI NU DORESC AMIGDALECTOMIE pe considerentul ca sunt utile in echilibrul functionarii organismului. In urma tratamentelor din trecut, amigdalele mele au ramas marite si nu-si mai revin la dimensiunea normala (nu stiu daca marimea lor din prezent este considerata excesiv de mare, insa la ultimul control ORL mi s-a spus ca le am marite).
AMIGDALA STANGA secreta CAZEUM de multi ani (as putea spune), il indepartez periodic (la 3-5 zile) singura prin comprimarea cu degetul, dezinfectat in prealabil, pe peretele din jurul ei. Daca la inceput aveam o cripta mare care secreta cazeum, de aproximativ 1 an am 5 cripte in/pe amigdala stanga (amigdala dreapta nu are cripte, este doar marita). Am observat criptele la golirea periodica de cazeum - cand, la comprimarea peretelui cavitatii respective spre a elibera cazeumul - a iesit prin 5 locuri diferite (cripte). Evolutia de la 1 cripta la 5 cripte = ma gandesc ca inseamna agravarea situatiei.
Cum NU DORESC SA FAC AMIGDALECTOMIE, as vrea sa-mi spuneti daca prin optarea pentru CLIPTOLIZIA CU RADIOFRECVENTA voi obtine VINDECAREA DEFINITIVA A AMIGDALELOR SAU DOAR MICSORAREA LOR IN VOLUM, existand riscul sa reapara cazeumul?
In functie de raspunsul dvs., voi lua o decizie.
Va multumesc.
0
28-09-2013, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
criptolizisul cu radiofrecventa... deschide mult criptele, si micsoreaza amigdala in vokum...cu aproximativ 1 cm.
daca amigdalele sunt mici...se micsoreaza suficient ca criptele sa ramana largi si scurte...si sa nu cumuleze cazeum
daca amigdalele sunt f.mari... o sa fie nevoie de inca o sedinta de criptolizis pwste 6 luni...1 an..
ca sa se micsoreze complet amigdalele
poti trimite cateva pize cu amigdalele pe adresa mea personala pe hotmail
0
31-10-2018, ora 13:57
RalucaMorosanu
Nu este medic/terapeut
RalucaMorosanu
Buna ziua. As dori sa stiu daca acest forum mai este activ si daca dl.doctor mai raspunde la mesaje. Am si eu probleme cu baietelul si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta macar cu cateva sfaturi. va multumesc si va doresc o zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.