crestere incetinita copil 3 ani

13-05-2014
cpetre
Nu este medic/terapeut
cpetre
buna ziua,
baietelul meu de 3 ani are 11, 9 kg si 85 cm si in mod evident este cel mai mic in price grup cu copii de varsta lui. Analizele uzuale de sange au iesit bine, cat si cateva analize specifice precrise de medicul endocrinolog, care in functie de inaltimea celor 2 parinti, a specificat ca baietelul este cu 3 cm mai mic decat o arata calculul. As vrea sa stiu care trebuie sa fie preocuparea mea in legatura cu aceasta problema: ce medici sa il vada in afara de pediatru si endocrinolog, ce analize sau inestigatii ar trebui sa fac, ce alte aspecte trebuie sa urmaresc? Mentionez ca baietelul nu este mancacios, insa analizele sunt bune si este armonios dezvoltat. Cu multumiri
1 comentarii
0
15-05-2014, ora 17:28
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Controalele periodice la medicul pediatru si la endocrinolog sunt suficiente. Aportul alimentar adecvat si un regim de viata sanatos sunt necesare. Un aspect ar mai fi de elucidat: somnul copilului este odihnitor? Poate intra in discutie o tulburare a somnului de noapte?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea copilului de 18 luni
  • Evaluarea copilului de 3 ani
  •