crestere in inaltime

11-07-2007
cisa
Nu este medic/terapeut
cisa
fetita mea are 12 ani, 1.37 si 28 kg.parinti:tata-1.72, mama-1.62..in comparatie cu colegii de clasa este miniona (penultima din clasa la inaltime).medicul pediatru tot a spus ca o asteapta pana la 12 ani...acum am facut analize...iar hormonul de crestere (HGH-parca) are valoarea 4, 9.ce parere aveti ?
8 comentarii
0
20-12-2007, ora 00:00
dalba
Nu este medic/terapeut
dalba
baiatul meu are 13 ani si are 1.40 si 30kg. Noi parintii lui suntem scunzi 1.60. A-ti aflat cum ii putem ajuta sa se inalte ? stiti ceva despre Decafort ? v-ati adresat unui medic?
0
18-03-2008, ora 00:00
danela
Nu este medic/terapeut
danela
Fetita mea are 1.49, 11 ani si 33 kg.Practica baschet de 4 ani dar in ultimul an nu acrescut decat 3 cm.Noi parintii lui suntem destul de inalti, mama 1.75 si tata 1.85.Cineva mi-a recomandat HGH ACTIVATOR supliment nutritiv.Este indicat sa ia asa ceva la 11 ani??Mie mi se pare destul de mica la varsta ei.
0
19-03-2008, ora 00:00
cisa
Nu este medic/terapeut
cisa
buna ziua,
am revenit. am continuat investigatiile la dr. coculescu la medsana bucuresti. un intreg sir de analize, toate hormonale.analizele au iesit bune, nici o analiza nu a iesit din intervalele de referinta.am mers la control peste 2 luni.a fost evaluata din nou de dl. dr. dar fara a mai fi necesara repetarea analizelor ci doar masurat, cantarit, etc.concluzia este ca fetita se dezv absolut normal dar...i-a prescris 2 medicamente:vitamina E forte si naposin. le ia alternativ de luni pana sambata inclusiv. asta timp de 4 luni, cand vom merge iar la control. a trecut cam o luna de cand ia aceste medicamente. nu am masurat-o si nici nu o sa o fac. doar s-a cantarit si a luat 1 kg in greutate, ceea ce pe noi ne -a multumit, deoarece a fost 1 kg important pentru noi.deocamdata sunt linistita, o sa merg in continuare la control...sa vedem evolutia.
sper sa fie bine.
0
19-03-2008, ora 00:00
cisa
Nu este medic/terapeut
cisa
revin.nu as recomanda sa dati medicamente doar pentru ca.v-a recomandat cineva.cel mai corect este un endocrinolog..oricare ar fi el. eu am mers la dr. coculescu pentru ca medicul pediatru mi l-a recomandat. din ce a citit pe net e o somitate in domeniu.sper sa fi facut alegerea buna.
toate cele bune.
0
04-05-2009, ora 15:28
danela
Nu este medic/terapeut
danela
am revenit.Nu mai avem probleme de crestere, se pare ca fetita mea creste normal.Ultima mea postare era in 28.03.08, atunci fetita avea 1.49 si 33kg la 11 ani.Acum la 12 ani are 1.58 si 40 kg.Am facut doar o cura de 3 luni vitamine Centrum de la A la Zinc.
0
17-03-2011, ora 14:52
danela
Nu este medic/terapeut
danela
Din nou revin cu vesti..fetita mea a crescut de la ultima mea postare 04.05.2009 cand avea 1.59 m.Acum are 14 ani si 1.70m.Nu i-am dat nimic in afara de vitamine.
0
12-07-2012, ora 12:24
mcostephanie
Nu este medic/terapeut
mcostephanie
buna, am 17 ani, sunt de sex feminin si am 1.76cm, as mai putea creste macar 2 cm?
0
07-07-2013, ora 21:53
Andrada Kq
Nu este medic/terapeut
Andrada Kq
Doctorul mi a spus ca am cartilajele inchise.Mai exista vreo sansa sa cresc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți stimula creșterea în înălțime (dieta, exerciții, sport)
  • Statura la copii - cum poți stimula creșterea în înălțime?
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •