Lipsa calciului duce la o crestere rapida in inaltime?

02-06-2010
thewasters
Nu este medic/terapeut
thewasters
am o intrebare. lipsa calciului duce la o crestere rapida in inaltime? eu continui sa cresc, mereu ma trezesc ca am cu vreo 1-2 cm mai mult de cat stiam, mi-am intrecut toti colegii deja.
39 comentarii 12 Înainte ›
0
02-06-2010, ora 23:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cresterea este conditionata de statusul hormona, de bagajul genetic etc si nu este legata de calciu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-08-2010, ora 19:27
alesandaaa
Nu este medic/terapeut
alesandaaa
Am 16 ani si inaltime de 1.55 am crescut 5 cm in ultimi 3 ani... As vrea sa mai cresc macar 5 cm si nu stiu cum sa fac, am vazut pe net o carte cu tehnici pt crestere in inaltime oare e buna?
Ceva exerciti nu cunoasteti in afara de baschet sau inot. nu a oibilitatea sa fac asta :(... ceva gimnastica sau nu stiu ceva de genu
Astept sa-mi raspunde-ti! Multumesc
0
04-08-2010, ora 22:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu mi-ati precizat sexul...
In cazul fetelor cresterea se opreste odata cu instalarea ciclului menstrual, cand se inchid cartilajele de crestere si nu mai exista nici o posibilitate de a relua cresterea, nici un sort si absolut nimic altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-08-2010, ora 12:14
alesandaaa
Nu este medic/terapeut
alesandaaa
Sunt fata! Cat despre ciclu menstrual, primul a fost la11 ani si de atunci in fiecaree luna, eu de atunci am mai crescut , primi 2 ani cate 5 cm pe an apoi urmatorii 3 ani 5 cm in total...
0
08-08-2010, ora 18:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu cred ca veti mai putea creste, practic nu exista nici o metoda utila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-08-2010, ora 14:23
alesandaaa
Nu este medic/terapeut
alesandaaa
Nici daca as incepe sa joc vole nu am sanse?
Macar 2-3 cm?
0
09-08-2010, ora 14:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu cred ca mai puteti creste, indiferent de metoda utilizata (de obicei sportul de performanta opreste cresterea).
Dar lucrurile se pot verifica simplu, studiind pe o radiografie a genunchiului starea cartilajelor de crestere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-01-2011, ora 22:59
Richi
Nu este medic/terapeut
Richi
Buna!
De ceva vreme miam dat seama ca am o problema la piciorul stang care este mai inalt decat cel drept!
Sunt de sex masculin, iar am 18 ani..implinesc 19 in februarie!
Ce pot sa fac ca sa corectez?
0
05-01-2011, ora 23:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu ce intelegeti D-voastra prin "picior": din punct de vedere medical reprezinta, in limba romana, formatiunea anatomica situata distal (mai jos) de glezna. Nu se va confunda cu membrul pelvin (inferior), alcatuit din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Prin urmare, la ce nivel anatomic se situeaza problema??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-01-2011, ora 16:38
Richi
Nu este medic/terapeut
Richi
Buna ziua!Aveti dreptate..nu mam exprimat destul de precis..
Eu miam dat seama ca am genunchiul stang mai inalt decat celalalt..si in timpul mersului simt diferenta intre picioare!Ce se poate face?Multumesc!
0
07-01-2011, ora 19:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tot nu am inteles la ce nivel anatomic se situeaza problema: la nivelul soldului, bazinului, femurului, genunchiului, gambei, gleznei sau piciorului?
Exista nenumarate solutii, dar care depind de sediul anatomic al problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-07-2013, ora 20:52
Andrada Kq
Nu este medic/terapeut
Andrada Kq
file:///C:/Users/toshiba/Desktop/imagine057.jpg
Cum imi dau seama daca am cartilajele inchise?
0
08-07-2013, ora 10:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista modalitati standard de cuantificare a cartilajelor de crestere, respectiv radiografii in zona metafizara a pumnului, genunchiului sau gleznei.
u stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2013, ora 13:28
Andrada Kq
Nu este medic/terapeut
Andrada Kq
Şi dacă le am închise, mai pot creşte?
0
08-07-2013, ora 13:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Evident, nu mai puteti creste.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-08-2013, ora 22:08
@lex@ndru
Nu este medic/terapeut
@lex@ndru
Buna seara..sunt baiat, am 18 ani, 1.81.Am facut astazi raza la mana si se pare ca nu am cartilagiile inchise...am inceput sa joc baschet de foarte putin timp ...pe langa activitate fizica moderata ce alimente sau/si recomandati pentru cresterea in inaltime? Mai pot creste mai mult de 2-3 cm ?
0
13-08-2013, ora 23:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se pune problema de alimente, ci doar de evolutia consolidarii cartilajelor de crestere.
De cele mai multe ori sportul opreste cresterea mai repede decat v-ati astepta.
Realitatea este ca 1, 81 m mi se pare arhi-suficient, insa mai puteti creste lejer inca 4-5 cm.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-08-2013, ora 01:14
@lex@ndru
Nu este medic/terapeut
@lex@ndru
va multumesc pentru raspuns... mi-ati dat o stare de bine :).. totusi exercitii precum statul atarnat de o bara, inotul, saritul sau alergatul tip sprint ajuta sau ar trebui sa las corpul sa se dezvolte de la sine?
0
14-08-2013, ora 09:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pentru a mai putea creste trebuie sa faceti absolut contrariul, adica sa evitati eforturile mentionate (doar inotul poate fi practicat fara probleme).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-08-2013, ora 21:41
@lex@ndru
Nu este medic/terapeut
@lex@ndru
Am inteles..va multumesc inca o data pentru raspuns.
0
03-10-2013, ora 08:31
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Domnule doctor, mai sus ati mentionat ca cresterea in inaltime la fete se opreste cand apare ciclul menstrual.
Eu am avut ciclul menstrual la fix 10 ani. Acum am 29 ani si 1.57 inaltime. Totusi am mai crescut de atunci insa s-a stopat cresterea in jur de 16 ani cred apoi pe la 23 mi s-a parut ca de fapt am mai scazut un pic.
Este adevarat ca cresterea in inaltime se opreste cand incepe menstruatia?
Deasemeni, este posibil ca in momentul in care voi naste sa se dilate oasele (incheieturile) si sa mai cresc in inaltime cativa centimetri? asa aud de pe la rudele mai in varsta
0
28-12-2013, ora 18:55
djdragos15
Nu este medic/terapeut
djdragos15
Buna seara. Sunt baiat, am 26 de ani, 1, 67 m inaltime si 72 de kg..Mai am vreo sansa sa mai cresc in inaltime?Imi puteti recomanda d-voastra ceva?Multumesc.
0
29-12-2013, ora 13:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In viata si in medicina nimic nu este imposibil, insa eu nu am auzit de vreun caz similar, in care un barbat sa mai creasca la 26 de ani.
Din punctul meu de vedere, nu trebuie sa neglijati cele 15 kg in exces, infinit mai dificil de gestionat decat inaltimea de 1, 67 m.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2014, ora 10:22
GabrielaAna
Nu este medic/terapeut
GabrielaAna
Buna ziua! Ce se poate face pentru o fata de 13 ani si 10 luni cu menstruatie de 1an (regulata in ultimele 6 luni) care are inaltimea de 150cm? Radiografia de genunchi arata 'cartilaje de crestere inchise'. Inaltimea ei este sub media parentala a parintilor (1, 69cm). Nu a avut salt pubertal de inaltime, doar a crescut constant 4-6cm/an, iar de la sosirea menstruatiei doar 1, 5cm, in ultimul an. Estradiolul in ziua 10 este 37. Exista posibilitatea ca restul cartilajelor de crestere (sold, glezna) sa nu fie inchise? Mai poate castiga cumva macar 2-3cm in inaltime? Ce se poate recomanda in afara de alimentatie corecta, inot, odihna, Sargenor?
0
14-02-2014, ora 12:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o problema legata strict de endocrinologie, prin urmare trebuie sa va adresati unui endocrinolog.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-03-2014, ora 19:27
valente22
Nu este medic/terapeut
valente22
Salut...as vrea sa stiu si eu daca cresterea dupa 17 ani mai este posibila.Sunt baiat am 166-167cm si 56kg mi-am depasit limita parintiilor cu 1-2 cm tin sa mentionez ca nu am avut o dezvoltare rapida ci una lenta(cca 3-4 maxim/an)..Nu mi-a aparut nici par facial decat foarte foarte putin(mustata), nu am nici pe maini si putin pe picioare, si nu am nici aspect de adult, am intales ca atunci cand oasele feteti iti cresc si ai aspect de adult nu mai cresti in inaltime.Fac exercitii de intindere de 1 luna..dar nu prea am vazut rezultate..o sa metin exercitiile timp de cateva luni iar in paralel iau Laptios de Matca am inteles ca ajuta putin, dvs ce suplimente mi-ati recomanda, am auzit niste sfaturi cu L-arginina dar sa nu aiba efecte adverse.Multumesc!
0
02-03-2014, ora 20:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De obicei exercitiile fizice contribuie la stoparea procesului de crestere, deci nu vi le-as sugera.
Nu exista nici un medicament util in acest sens.
Trebuie sa lasati natura sa-si faca datoria si sa nu interferati in procesele normale de crestere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-03-2014, ora 21:33
valente22
Nu este medic/terapeut
valente22
Ok multumesc, dar lactatele stopeaza cresterea?unii zic ca da altii ca nu, am inteles ca sunt bogate in aminoacizi neesentiali cum ai fi L-Argininta si L-Ornithrina.Multumesc!
0
02-03-2014, ora 21:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Lactatele nu influenteaza procesul de crestere la aceasta varsta, in cadrul unei alimentatii echilibrate.
Nu exista nici un medicament util in acest sens.
Trebuie sa lasati natura sa-si faca datoria si sa nu interferati in procesele normale de crestere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-04-2014, ora 18:11
alex251
Nu este medic/terapeut
alex251
Domnu doctor am si eu o intrebare, sunt baiat am 15 ani si 10 luni in mai fac 16 ani si am 1, 70m as vrea sa stiu daca mai pot creste si cam cat si cam care ar fi varsta limita de crestere la baieti? tata are 1, 65 si mama 1, 60.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •