crestere in greutate bebelus

19-02-2014
edith90
Nu este medic/terapeut
edith90
Am o fetita de 3 luni si 17 zile care acum cantareste 6.020 kg. Cand am mers la 2 luni si jumatate cantarea 5.5kg iar medicul pediatru mi-a spus sa ii mai raresc mesele pentru ca a luat mult in greutate. Eu am continuat sa o alaptez la cerere si la 3 luni si 1 saptamana avea 5960, iar medicul a constatat ca nu a luat suficient in greutate si a cerut sa o vada dupa o saptamana. Astazi, la 3 luni si 17 zile are 6.020kg, pediatrul sugerandu-mi sa incep sa ii dau formula de lapte de 3 ori pe zi.
Problema mea este ca nu as vrea sa ii dau formula, ci as dori sa imbunatatesc calitatea laptelui matern pentru ca fetita mea sa ia din nou in greutate. Imi este teama ca odata ce va incepe cu formula o sa refuze laptele matern. Suplimentele precum Galafor Forte ajuta la cresterea calitatii laptelui sau doar a cantitatii lui? Exista alte soutii pentru imbunatatirea lui? Precizez ca din punct de vedere cantitativ este in regula si doar calitatea ma ingrijoreaza. Cred ca acest aspect este si motivul pentru care fetita nu prea mai vrea sa manance.

Va multumesc pentru ajutor!
3 comentarii
0
19-02-2014, ora 21:22
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Nu nu ascultati aberatii din acestea. Alaptatul este la cerere asa se regleaza perfect dupa cum vrea copilul, nu exista reguli de timp, ore, durata unui supt etc. Iar copiii alaptati cresc altfel decat ceilalti iar doctorii nu stiu sa judece dupa curbele de crestere asa cum trebuie. Deci comtinuati cu alaptatul la cerere si daca aveti intrebari va rog scrieti mi mesaj privat si va raspund, am studii legat de alaptare si poate va pot ajuta. Dar va rog nu faceti prostia sa suplimentati cu lapte praf fara rost pentru ca va va scadea laptele matern si il veti pierde. Daca lasati la cerere alaptatul se regleaza cu totul dupa nevoia copilului fara nicio problema si calitatea lui este exact ce trebuie!
0
19-02-2014, ora 21:23
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
La 3 luni exista si pusee de crestere si perioade in care copiii vor sa manance mai putin! Nu e cazul de suplimentare si e situatie temporara dureaza cateva saptamani maxim. Se intampla la 1-3-6 luni cam asa in medie
0
08-03-2014, ora 17:28
soricel dragut
Nu este medic/terapeut
soricel dragut
Am o fetita de 8 luni jumatate si acum o saptamana avea 7 kg. La nastere a avut 3, 200 kg, 52 cm si nota 8. Mananca bine are 5 mese pe zi dintre care 2 de lapte praf dimineata si seara in jur de 150-170 ml la masa.In rest mananca cereale cu fructe, supa de legume cu carnita, galbenus de ou cu ficat de pui cu painica, iaurt cu fructe facut in casa sau branzica proaspat, gris cu lapte si mamaliguta cu branza si smantana de cateva zile. La 6 luni i-am facut o hemoleucograma si a iesit bine dar ne ingrijoreaza ca ia destrul de putin in greutate... Trebuie sa mentionez ca la 7 luni a avut o enterocolita acuta...Acum avem prescris de doctora de familie sa ii dau 10 zile osteocare...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Indicele de masă corporală al bebelușului este un bun indicator al riscului de obezitate în copilărie
  • Formulele de lapte și greutatea sănătoasă la sugari - opinia specialiștilor
  • Servirea meselor după o anumită oră seara - mai mult decât un mit!
  • Fructul întreg vs. sucul natural din fructe pentru o greutate sănătoasă
  • Administrarea glucocorticoizilor și creșterea în greutate (Studiu)
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •