crema vaginala

12-08-2009
andolina
Nu este medic/terapeut
andolina
buna ziua ! am fost astazi la farmaciei si i-am cerut doamnei o crema vaginala pentru mancarime si usturime cum am vazut in cateva revista ca exista si mi-a dat o crema (ulterior am citit in prospect) care se foloseste in tratamentul de candida si are 5 mg, e un singur flacon. Doamna respectiva mi-a zis sa ma dau dimineata si seara (plus ca nu stiu daca imi va ajunge nici macar 3 zile) dar nu cred ca are vreun efect din moment ce el e destinat tratamentului de candida si se foloseste o singura data... mentionez ca in primavara am fost la ginecolog si m-am tratat de candida, iar acum au reinceput mancarimile... ce sa fac ? sa folosesc acea crema sau sa ma sa-i dau cu ea in cap ?
3 comentarii
0
12-08-2009, ora 21:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In niciun caz nu-i dati cu ea in cap...
Mancarimile pot fi determinate si de o infectie fungica...


Sfaturi practice pentru prevenirea mancarimilor vaginale

* Pastrati zona genitala curata si uscata;
* Evitati folosirea servetelelor umede colorate si parfumate, precum si baile cu spumante;
* Alegeti lenjeria intima din bumbac si eviti-o pe cea din materiale sitetice;
* Schimbati-va daca avetii lenjeria umeda, in special dupa ce ati facut sport. Daca sunteti la mare si aveti costumul de baie ud este indicat sa-l schimbati;
* Evitati produsele de igiena intima care au multi conservanti, emulgatori, coloranti si alte substante chimice agresive;
* Consumati iaurt bogat in culturi probiotice sau luati tablete cu lactobacillus acidophilus, atunci cand va sunt prescrise antibiotice;
* Stergeti-va intotdeauna dinspre fata catre spate, ori de cate ori folositi toaleta pentru a evita raspandirea bacteriilor in vagin;
* Slabiti cateva kilograme, daca sunteti supraponderala;
* Daca suferiti de diabet, pastrati-va glicemia la o valoare normala;
* NU va scarpinati! Va veti inrautati cu siguranta;
* Evitati contactul sexual in timpul tratamentului si pana ce dispar mancarimile.


Remedii naturiste

1. Comprese cu lapte rece tinute pe zona genitala 5-10 minute, de 5-6 ori pe zi;
2. Uleiul din germeni de grau;
3. Bai de sezut cu infuzie din salvie, urzica sau ulm alunecos;
4. Spalaturi locale cu otet diluat cu apa sau cu bicarbonat de sodiu alimentar;
5. Bai de sezut in apa sarata: dizolvati 1/2 cana sare de masa intr-un lighean cu apa calda si aseazati-va in el. Introduceti un deget in vagin pentru a permite circulatia apei sarate, indepartati-l si relaxati-va timp de 10-15 minute. Aceasta reteta aplicata in 2-3 seri consecutive ar trebui sa va elibereze de senzatia stresanta de mancarime;
6. Se bea infuzie din galbenele indulcita cu miere (1 cana inaintea meselor principale);
7. Ceai Ginosept.


Toate cele bune si insanatosire grabnica!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)
0
12-08-2009, ora 23:23
andolina
Nu este medic/terapeut
andolina
Multumesc din inima pentru raspuns si cu siguranta voi urma sfaturile ! Dar cu crema respectiva ce sa fac ? o pot folosi o data ? adica o singura seara ?
0
13-08-2009, ora 06:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, o puteti folosi!
Numai Bine;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.