crema dermalibour, depresia atopica, depresie

17-12-2008
batarflai
Nu este medic/terapeut
batarflai
am o dermatita atopica ce revine la perioade de timp pe fata si pe gat si folosesc dermalibour crema de la a-derma, ducray. cu ea imi merge tare bine, e singura care ma vindeca. a fost la recomandarea dermatologului.

va rog sa imi spuneti daca pot sa o folosesc zilnic, si nu doar ca tratament. as folosi-o toata viata pentru ca imi prieste, nu mai risc sa imi mai dau cu altceva pe fata. am capatat incredere in ea si mi-e foarte frica sa mai folosesc altceva. dermatita pe care o am se manifesta foarte urat, ca sa nu mai vorbesc de cat e de inestetica si de ce depresie imi provoaca.

va multumesc.
4 comentarii
0
17-12-2008, ora 23:02
mire1
Nu este medic/terapeut
mire1
Buna, dupa cate scrie pe crema, nu ar fi problema daca o folosesti continuu, este pe baza de ovaz, cupru si zinc, scrie ca e recomandata chiar si bebelusilor, asa ca, nu vad de ce sa-ti faca rau. Crezi ca produsele cosmetice sunt mai bune?Daca iti merge bine cu ea e ok., multa sanatate.
0
15-01-2010, ora 20:52
krinna
Nu este medic/terapeut
krinna
Personal sunt DOAR pt. produsele dermato- cosmetice. Spun asta pt. ca in urma utilizarii a tot felul de cosmetice care de care mai popularizate, am resusit de am distrus ceea ce inainte fusese un ten impecabil. Eram cam incercanata si incercam sa ascund acest lucru. Un anticearcan cere si un pic de fond de ten, acesta cere pudra si tot asa. In destul de scurt timp, tenul meu a devenit un dezastru total. Si asa a inceput calvarul.Calvar dublat si de niste medici care.m-au bombardat cu tot felul de creme pe baza de corticoizi si o multime de medicamente, care m-au adus in pragul disperarii in vara, cand am facut o adevarata explozie de papule rosii, mari, dureroase si exagerat de inestetice pe fata si pe gat. Am avut durerile si arsurile iadului pe fata, insa am scapat cu ajutorul compreselor cu Exoderil. Cel putin, pe moment, m-a ajutat. Apoi, am gasit in sfarsit dermatologul ideal, care m-a tratat cu: apa termala, comprese cu ser fizioogic, sapaun pt. piele sensibila Avene, spalat numai cu apa fiarta si racita si din cand in cand crema Dermalibour. Mi-a spus clar ca efectele nu se vor vedea instantaneu si va dura ceva timp pana cand voi fi ok. Acum, dupa aproximativ 6 luni, sunt destul de bine. Problema este ca sufar si de niste alergii.ceea ce nu e prea placut si uneori imi creeaza probleme cu tenul, dar cu timpul va fi din ce in ce mai bine. Ca fond de ten, am folosit Avene, iar acum am trecut la un fond de ten La Roche Possay, care mi se pare absolut fantastic. Nu incarca tenul, intra perfect in piele, este extrem de natural si catifeleaza pielea. In legatura cu Dremalibour crema, fiind pe baza de zinc, am cateva mici retineri. Am auzit ca aceste creme cu zinc rideaza in timp.O fi adevarat? Oricum, ma voi interesa la dermatolog.
0
27-02-2013, ora 07:47
roxy_xyz
Nu este medic/terapeut
roxy_xyz
krinna imi poti spune te rog numele doctorului si unde il pot gasi, deoarece din descrie seamana cu ceea ce cautam noi pentru baietelul cel mic de 5 luni care are dermatita si dupa o saptamana de cand iam dat cu crema cu cortizon a reaparut destul de brutal iritatia pe fata. Multumesc anticitat si astept cu interes raspunsul tau.
0
27-02-2013, ora 08:05
roxy_xyz
Nu este medic/terapeut
roxy_xyz
i-am dat cu crema Trixera de la Aven si acum i-am luat Bioderma
de spalat il spal cu gelul de dus de la Aven, Trixera
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.