cred ca si parintii mei au probleme pshihice grele,

11-08-2009
tudoracheda_2PH
Nu este medic/terapeut
tudoracheda_2PH
Am 45 ani.celibatara, stau cu parintii la casa si ne necajim mult si de cind ma stiu, am tulb, deliranta pusa recent dar nu sint sigura, la23 ani eram internata la aiud cu depresie=eram subing stagiar, repartizata din Galati, unde am absolvit cu supraefort, eu suspectez boala mea m.veche, jurnalul intim de la 12.si16 ani graieste, cum jeleam sit.mea fam, aspectul meu fizic de care m-am complexat teribil, firea mea ciudata care n-a stiut niciodata ce vrea, ma mir si acu cum m-am chinuit sa lucrez cei 16 ani ca sa am o pensie de supraviet, la limita decentei, minime.poate e pedeapsa credintei mele slabe si a faptului k mi-am judecat genitorii pt toate greselile grave comise si cu rautate, din prostie, pe k nu stiu dk treb sa le arat, am lucrat si sub pregat. mea, k portar, laborant, preparator productie, putin k tehnolog, boala m-a incoltit atit de perfida si propriia familie mai rau-mi facea, desi poate inconstient, ei insisi si-au complicat prea mult traiul cu munca lor istovitoare, cu vesnicele neintelegeri, amenintari, reprosuri, jigniri vulgare si violente extreme, agresiuni fizice, verbale, nu-i urasc tot timpul.dar revine periodic cu forta acee aversiune urita care ma schimonoseste oribil, pt k urlu si eu la ei cind m-apuca crizele isterice.de minie si groaza, mi-e rusine cu mine, o fi vreo scapare ?sa plec dar unde, cine ma ia cu asa "tare"?Doctora pshiatra de la voila, Cimpina mi-a dat"psihoza discordanta."acu 9 ani, dar de 5 luni un dr nou din Ploiesti, mi-a pus TULBDELIRANTA.mie nu-mi place frontinul si abilify,.mi-a venit f. rau dupa el, astepam la dentist mult si m-a luat cu voma, transpiratii febrile, stare cumplita de epuiz, amorteli toti muschii, oase, credeam ca-s pe duca, un infarct//sintem maniaci toti, sa domine, sa fie ca ei, desi sint aberanti, nu m, lasa sa fac gimn, k ma -ngras si am 1.58, si acazut stima sine alarmant, ma simt ci miinile legate=prea multe restrictii si am si initiative bune, dorinta mea e sa fiu un om implinit, dar cum?colege m. tinere din estuar au avut curaju de a fi mame, eu n-am voie, k iese handicapat din start,.De fapt n-am avut o prietenie adev, cu un barbat, mai durabila, succese efemere, m degraba, k m-au costat scump,
De abia recent am reusit sa am un PC m vechi, si sa inst, net dar cu citi nervi consumati eu si ei, DZEU stie, mama -mi ia pensia, si ma milogesc de ea sa-mi dea cind reusesc sa ies si eu din curte, am stat si cite o luna -nchisa -n casa, cu radio, carti cu chin citite=ambitie oarecare avut sa devin si eu ceva cu rost/
Nu vreau sa va mint cu nimic.jur k nu stiu dk am cu ce sa ma laud., poate am ceva demoni-n mine, dar-l caut asiduu pe Isus, am ceva amici crestini, f.seriosi si maturi desi m.tineri de la k ai ce invata, soarta le-a dat o fam, m, zdravana, echilibrata, au servici, multe indatoriri pe k le onoreaza!si eu de abia ma suport si pe mine si pe ceil, cum sa evoluez dk mi s-a transmis atitea chestii negative/ se sperie kind vine fact electrica, romtelecom unde am si contract pt net si telefon fix, dar cind da bani pe tigari whinchester sau cafea scumpa, medicamentele lor de inima, osteoporoza, astm, adenom prostata, ateroscleroza, partial compensate, va declar solemn ca din 2 pensii amarite e umilitor sa traiesti, , unii colegi l-ar impusca pe Basescu, dar eu i-am contrazis la fundatie, stiu sa fiu si buna, chiar cu dusmanii si nu-i inventez, au fost diabolici la extreme.E greu sa fii parinte, o stii Domnul de ce nu mi-a
dat ac. misiune!
. Si totusi sint atit de obisnuita cu ei, k nu-mi imaginez k intr-o zi ii voi pierde, ma vor parasi si abandona, mama zice k mai bn ar fi sa mor decit sa lase o proasta-n urma, sa nu rida lumea, k o sa ma intinda cainii!..chiar asa sa fie?pai iau 10 pastile si rezolv problema rapid, am o groaza in sertare, Poate nu voi face fata!pt k eu sint m. activa 2-3 zile dupa care cad la pat, 2 zile si tot asa.ce se va -intimpla cu mn dk unu da coltu curind?nu cred k pot suporta, +sa vad straini incaltati, cu microbi, murdari-n casuta mea,
Tatucu meu e crestin evanghelist, urmat exemplu parintilor lui.etalon de austeritate, simplitate, munca, cinste, devotament, sacrificiu, credinta cu cei 6 copiii, fara morti, n-au stiut de avort, si au crescut in saracie lucie, ce i-a marcat profund, MAmuca, ortodoxa convinsa, cu pomeni, luminari si toate cele, va -nchip cite conflicte doar de la ac.subiect?El nu crede-n sfinti si toate astea, Nu l-a primit pe preot sa faca festanie si mama a plins a 2-a milion data, La miexu noptii ne=a batut-n geam k sa intre prin usa din fata hol. dat cu spray gindaci -n camara, bucat, dormitor,.a fost sinistru, SA ma opresc, poate v-am plictisit si n-o sa-mi raspunda nimeni
12 comentarii
0
11-08-2009, ora 19:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
", dar-l caut asiduu pe Isus, am ceva amici crestini"
Daca il cauti pe Iisus il gasesti cu siguranta, sau mai degraba te va gasi El pe tine cand te astepti mai putin si daca vrei te pot ajuta si eu, care te inteleg pe deplin si care am mai ajutat la multi oameni in situatia ta.
Esti foarte normala, numai doctorii nu sunt normali, caci nu sunt in stare sa vindece nimic si intoxica omul cu medicamente in speranta ca ele ar ajuta la ceva fara sa se gandeasca la daunele facute de ei care sunt mai mari decat boala sau slabicunea initiala.
Este unul din cele mai sincere si frumoase postinguri de pe aici in ciuda problemelor mari care reiese din ele, dar care sunt toate rezolvabile...
Da-mi te rog un numar de telefon si o sa te sun.
0
11-08-2009, ora 20:09
tudoracheda_2PH
Nu este medic/terapeut
tudoracheda_2PH
scarface-=cicatrice pe fata? nu stiu ce sa fac, dk esti un slujitor adevarat crestin si n-ai si alte interese meschine, k multi inselatori ademenesc cu vesminte sfinte, curate. am sa risc
0
11-08-2009, ora 21:40
tudoracheda_2PH
Nu este medic/terapeut
tudoracheda_2PH
orice gatesc eu nu e bun, nu-mi intelege preocuparile, ma critica sau jigneste, la doar 70 ani sa fii asa ramolit, sa-ti fie ciuda pe copilu tau k em tinar si vede viata m.altfel. si k ramine-n casa facuta cu atita sudoare, truda, lacrimi?stiu k au profitat prea multi de firea lor harnica, cinstita, putin naiva, el f, suspicios, cu mania persecutiei., vecinu-l influenta malefic k toate femeile cu serviciu sint curve, avea o putere de bou.si credea ca nu sintem ai lui.biata femeie, de la atitea avorturi, i-a scos ovare, uter si menopauza precoce tare la 32ani, si ignoranta ei a fost mare cit orgoliul ei absurd de a indura atitea umilinte,
de fapt, recunoaste k n-a vrut copii cu un asemenea om, dar poate-i adevar 60%..n-ar fi vrut nici cu altu.pt k n-avea vocatie de mama, si s-a maritat din ambitie cu un om care nici nu concepea sa n-aiva copii, si de aia a nascut k o alunga altfel si a devenit mama constrinsa cu usa, CAre o fi mai de condamnat, dk m. are vreo importanta in ce conditii s-a trait, ce foamete, descriu ambii au indurat, si cite altele
si totusi faptul k sint alaturi de ei si nu din comoditate, frica de esec,..nu-i elocvent?le dau din anii mei, mama pk se agata de viata m.dornica, desi se lament k ce urita-i batrinetea, desi inca-i activa, dar in sens rigid, ce mindri erau cu fata lor intrata la universitate cu22 pe loc in82=an de gratie.fara meditatii partic, si cum s-a mai jucat destinu cu noi toti, e viata cam curva cum se m.zice pe alocuri?!Oameni k Arsenie Boca se nasc rar, si trupul fara vlaga mirosea tot frumos desi gasit tarziu, nefiind imbalsamat, inteleg ultima parte si-a trait-o-n sihastrie, in israel, zona-mi scapa.ma ataca tintarii, ma plictiseste si fundatia, n-ar trebui, k plictis. vine de la diavol, rabdarea de la ingeri!va doresc lumina si pace- suflet.cu drag pt spiritele nobile!
0
12-08-2009, ora 21:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ma bucur ca am gasit pe site o femeie credincioasa, dar ma deranjeaza faptul ca ati scris Iisus cu un singur i. Numai sectantii scriu asa, incercati sa scrieti corect.
Sacroterapia va poate ajuta foarte mult...si terapiile complemtare si medicina clasica...aveti grija cu diferite propuneri; unele sunt foarte perfide, cum bine ati spus si dvs.!

Toate cele bune si multa sanatate;)



In speranta ca ti-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
N I C K;)
0
04-09-2009, ora 11:17
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna ziua, Eda (asa cred ca te numesti).
Am 48 ani, un sot extraordinar, doi copii (care aduc si bucurii, si necazuri...), o mama care mi-a creat (si continua cu asiduitate) muuuulte probleme in viata.
In primul rand - ai incredere in Scarface. Te va ajuta, asa cum m-a ajutat si pe mine (si pe multi altii, probabil). Cred ca e un OM asa cum putini sunt.
In alta ordine de idei : spui ca citesti mult. Cauta cartea "Zonele tale eronate" - imi sca autorul. Tine de psihologie. Citeste-o si cauta sa-i respecti indrumarile. Eu am reusit sa ma schimb mult urmare acesteia.
Toti avem probleme - mici, mari. Trebuie sa invatam sa le depasim. Daca nu putem sa le rezolvam, sa trecem si sa le lasam in urma. Oricum nu putem face nimic! Doar sa ramanem acolo, blocati, si sa ne chinuim cu ceva ce nu putem repara si care nu depinde de noi... si oricum, timpul nu-l intorci!
Ia-ti parintii asa cum sunt. E greu, dar posibil. Nu-i poti schimba. Dar te poti schimba TU, in bine, pentru TINE. Capata incredere in tine. Uita-te in oglinda si gaseste-ti frumusetea, exterioara si interioara, si calitatile. E imposibil sa nu le ai! Invata si pretuieste-te. Daca n-o faci tu, nici altii n-au s-o faca. Invata sa nu depinzi de ceilalti (macar sentimental). Stiu, e greu cand lipsesc banii si sanatatea, dar ne putem ajuta singuri macar putin. Cand te supara cei din jur, uita-te pe geam sau iasi in curte, admira o floare, cerul, picaturile de ploaie, goneste gandurile negre si sentimentul de nedreptate. Stiu ca e multa nedreptate, dar n-o putem controla. Si nici extermina. Ocoleste-o si treci de ea, altfel te consumi singura. Imi doresc sa fi putut sa-ti aduc putin curaj. Viata e foarte grea, stiu, dar are si mici bucurii si frumuseti. Gaseste-le si bucura-te de ele! Si rugaciunile te ajuta. Dumnezeu ne aude, chiar daca ne aducem aminte de El mai mult in momentele dificile. Curaj, Tania
0
29-09-2009, ora 16:25
tudoracheda_2PH
Nu este medic/terapeut
tudoracheda_2PH
multumiri sincere d-lui sScarface, Nick si d-nei Tania, e placut sa stii ca sint oameni care empatizeaza cu mine, o fiinta modesta, am senzatia ca nu sint singura in marea incercare care e viata, pt noi toti, cum sa scap totusi de atitea frici, ma coplesesc si simt ca ma depasesc problemele care se ivesc sistematic, nu stiu cum sa le mai abordez, ma mai las purtata de val, dar nu vreau sa ma inec, n-o sa mai invat sa inot, dar Dumnezeu are grija de mine, fara chin si suferinta nu se poate, unii zic ca ne conduce loja masonica care au simbol malefic, de aceea nu mai sint oamenii de calitate superioara, am si deregl hormonale, reflecta si la nivel metroragii, de 3 ori luna astadoar, am fost la ginecolog, rezultat in 2 spt, am bubite pe corp, maninca si ustura, au niste intepaturi si cruste zemuinde de 3 zile, de la struguri, nuci sau conserva peste, i-am zis mamei sa nu m, ma oblige sa-i maninc ciorba si minc, vinete, sleita, sarata si baloasa, ca o pedepsesc, nu va spun ce urit si violent a reactionat Tata cica s-a saturat de noi, o sa ne bata, ca nu se m, poateca sintem 2 capoase indaratnice, dar el nu se vede ce obiceiuri gresite are si nu vrea sa le m, schimbesi face rau si singuri si altora, cita lume deraiata vezi si-n jur, unde om ajunge?o matusa zice ca si dracul merge la biserica si fariseii sint m.periculosi ca ateii autodeclarati, DAR noi vom invinge ca -l iubim pe Domnul Dumnezeu nostru mai presus de orice, cu toata fiinta, chiar si pe ceilalti incercam mereu sa-i intelegem cu toate slabiciunile lor urite, sa-i indreptam cit putem, sa fie oricine cit mai pe placul tatalui ceresc, va doresc dragi prieteni dk-mi permiteti sa va numesc asa putere de munca, sanatate maxima dk se poate sa ne indeplinim menirea, darul de a fi aici, a trai frumos si util ca niste crestini adevarati a caror misiune nu poate fi usoara !astept mesaje despre viata dvs, orice detalii sint interesante de la voi/
0
29-09-2009, ora 19:16
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna ziua! ma bucur ca ai aparut, chiar ma mai uitam din cand in cand si-mi faceam griji... Normal ca ai prieteni, si suntem si noi prietenii tai (sper sa nu se supere Nick si Scarface ca vb si in numele lor, dar asa cum ii stiu, altruisti si intresati de cei din jur, nu cred). Nu esti o fiinta modesta, nu mai gandi asa despre tine. Fiecare e unic in felul lui! Nu mai dispera asa, atata timp cat e clar ca noi (individual) nu putem schimba mare lucru pe lumea asta. Daca ne conduce loja masonica - asta e! trebuie sa ne conduca cineva, si de obicei o fac cei care au puterea asta. Lasa-i pe ei cu grijile lor, si nu te mai incarca singura si cu astfel de probleme. Deoarece gandurile negre stau la panda si se strecoara prin orice portita intredeschisa. Linisteste-te si gandeste-te mai putin la altii si mai mult la tine. Dereglarile hormonale si iritatiile pe corp de aici vin. Ia-i pe oameni asa cum sunt si nu te mai incarca negativ cu faptele lor urate si cu cuvintele lor. Dumnezeu ne-a invatat sa raspundem unei fapte rele, cu una buna, unui cuvant rau, cu unul frumos.
Eu una m-am consumat mult in viata si ajunsesem un pachet de nervi la propriu, tot incercand s-o schimb pe maica-mea. E tipul de om caruia nu-i convine nimic, nu faci bine nimic, ea stie totul, nu apreciaza nimic niciodata, e singura care are gusturi frumoase, care are pareri universal valabile - si spumega la orice contrazicere. La un moment dat m-am oprit si-am zis " GATA. Ajunge cu chinul asta, pt ca oricum nu e sansa sa priceapa nimic! De cand nu mai incerc s-o schimb, ne intelegem mai bine. Asta pt ca nu o mai contrazic, sunt de acord cu ea, daca ea zice ca e rosu desi e clar albastru, zic si eu ca asa-i (nu pierd nimic, dar castig liniste), si de multe ori vorbele ei trec suvoi pe langa urechile mele si se duuuuc, si eu nici nu le mai aud. Si practic nu mai are cu cine sa se certe. Iar eu nu mai am dureri de cap, ochi umflati de plans si sufletul pustiu. Incearca si tu la fel. Alta solutie nu e cu ei. Doar pe noi insine putem sa ne schimbam, si hai s-o facem spre binele nostru!
Intr-adevar, sunt multi oameni deraiati in jur. Sunt unii care nici nu vad pe unde merg, nici nu mai realizeaza ca traiesc. Asa vrei sa ajungi ? Nu cred... Eu ma rog in fiecare zi : "Doamne, indur orice vrei, dar pastreaza-mi capul pe umeri si mintea clara!" Nu-ti face rau singura!... Nu te mai certa cu ea ! Sunt oameni asemanatori vampirilor, care se hranesc cu nervii si linistea noastra. Si de pierdut avem numai noi. Nu-i mai da ocazia sa te supere, evita sa te certi, invata sa lasi de la tine aparent. Daca poti face asta, esti mult mai puternica decat ea si decat multi. Invata sa-i privesti cu detasare si sa-i accepti asa cum sunt. Vei fi mult mai buna decat ei si mult mai valoroasa.
Nu te chinui sa-i intelegi pe cei din jur - nu totul e logic! Daca nu poti, treci mai departe si doar ia-i asa cum sunt! Nu te chinui sa-i indrepti - nu poti ! Doar dovedeste-le ca, indiferent ce cred ei, tu esti un OM cu un suflet mare, un om care se pretuieste singur si n-are nevoie s-o faca altii neaparat. Si te asigur ca atunci o vor face. Uneori suntem ca animalele. Sunt muscati cei slabi pt ca cei puternici nu se lasa. Intotdeauna victimele au de suferit, fara motiv de multe ori. Imi pare rau ca suferi atat... nu se merita!!!
Transforma-te din victima in invingator. Invinge in fiecare zi cate putin - azi o vorba rea, maine o privire urata, poimaine mai stiu ce... Dar NU CU CAPUL PLECAT, cu umilinta. Dimpotriva : cu capul sus si cu ochii limpezi ! Poti face asta. Eu am reusit. Arata-le ca esti mai bun si mai tolerant decat ei, dar ca asta nu insamna ca te pot calca in picioare. Poti pierde astfel cateva lupte, dar nu conteaza din moment ce vei castiga insusi razboiul!
Capul sus si mult succes. Astept de la tine, ganduri bune, cuvinte frumoase - un semn ca te-ai schimbat si ca ai inceput sa lupti pentru tine ! Mult noroc.
0
29-09-2009, ora 19:18
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Poti incerca sa vorbesti si cu un psiholog, sau psihoterapeut, daca gasesti unul bun si sensibil. Va sti in ce directie sa te indrepte si iti va alina sufletul atat de sfasiat. Si... poate-ti vor mai spune si altii cum s-au ridicat din necazuri.
0
02-12-2009, ora 06:42
Glace Hadina
Nu este medic/terapeut
Glace Hadina
Mi s-a rupt sufletul citind cele scrise de tine: atata chin sufletesc, atata sensibilitate (da, eu cred ca esti special de sensibila). Daca inca urmaresti thread-ul acesta, lasa-mi un id de YahooMess ca sa vorbim pe net. Nu este nevoie sa iti faci public id-ul, este suficient sa-ti creezi "˜"™un profil"™"™ al id-ului de mess si sa scrii aici pe pg doar profilul de la YahooMess. Daca iti faci temeri ca te vor necaji persoane neinvitate (pe acea adresa electronica), te voi invata eu cum sa o anulezi - dupa ce vei lua legatura cu mine. OK ? Putin curaj! Mai sunt si oameni de bine - rari ce-i drept, dar inca nu au pierit cu totul de pe fata pamantului :)
0
07-12-2009, ora 17:12
tudoracheda_2PH
Nu este medic/terapeut
tudoracheda_2PH
nu stiu cum sa-mi creez un profil al id-ului de mess dar o sa m. incerc.d-na Glace Hadina, nu pot sa nu va multumesc pt msj, Ma lupt eu insami cu multi demoni dar am si mici victorii, pt D-na TANIA am gasit cartea recomandata, scrisa de dr Wayne D.Dyer, sper s=o citesc si sa am beneficii, taticu meu l=a internat de urgenta, i-a gasit si adenom prostata, infectie urinara, singe cheag=n urina, vizibil, pielocistita, pe linga boala inima, plamini, hernia disc etc, dar nu lasa tutunul.doamne fereste, e hazliu cind zice ca barem sa-si bea vinu facut cu minutele lui.i=am zis sa stea linistit-n privinta casatoriei ca ma vad fara sot-n ac. viata, ma descurc si fara, dar de prieteni adevarati-=oameni speciali am mare nevoie, mi=e ciuda ca nu pot posti cum ar trebui, ca fac alegeri si pripite s.am.d.oare acordam timp lucr.efectiv importante pt noi?!Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa ne intelegem.
0
16-12-2009, ora 00:03
Glace Hadina
Nu este medic/terapeut
Glace Hadina
Uite draga mea, iti las id-ul meu de mess: plutarchorrus
Astept sa ma contactezi :)
0
21-04-2010, ora 11:20
tudoracheda_2PH
Nu este medic/terapeut
tudoracheda_2PH
SINT CAM NERVOASA, NELINISTITA, , SPERIATA, OBOSITA, , MA IRIT DIN ORICE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul