creatinina

24-05-2006
ninabob67@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ninabob67@yahoo.com
tatal meu este operat la inima cu 6 ani in urma, operatia a decurs cat se poate de normal dealungul acestor ani, dar in timp au aparut alte probleme mai grave :cum ar fi rinichi, tot i s-au facut internari si analize dar intrun final a ajuns de urgenta la internare deoarece o analiza "creatinina" a crescut la 13, eu nu prea stiu ce inseamna dar acum l-a trimis de urgenta la bucuresti pt ai face o operatie la stomac si ai introduce niste furtune, deoarece au vrut sa-i faca initial la mana dar medicul nefrolog i-a spus ca inima nu rezista la dializa si atunci i-a recomandat aceasta operatie.va rog sa-mi spune-ti cat de grav este si cat ar trbui sa stea cu acele furtune ?cu toate ca ecografiile la inima si la rinichi au iesit f.bine.
9 comentarii
0
18-06-2006, ora 00:00
Mihnea Dragomir
Nu este medic/terapeut
Mihnea Dragomir
Tatal dv se pare ca sufera de insuficienta renala, iar din descrierea "operatiei la stomac" probabil ca face dializa peritoneala. E o alternativa la dializa care are 2 mari avantaje: poate fi facuta acasa si probabilitatea contaminarii cu HIV sau virus hepatic este mult mai mica.
Ecografia apreciaza numai forma, dimensiunile, pozitia unor organe, dar nu buna lor functionare.
0
04-02-2007, ora 00:00
Vlad82
Nu este medic/terapeut
Vlad82
Dragose, zi-mi si mie daca esti bun, la ce se refera creatinia 13?? 130?
0
06-02-2007, ora 00:00
Vlad82
Nu este medic/terapeut
Vlad82
Am inteles, uite, scriu si io, ca rasuflu de 3 zile pe partea cealalta, mimse falfaie urechea... e icter stomacic - unii spun un fel; de sida la plamani...
0
07-05-2007, ora 00:00
Cristina Ela
Nu este medic/terapeut
Cristina Ela
Tatal dv are Insuficienta renala, si solutia aleasa de doctori pentru el este dializa peritoneala. Insa ar fi bine sa va interesati daca i se poate face transplant renal (donatorul poate fi un membru compatibil din familie). Transplantul nu se mai face insa daca pacientul are mai mult de 70 de ani.
0
03-09-2007, ora 00:00
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Eu sunt la hemodializa, adica am fistula la mana. La persoanele mai inaintate in varsta este mai recomandat sa faca dializa peritoneala, pt ca intervin aceste probleme cu inima. Va recomand sa mergetzi la Cluj la Institutul Clinic de Urologie si Transplant Renal(strada Clinicilor nr 4-6), cautati-l pe Dl Doctor Luscalov, intrebatzi de un posibil transplant, mai ales daca avetzi un donator din familie! Asta in cazul in care cum spune si Cristina are sub 70 de ani. Dializa peritoneala se face de patru ori pe zi, cate jumatate de ora sedintza! Daca nu face dializa roscul de deces este foarte mare, pt ca organismul se intoxica, iar de la toxine si de la creatinina mare se produc leziuni interne, deci hemoragii interne si astfel se ajunge la deces. Nu este usor, dar daca face fiecare sedintza va fi relativ bine...Incercatzi totusi sa ii donatzi un rinichi, se poate trai foarte bine cu un singur rinichi! Multa sanatate!
0
16-10-2007, ora 00:00
Hetaira
Nu este medic/terapeut
Hetaira
dializa peritoneala este cel mai mic rau din doua rele... nu solicita inima, ofera un plus de comoditate - in cazul in care s-ar putea pune pb si de confort - si prezinta si mai putine riscuri decat hemodializa. insuficienta poate fi acuta din moment ce s-a manifestat brusc si, prin dializa, rinichii isi pot reveni. sa speram ca nu este cazul insuficientei cronice, unde transplantul de la donator viu (in acest caz dvs sau un membru al familiei) dar si inscrierea pe listele bancii de organe - sunt posibilitati ce nu pot fi pierdute din vedere. nu trebuie sa lipseasca suportul moral - e vital. curaj si numai bine!
0
15-12-2007, ora 00:00
elenus_86
Nu este medic/terapeut
elenus_86
Bunicul meu are 68 de ani, sufera de diabet de varstra si de 3-4 ani are adenom de prostata. Nu s-a putut opera deoarece au aparut complicatii la rinichi ( nefroza, ceva de genul ) si creatinina este 4. Ce s-ar putea face in acest caz? De mai multe ori a fost internat si s-au facut perfuzii pentru hidratare. Nivelul creatininei a fost si 3. astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc anticipat.
0
16-12-2007, ora 00:00
elenus_86
Nu este medic/terapeut
elenus_86
adenomul de prostata il are de 1 an. am gresit.
0
22-02-2009, ora 14:35
Drada
Nu este medic/terapeut
Drada
buna ziua...matusa mea face din pacate dializa de mai bine de un an..totul a decurs cat de cat bine pana acum...de o saptamana incoace...de cand plange aproape zilnic pt ca a inceput sa uite lucruri..si din aceasta cauza se simte inutila.doresc sa o ajut, pt a evita o eventuala depresie pt ca asta ii mai lipseste...si as vrea sa o inscriu pe listele de asteptare pt transplant de rinichi la tg mures sau la cluj...poate sa ma ajute cineva cu informatii despre ce pasi trebuie urmati, sau pe cine sa contactez sa pot face inscrierea? trebuie sa merg personal acolo? astept un raspuns cat de curand... multa sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.